"АЛИКО България ЖЗД” ЕАД, компания на MetLife Inc.
Генерален мениджър на MetLife в България
"АЛИКО България ЖЗД” ЕАД, компания на MetLife Inc.
Генерален мениджър на MetLife в България
Г-н Мьортел, какви са вашите впечатления от работата и от специалистите на “Дженерали България Холдинг” за изтеклия период от месец юли т.г. до сега?
От самото начало знаехме от какви големи професионалисти е съставен екипът на бившия холдинг “Орел”. След аквизицията обаче добих напълно реална представа колко добри специалисти са те.
Доколкото предстои промяна на имиджа на компаниите от групата, предвижда ли се и промяна в портфейлите им; нова стратегия; разширяване или свиване на структурата; нови застрахователни продукти, или смятате да запазите сегашните им приоритети?
Ние не сме компания, която стъпва на българския пазар и започва да променя абсолютно всичко. Ако искахме това, сами щяхме да си създадем компания. Част от предварителния процес преди аквизицията включваше проучване доколко компаниите и хората, работещи в тях ,отговарят на нашите изисквания и се вписват в нашата стратегия и имидж. Не искаме драматични драстични промени в дейността, а желаем да внесем новости от нашето ноу-хау и по този начин да разширим дейността на съществуващите компании. Виждаме някои страни, където можем да помогнем, за да се развива по-бързо нашият бизнес. В момента внимателно наблюдаваме пазара. Ние имаме специални платформи по различните видове продукти. Ако видим нещо, което е ново и би допринесло за по-ускореното развитие на компаниите, ние веднага бихме го внедрили на пазара.
Смятате ли, че данъчната и бизнессредата у нас, а също и жизненото равнище на населението са добра предпоставка за реализиране на вашите цели за постигане на ръст от 20% всяка година от сега до 2008 г. и в какви срокове?
Да, определено. Трябва да се направи все пак разграничаване между дейностите по общо застраховане, животозастраховане и здравно застраховане, защото начинът и процентите, с които ще се отбележи ръст, са различни за различните сегменти. Знаете, че по принцип животозастраховането се развива много по-бързо и съответно се отбелязва по-висок ръст при него в сравнение с общозастрахователния бизнес.
Какви са вашите впечатления от българския застрахователен пазар, какво не достига на застрахователните компании, за да мерят ръст с компаниите от Западна Европа?
Това е въпрос, на който не бих желал да отговарям, защото виждам, че местният пазар вече е доста добре развит. Тук присъстват много чуждестранни инвестиции. Не става дума за Сърбия или Украйна, където почти липсва международно участие в застраховането. Чуждестранните компании в България могат единствено да допринесат за увеличаване на качеството на предлаганите услуги.
Остават броени дни до приемането на България в ЕС. Очаквате ли драстична промяна в застрахователния пазар у нас, след като е известно, че съгласно Директивата за свободно предоставяне на услуги се дава свобода и възможности за развиване на бизнес в целия Европейски съюз?
Не очаквам драстични промени на застрахователния пазар.Защото какво означава свободното предоставяне на услуги? Българска компания да прави застраховане в Португалия ли? Това едва ли ще стане, още повече че и в другите страни от Източна Европа не се среща такова явление. По-вероятно е чуждестранните компании да имат желание за бизнес в България. Опитът в другите държави показва, че те са поискали разрешение за такова свободно предоставяне на услуги, но в крайна сметка никой не се е възползвал от тях. Мисля, че може би ще има бавни, постепенни промени, но не и драстична промяна.
Илеана Стоянова
|
"Застраховане"
Христо Драганов
Йордан Близнаков, 2000 "Анализ на дейността на застрахователното дружество"
проф.д.ик.н Христо Драганов, проф.д.ик.н Марин Ней, 1999 "Застрахователни измами в България и разкриването им
"
Юрий Тодоров, 2007г. |