Туризъм и застраховане: Държавната политика у нас не толерира застраховането на човешкия живот

21 Октомври 2005 г.,zastrahovatel.com
Приходите от туризъм през първите пет месеца на 2005 г. са 440.6 млн. евро, което е със 7% повече от същия период на миналата година. Това стана ясно на кръгла маса за проблемите на отрасъла. Националният статистически институт пък отчете, че през първото полугодие на 2005 г. България е посетена от 2.7 милиона чужденци. От тях 1.53 милиона са туристи, 169 084 - в командировка, 18.8 хил. на гости, а 820 хил. човека са минали транзит през страната. През първата половин година 1.94 млн. българи са пътували в чужбина, като 576 хил. от тях на почивка, а 1.08 млн. в командировка. Наскоро в немската преса пък се появи списък на най-безопасните срещу посегателства от терористи курорти в Европа, сред които бе цитирана и България. Атрактивни плажове, качествени и разнообразни обекти за настаняване и изгодни цени карат мнозина да изберат българското Черноморие за летния си отдих в курортите “Албена”, “Златни пясъци”, Слънчев бряг” и Несебър. Въпросът е обаче дали условията, които предлагат българските хотелиери, отговарят на европейските стандарти. И трябва ли да се случи злополука или кражба на личните вещи на гостите им, та да видят как се плащат обезщетения "по европейски". Не е ясно защо в цената на ден (или за нощувка) не винаги се включва и полагащата се застраховка срещу злополука. )

Обемът на пазара на туристическите и медицинските застраховки е нищожен

дори при положение че ги включват в пакети с по-атрактивни полици. Това са предимно пакетите "Помощ при пътуване" (чийто премиен приход през първото тримесечие на 2005 г. е 2.073 млн.лв. от общо 237.919 млн.лв. премии в общото застраховане) и "Злополука и заболяване" (8.378 млн.лв.). В някои компании застраховките се групират със "Злополука" в животозастраховането.

В общия обем приходи от застраховките “Злополука” и застраховката "Злополука на туристи и гости при престоя им в туристически обекти" далеч не е водеща.

Може би българските хотелиери не си дават сметка, че ще трябва да плащат многократно повече, ако някой от гостите им пострада. При това всичко се калкулира в цената, а премиите са смешно ниски.

Обикновено туроператорите и хотелиерите сключват "Злополука на туристи и гости при престоя им в туристически обекти" за минимални застрахователни суми и при минимални покрития на рисковете.

Голяма част от рисковете на туристическите и медицинските застраховки се покриват та поради тази причина туроператорите и клиентите смятат, че те са едно и също нещо и търсят обезщетения по програми, които всъщност не отговарят на претенциите им. Например рисковете “пълно или частично унищожаване на багаж”, “кражба на багаж” и “отговорност към трети лица” се включват само в туристическата застраховка. Медицинската застраховка включва риска “медицински разходи при злополука и остро заболяване”, но рисковете “смърт”, “инвалидност” и “спешна стоматологична помощ” не са задължителни в програмата, а допълнителни.

Туристически полици предлагат всички компании

Според някои застрахователи интерес към подобни застраховки проявяват не само хотели по Черноморието, но и планинските ни курорти, дори от квартири, осигуряващи тъй наречения “селски туризъм”, много модерен сред българи и чужденци през последните години. За съжаление това е по-скоро успокоителна застраховка за самите хотелиери, че имат сключена такава, подобно на отношението на всяка фирма към изискването да притежават противопожарни съоръжения – твърдят застрахователи. Вторият проблем е отчитането на реалния брой посетители. Много често хотелиерът не регистрира гостите си, а получава заплащането “на ръка”, без да издава документ за това. От това губят и застрахователите, като събират по-малко премии, и клиентите, които са ощетени ако претърпят злополука, защото те трябва да докажат пред застрахователя, че са били гости на хотела.

Дружество “ЕВРО ИНС” АД предлага комбинирана застраховка за средствата на подслон, обхващаща рисковете: смърт от злополука, трайна загуба на трудоспособност от злополука, медицински разноски вследствие на злополука; медицински разходи вследствие на остро заболяване, разноски за репатриране вследствие на злополука; пълно или частично унищожаване или взломна кражба на багаж; лична отговорност за нанесени щети на трети лица. Застрахователните премии варират според обезщетенията, които се договарят между застрахователя и хотелиера.

“Обичайно полицата е абонаментна за цяла година – обяснява Вяра Русева от Дирекция “Лично застраховане”. - Вече съществува тенденция за по-високи от миналогодишните лимити на отговорност както за чуждестранните, така и за българските туристи. Застрахователните обезщетения варират между две и двайсет хиляди валутни единици /евро или щатски долари/ или лева. Минималната премия е 0,05 евро. Масово хотелиерите избират лимити на отговорност за медицински разноски вследствие на злополука или остро заболяване – до 1500 евро; за разноски за репатриране вследствие на злополука – до 2500 евро; за пълно или частично унищожаване, или взломна кражба на багаж - до 600 евро; за лична отговорност за нанесени щети на трети лица - до 10 000 евро. Няма ограничение за лимитите на отговорност, но собствениците на по-малки обекти предпочитат по-ниски обезщетения и премии, но за сметка на това също вече държат да имат туристическа застраховка. “

До момента ЗАД “ЕВРО ИНС” има сключени застраховки с хотели в Слънчев бряг, Несебър, Созопол, Албена, Златни пясъци, Девин, както и с хотели из всички областни градове.

Според Ярослава Кръстева, директор "Рисково застраховане" в ЗАД "Армеец"в компанията се усеща съвсем лек ръст на туристическите застраховки, но раздвижването на застрахователния пазар не е правопропорционално на раздвижването в туризма. Освен това някои големи хотели сключват застрахователни договори, но малките, както и частните квартири край морето, в планинските курорти и във вътрешността на страната определено нямат такъв интерес.

Застраховките на хотели за съжаление не се сключва от всички хотелиери. Тя покрива медицински разноски вследствие злополука или акутно заболяване, репатриране или тленни останки до родината му. Има смърт вследствие злополука. Кражба на багаж. Включва и гражданска отговорност за материални щети, причинени от госта на хотела.

Ако наблюдаваме как се увеличава броят на хотелите и на легловата база, не бива да се смята, че има пропорционално увеличение на застраховките. Туризмът се развива с много по-бързи темпове отколкото застраховките. “ За съжаление по-големите хотели ни принуждават да намаляваме цените на тази застраховка – твърди Я.Кръстева. В един момент ние носим много по-голяма отговорност за ниски цени. “

Тази застраховка не е задължителна, няма минимални застрахователни суми и премии и това води до страхотен дъмпинг на цените. На различни конкурси ( за големите частни хотели) и обществени поръчки ( за почивни бази на министерства и държавни ведомства) обикновено печелят застрахователи, които предлагат тарифа 0.02 лв. на нощ при застрахователна сума 5 000 лева в хотели, където нощувката струва 100 лева – обясняват някои застрахователи.

В случая става дума за застраховане на български и чуждестранни граждани, отседнали в хотели, мотели, частни квартири, бунгала, хижи, частни квартири или други места за подслон на територията на България за времето на престоя им.

Рисковете, при настъпването на които се изплащат обезщетения, са смърт от злополука, трайна загуба на трудоспособност вследствие на злополука, медицински разходи от злополука или акутно заболяване в резултат на злополука, разходи за репатриране и транспортиране на тленни останки. Застрахователното покритие обхваща също и кражба чрез взлом и повреда на багажа на гостите на хотелите.

Обикновено българските клиенти не се интересуват дали имат застраховка, а застрахователните суми и премиите се определят по договореност между застрахователя и собственика на хотела или негов представител в левове или в чуждестранна валута ( евро и щатски долари). Сроковете на застраховките в хотелите във вътрешността на страната обикновено са годишни, а за летните и зимните курорти - за периода на сезона - летен и зимен. По принцип се сключва абонаментна застраховка. Размерът на застрахователната премия за един ден престой е в зависимост от договорената с посредника застрахователна сума по всеки от рисковете съгласно приета тарифа за договаряне. Гостът на хотела заплаща премията съобразно времето, през което ще пребивава в хотела. Застрахователят поема отговорност за събития, настъпили в хотела или на прилежащите му територии, когато регистрацията на госта не е прекратена.

В "Алианц България" застраховката "Злополука на туристи и гости при престоя им в туристически обекти"лимитите за основното и допълнителните покрития са в голям диапазон и се избират от кандидата за застраховане, като същите са независими един от друг (има се предвид, че поотделно се избира от колоната лимит за основното и за допълнителните покрития). ЗПАД “Алианц България” има сключени застраховки с отделни хотели във Варна, в "Златни пясъци", в Бургас, "Слънчев бряг" , Приморско, застраховало е и частни квартири в Созопол, в Пампорово и Банско.

Основното покритие обхваща рисковете медицински разноски и репатриране. Застрахователната сума за медицинските разходи варира от 600 лв. (евро или долари) до 5000 лв. (евро или долари), като премията съответно е от 8 стотинки (евроцента или цента) до 50 стотинки ( евроцента или цента) на ден. Репатрирането е от 1200 лв. (евро или долари) до 6000 лв. (евро или долари) при същата премия.

Първото допълнително покритие обхваща рисковете смърт и трайна загуба на трудоспособност" и "Гражданска отговорност" със застрахователни суми от 5000 до 40 000 лв. (евро или долари). При тези лимити на застраховките съответните премии са от 2 до 25 стотинки (евроцента или цента).

Второто допълнително покритие е за кражба на багаж и лични вещи с лимит на застрахователната сума от 300 до 4500 лв. (евро или долари) и съответните премии от 2 до 25 стотинки (евроцента или цента).

Тарифната политика на компанията е изградена по начин, който да стимулира клиентите в зависимост от обема на легловата база. В зависимост от този обем се прилагат отстъпки от 25 до 40% от премията.

И ЗАД "Армеец" сключва абонаментни полици със собственици на хотели. Приходите от тази застраховка не са големи, независимо че спорадично са застраховали хотели във Варна, Бургас,София, както и няколко хотела в планинските курорти. Средната застрахователна сума по Черноморието е 10 000 лева (щ. долара за чужденци). Средната премия е 12 стотинки (цента) за една нощувка. Тази застраховка покрива смърт и трайна загуба от злополука, медицински разноски от злополука и акутно заболяване с осигурен асистанс (застрахователна сума 2000 лв.; щ. долара), репатриране (застрахователна сума 2000 лв.; щ. долара), гражданска отговорност и повреда, унищожаване и кражба чрез взлом на багаж на гостите на хотела. Има хотели, които предпочитат застрахователни суми от 5000 лв. (щ. долара) до 50 000 лв. (щ. долара). Изборът в повечето случаи се определя от цената на застраховката и съответно от цената на нощувката в хотела.

“И тази година ЗАД “Армеец” предлага единствено застраховката “Гости на хотела” и “Медицински застраховка за чужденци в България” с осигурен асистанс с 24-часов асистанс-център. При необходимост от медицинска помощ застрахованите ползват безплатно услугите на лекари, медицински центрове и болници във всички морски и планински курорти, както и във всички големи градове в страната. Други застрахователи предлагат услуги с асистанс-център главно за пътуващите зад граница – твърди Ярослава Кръстева. - Застрахователната компания се разплаща директно с лекаря.”

Застрахователно и презастрахователно дружество “Витоша” АД (ЗПД “Витоша” АД) предлага застраховка на гости на хотели, с която се застраховат физически лица (гости), отседнали в хотели, мотели, частни квартири, бунгала, хижи и други места за подслон на територията на Република България.

Застраховката може да се сключи от името и за сметка на физическо или юридическо лице и покрива: смърт или трайна загуба на трудоспособност от злополука на госта; медицински разноски вследствие злополука или акутно заболяване на гостите; разноски за репатриране вследствие злополука или акутно заболяване на гостите; щета и/или кражба или грабеж на багаж на гостите.

“Срещу заплащане на допълнителна премия застрахователят може да покрие и отговорността на хотела към гостите за щети в резултат на хранително отравяне от консумиране на храна, приготвена в хотела, както и застраховка на личните документи на гостите на хотели, съхранявани в сейфове, като в този случай ЗПД “Витоша” АД поема изцяло разходите за издаване на “пасаван” – обяснява Тодор Генчев, изпълнителен член на Съвета на директорите в дружеството -Застрахователното покритие започва от момента на регистриране на госта в хотела и се прекратява в момента на окончателно напускане на госта от хотела. Срещу заплащане на допълнителна премия застрахователят може да предложи и разширено покритие, което започва от момента на преминаване на госта на хотела през ГКПП при влизане и се прекратява в момента на преминаването му през ГКПП при напускане на Република България “. Застрахователната сума по тази застраховка за всеки гост може да бъде различна за отделните покрития и се определя за български граждани в лева, а за чуждестранни – в чужда валута или равностойността й в лева. Застрахователните суми най-често са от 3000 до 20 000 лв. за българи и от 1500 до 10 000 евро или щ. долара за чужденци.

Още от 1992 г. дружеството е застраховател на гостите на хотели в курорта “Албена” и “Бялата лагуна” край град Варна, хотели в ММЦ “Приморско”, Слънчев бряг, Несебър, Банско, Боровец, София и други.

ЗПД “Витоша” АД предлага освен застраховка на гостите им срещу злополука и акутно заболяване и застраховка на имуществото на хотелите срещу пожар, природни бедствия и други рискове.

Държавната политика у нас не толерира застраховането на човешкия живот

Проверката показа, че всички туроператори, за да минат "по-тънко", правят символични застраховки на своите клиенти. И без това “Законът за туризъм” ги задължава да направят само основно покритие на застраховката "Медицински разноски". В класическия вариант при пътуване в чужбина основно се покриват медицински разноски. Там рискът смърт се сключва евентуално като допълнителен риск. Много компании го предлагат като минимални застрахователни суми - 1000-2000 евро. Реално погледнато, това е поради пропуски в закона. Държавната политика у нас не толерира застраховането на човешкия живот като приоритет. На граничните пунктове не се прави проверка дали има сключена застраховка "Медицински разноски" за излизащите зад граница българи. В Германия например аналогичните застраховки нямат лимит при обезщетяването, т.е. при смърт то е с неограничена стойност, в Австрия и Финландия се обезщетява с минимум 30 хил. евро, в Италия - с 15 хил.евро и т.н. Друг парадокс е, че задължителната застраховка “Злополуката на пътниците в обществен транспорт ” важи само за територията на България. След напускане на страната тези застраховки не са валидни. Това е особено важно за международните превозвачи, както и за пътуващите на екскурзии с обществен транспорт. Необходимо е разширение на застраховката злополука на пътниците, смятат някои застрахователи. Има толкова фирми, които се занимават основно с превоз на пътници зад граница. След като задължителната застраховка важи само за страната, реално пътниците не са застраховани.

(1510)

Смятам, че трябва да се помисли в наредбата за задължителното застраховане за злополука на пътниците в обществения транспорт, когато се пътува извън България. За да бъдат защитени хората, които пътуват извън страната на екскурзии “ - твърди Ярослава Кръстева,директор “Рисково застраховане” в ЗАД “Армеец”

От началото на 2005 г. ЗАД “Армеец” предлага за фирмите превозвачи едно разширение на тази застраховка като доброволно ниво – като застраховката „Злополука на пътниците в обществен транспорт” извън страната.

Българските застрахователи предлагат пакета на застраховката "Помощ при пътуване с медицински разноски"

, който е предназначен за екскурзианти, гости и летуващи зад граница, студенти в чужбина и за пътуващи в командировка. При това той никак не е скъп. Преди да падне Шенгенската бариера, посолствата у нас не издаваха визи без наличието на застраховката "Помощ при пътуване", с други думи, тя бе задължителна. Откакто България е на безвизов режим с половината страни в Европа, няма ограничения за пътуване на български граждани до повечето европейски страни и е занижен контролът за наличието на медицинската застраховка. Това дава предпоставка на повечето пътуващи българи да си спестят разходи за застраховане.

Характерното за тази застраховка е, че може да бъде със (и без) осигурен асистанс . Предимствата на застраховките с осигурен асистанс е, че разходите за лечение се заплащат на здравното заведение директно от асистиращата компания, без да е необходимо клиентите да платят каквито и да е суми за лечение. Специализираните асистанс-компании в света предоставят висококвалифицирана медицинска помощ при внезапно заболяване или злополука зад граница.Това са учреждения, които работят 24 часа в денонощието и могат да бъдат полезни независимо в коя точка на света са, като насочват пострадалия към специализирано здравно заведение и осигуряват транспорта до него.

Цените на "Помощ при пътуване" се определят в зависимост от това за колко дни се сключва полицата, какви рискове са включени и каква е застрахователната сума.

 

ЗПАД "Алианц България", "ДЗИ-Общо застраховане" , ЗК "Орел" АД ,ЗД "Евро инс" и ЗПД “Витоша” АД работят с асистанс-компании

За пътуващите в чужбина "Алианц България" разполага със собствен Асистанс център, който работи със своя партньор "ELVIA Assistance" с международна мрежа от представителства в цял свят. Застраховката се сключва за български граждани на възраст до 70 години, а при допълнителна премия - и над тази възраст. Зоните на валидност на покритието са две - за цял свят или само за Европа, Средиземноморските страни и Канарските острови. Основните покрития са медицинска помощ и репатриране. Осигурява се денонощна квалифицирана медицинска помощ, транспорт до подходящо болнично заведение и лекарства, в случай че по време на пребиваването си внезапно се разболеете или претърпите злополука. “При престоя в болница компанията заплаща до 7 нощувки ( до 60 евро за нощувка) в хотел на застрахован член от семейството и поема разходите за завръщането с придружител в България на непълнолетните деца, обяснява Божидар Димитров, директор “Злополука, заболяване и асистанс” в ЗПАД “Алианц България”. В пакета услуги се включва и заплащане на адвокатски хонорари до 1 400 евро съгласно местното законодателство, блокиране на банковата сметка при кражба на документи. Като допълнително покритие може да се включи и застраховка "Злополука" за трайна загуба на трудоспособност и смърт от злополука. Различните лимити на покритие са от 10 хил.евро до 50 хил.евро , както и безлимитна застраховка. От лятото на 2004 г. има промяна в тарифата на застраховката, която промяна е в допълнителни лимити за основното покритие и от щд. тарифата е в Евро”

Цената на застраховката се определя в зависимост от срока на престоя в чужбина (в дни), избраната от клиента програма (пакет покрития) и зоната (Европа и Средиземноморието или цял свят). Тарифните ставки съгласно действащата тарифа на компанията са определени за ден, когато се сключва застраховка “за плътен престой – от дата до дата) . Така при програма “Базисна” при застрахователна сума 10 хил.евро цените на ден при престой от 1 до 7 дни струва 0.67 евро, а при престой от 181 – 365 дни – 0.52 евро.При същите периоди и максимална застрахователна сума 30 хил.евро цената на застраховката е от 1.16 евро до 0.97 евро но ден. При програма “Супер” и застрахователна сума 30 хил.лв. цените варират от 1.12 евро до 1.25 евро на ден.

За застраховки “МУЛТИТРИП” варианти застрахователната сума варира от 20 хил.евро до 50 хил.евро, а премията е годишна и е в размер от 23.55 EUR до 105 EUR.

Застраховките от пакета "Помощ при пътуване", осигуряващи здравна защита на "ДЗИ-Общо застраховане"АД, са с осигурен асистанс и са"Медицински разходи и злополука при пътуване в чужбина с осигурен асистанс "; "Злополука и медицински разходи за често пътуващи в чужбина лица с осигурен асистанс", валидна за хора до 75-годишна възраст и "Медицински разходи и злополука за работещи в чужбина лица с осигурен асистанс" - до 65 години. Асистанс-компаниите, с които работи "ДЗИ-Общо застраховане", са AXA Assistance и CORIS Assistance.

“Основното покритие на застраховката "Медицински разходи" е медицинска помощ и лечение, спешна стоматологична помощ, репатриране и погребение в чужбина – обяснява Вася Иванова,н-к отдел “Застраховки помощ при пътуване и застраховки за чужбина” в “ДЗИ-Общо застраховане”. Разширените покрития обхващат трайна загуба на трудоспособност, дневни пари за болничен престой и допълнителни услуги за лицата, пътуващи със застрахования, ако той заболее или претърпи злополука. Лимитите на покритие по риска "Медицински разходи" са от 5 хил.евро до 50 хил.евро. Стоматологичната помощ е с лимит до 280 евро. При смърт от злополука, както и при трайна загуба на трудоспособност застрахователят заплаща обезщетение за възрастни от 4 хил.евро, а за деца под 16 години - 2 хил. евро. Нелимитиран е рискът "репатриране" и застрахователят покрива изцяло необходимите разходи. Застраховката за често пътуващите в чужбина е валидна за неограничен брой пътувания, предприети през периода от 12 последователни месеца, а годишната премия е в зависимост от престоя. Ако продължителността на всяко отделно предприето пътуване е до 31 дни, премията е 23.80 евро, а ако поне едно пътуване през годината ще бъде с по-дълъг престой зад граница – до 62 последователни дни, премията е 45,90 евро. За работещите и студентите в Европа годишната премия при основно покритие и застрахователна сума от 20 хил. евро е 253.07 евро. Цената на застраховките "Медицински разноски в чужбина" за туристи при 7-дневна екскурзия с основно покритие 5 хил. евро е 2,98 евро. При 15 -дневно пътуване и същото покритие цената на застраховката е 6,06 евро.

ЗК "Орел" АД също предлага застрахователна защита на пътуващите българи в чужбина срещу злополука или акутно заболяване в застраховката “Помощ при пътуване”, като покриват и разходите за медицински разноски, за репатриране, спасителни разноски, смърт или трайна загуба на работоспособност от злополука. Медицински застраховки, покриващи разходи при злополука и заболяване в чужбина, важат за цялото време на престой в дадената държава. Те се сключват както с чужди граждани по време на престоя им в България, така и с българи за престоя им извън страната. Застраховката в ЗК "Орел " АД е с осигурен асистанс от френската компания CORIS Assistance. Компания "Орел" разполага с денонощна телефонна връзка с клиентите си по тази застраховка. За често пътуващите в чужбина тя може да се сключва за 1 година, като клиентите заплащат премия само за времето на ефективен престой.

ЗАД “Евро инс” АД покрива застрахователни събития на територия на целия свят, като за улеснение на клиентите се ползва от услугите на асистираща компания “AXA ASSISTANCE”.

“От шест месеца “Евро инс” АД разполага и със собствен денонощен “Call Centre”, на който се получава информация по всички видове застраховки – обяснява Вяра Русева, Дирекция “Лично застраховане”. - Компанията има много стабилни позиции по отношение на продажбите на този застрахователен продукт. Клиентите ни са много доволни както от застрахователните тарифи, които са гъвкави по отношение на широкия спектър от рискове, които могат да се избират, така и от бързото обслужване при настъпването на застрахователни събития. Масова практика е фирми да застраховат при нас служителите си в командировки извън страната именно поради тази причина. Проблем при тези застраховки е, че хората все още не обръщат особено внимание към риска за здравето.”

Застрахователните суми по този вид застраховки в ЗАД “Евро инс” са от 2 000 до 50 000 евро/щатски долари. Застраховката покрива медицински разходи при злополука и остро заболяване, репатриране, транспортиране на тленни останки или погребение извън България, а при допълнителна премия се покриват и рисковете смърт и трайна нетрудоспособност от злополука, болничен престой и спешна стоматологична помощ. Минималната премия на ден е 0,15 евро/щ.д., а максималната – 0,70 евро/щ.д.

Медицинска застраховка “Пътуване в чужбина” в ЗАД “Армеец” е класическа застраховка, но с нови условия и с разширение на покритите рискове. Компанията предлага освен медицински разноски, спешна стоматологична помощ, смърт, репатриране и трайна загуба на трудоспособност и някои изключително интересни допълнителни рискове. Това са дневни пари за болничен престой, разходи, свързани с правна защита, гражданска отговорност към трети лица за причинени от застрахования материални щети, разходи за погребение в чужбина. “Новост е и услугата “нет фор кер” ( т.е. осигуряване на второ медицинско мнение чрез теле-медицина) – обяснява Ярослава Кръстева, директор “Рисково застраховане” - Специалните рискове са предназначени за групови застраховки за големи ведомства – това са спасителни разноски, които покриват разходи по издирване и спасяване на застрахования по въздух, суша и вода, разходи, свързани с престой под задължителна карантина, разходи за оказана медицинска помощ, свързана с отвличане на застрахования, доставка на лекарства, разходи за болногледач или медицинска сестра и т.н.”

В обхвата на застраховката се включват и някои по-рискови групи клиенти като лица над 70-годишна възраст, като се покрива и акутно заболяване до 1000 евро(щ.дол.)

Доскоро максималната застрахователна сума беше до 30 хил.евро. В момента тази сума може да е до 100 хил. евро ( щ.дол.) или е неограничена.

При минималната застрахователна сума от 2000 щ.дол. ( евро) цената на застраховката е 30 цента (евроцента) на ден. При застрахователна сума 10 хил. щ.дол. (евро) е 55 цента (евроцента), а при 20 хил. щ.дол. (евро) е 70 цента (евроцента). В покритието се включват медицински разноски вследствие злополука, заболяване и репатриране.

От началото на 2005 г. компанията развива успешно тази застраховка, като е спечелила обществени поръчки в Министерството на отбраната.

Обикновено застрахователните компании не застраховат хора с трайна загуба на трудоспособност над 50 процента. От началото на тази година ЗАД “Армеец” предлага такъв продукт, а също и продукт за многократно пътуващите в чужбина – т.е. за 31, 62 и 93 дни.

ЗПД “Витоша” АД предлага за пътуващите в чужбина българи (т.е. страната на постоянно местопребиваване е изключена от покритието за медицински разходи) здравна застрахователна полица с асистанс, осигурен чрез мрежата на CORIS International, Paris.

“Тази застраховка покрива медицински разходи (включително спешно зъболечение при акутна болка до USD 150) в случай на хоспитализация или амбулаторно лечение, разходи по репатриране и други разходи в случай на заболяване, нараняване или смърт, включително предаване на спешни съобщения при екстремни ситуации (напр. смърт на роднини, увреждания на дома от пожар, обир и пр.), доставяне на важни лекарства – обясни за в. “Застраховател” Тодор Генчев, изпълнителен член на Съвето на директорите на ЗПД “Витоша” АД.

Застрахователят предлага допълнително и следните покрития: посещение на роднина на застрахования в случай на хоспитализация на застрахования за повече от 10 дни; предстоящо завръщане в България при смъртен случай на роднина по права линия (дете, родители); репатриране на малки деца в случай на хоспитализация на застрахования за повече от 10 дни.

Застрахованият има правото да получи в чужбина пътническа и медицинска информация – информационните бюра на КОРИС ще отговарят на въпроси, свързани с имунизациите, часови разлики при полети, съвет относно хотели, как се процедира в случай на заболяване или злополука (застрахованият трябва да се обърне към най-близкото бюро), те ще предоставят информация как се процедира в случай на загуба на личните документи “ – допълва Албена Георгиева, експерт в дирекция “Общо застраховане” от ЗПД “Витоша” АД.

Покритието по полицата е в щатски долари, като застрахованият може сам да избере застрахователна сума от USD 5 000 (пет хиляди) до USD 75 000 (седемдесет и пет хиляди).

Застрахователната премия се определя от застрахователя в зависимост от размера на застрахователната сума, срока на застраховката (до 365 дни), възрастта на застрахования, целта на посещението (работа, туризъм и др.) и местоположението на държавите, които ще посети. Тарифата е определена за три територии - Европа (вкл. Руската федерация и Турция), Света и Гърция.

Например за покритие от USD 5 000 (пет хиляди) при посещение за 10 дни застрахователната премия ще бъде, както следва: за Европа – 7.90 лева, за Гърция – 6.70 лева, и за Света – 14.30 лева.

За покритие от USD 20 000 (двадесет хиляди) при посещение за 10 дни застрахователната премия ще бъде, както следва: за Европа – 11.40 лева, за Гърция – 9.10 лева и за Светът – 19.30 лева.

 

 

ЧУЖДЕНЦИТЕ ТРЯБВА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА ИМАТ МЕДИЦИНСКА ЗАСТРАХОВКА

От 2003 г. в Закона за здравето има текст, който постановява, че чужденците, посещаващи България, задължително трябва да имат и медицинска застраховка. От м.май т.г. бе обнародвана специална НАРЕДБА за общите условия, минималната застрахователна сума, минималната застрахователна премия и реда за сключване на задължителната медицинска застраховка на чужденците, които пребивават краткосрочно в Република България или преминават транзитно през страната (приета с ПМС № 80 от 3.05.2005 г., обн., ДВ, бр. 41 от 13.05.2005 г.).

Медицинската застраховка покрива разходите за лечение и болничен престой.

Проблемът е, че не се знае кой контролира спазването на наредбата. Би трябвало това да е гранична полиция, но в наредбата няма изричен текст.

Ако наредбата се спазва, "ТУИ" или "Некерман" като туроператори на немските групи туристи заедно с паспортите на клиентите си задължително трябва да представят и сертификат или полица, удостоверяващи, че за тях е сключена застраховка. В случай че нямат полица, тя следва да се купи от българските застрахователни дружества. Според български застрахователи обаче по никакъв начин не се следи за спазване на това изискване.

“Тази застраховка стана задължителна още преди 3 години, на практика трябваше да се правят проверки от страна на гранична полиция, но това не се правеше – споделя Ярослава Кръстева. – Желателно е да има проверка за излизащите от България, както и за влизащите чужденци за наличието на медицинска застраховка. Ако е необходимо, трябва да се намеси и Асоциацията на българските застрахователи. В наредбата липсват предвидени санкции за нарушителите. В ЗАД “Армеец” през последната година има лек ръст на тази застраховка от страна на чужденци, които са на визов режим с България.”

“В наредбата има един хубав и два лоши момента –коментира Божидар Димитров, директор “Злополука, заболяване и асистанс” в ЗПАД “Алианц България”. -- Хубавият е, че пострадалият чужденец е задължен в срок от 24 часа да уведоми застрахователя си, а това дава възможност за контрол от страна на компанията. Лошото е обаче, че чужденците имат право лично да ползват договорените покрития и да избират свободно лекар, стоматолог и лечебно заведение на територията на Република България.Така ще се ползват скъпи клиники и висок праг на медицинските услуги. А всъщност лимитите на отговорност са доста високи спрямо съвършено ниските премии.”

Действително според чл. 12 от наредбата до 31 декември 2005 г. минималните застрахователни суми по задължителната медицинска застраховка за извънболнична, болнична и медицинска помощ при спешни състояния в размер 10 000 лв.; за стоматологична помощ в размер 500 лв.

От 1 януари 2006 г. минималните застрахователни суми за извънболнична, болнична и медицинска помощ при спешни състояния в размер 12 000 лв.;за стоматологична помощ в размер 500 лв.

Минималните застрахователни премии обаче са твърде ниски. Те са диференцирани в зависимост от престоя – до 3 , до 7, до 15, до 30, до 60 и до 90 дни. Цените са съответно 2, 4,7,13,21 и 31 евро.

Застрахователите могат да предлагат доброволна медицинска застраховка за застрахователни суми, по-високи от посочените, при което и цените на застраховките ще са по-високи.

ТЕМАТА РАЗРАБОТИ ИЛЕАНА СТОЯНОВА



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
orange_li
"Анализ на дейността на застрахователното дружество"
проф.д.ик.н Христо Драганов, проф.д.ик.н Марин Ней, 1999
orange_li
"Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов Румен Гълъбинов, 2003