Застрахователите измислиха как да продават евтина “Гражданска”

22 Декември 2006 г.,zastrahovatel.com
в-к “Монитор”, бр. 2789/22.12.2006 г.

Българските застрахователни компании намериха начин да избегнат високата премия за "Гражданска отговорност", която трябваше да отрази разширеното териториално покритие на полицата след 1 януари 2007 г. Реално в момента почти всички дружества продават застраховката на цени, не много по-високи от старите, срещу заявление от страна на клиентите им, че няма да напускат територията на България, докато трае полицата. Намалението от базовата премия се прави под формата на отстъпка от 15, 20 или повече процента.
Ако след като сключи "Гражданска" обаче шофьорът реши да излезе с автомобила си в някоя страна-членка на Европейския съюз, той ще трябва да се обърне към застрахователя си за издаване на сертификат "Зелена карта". Това условие важи поне докато не отпадне граничният контрол в ЕС за наличие на полицата от българските водачи. При издаване на сертификата, застрахователят може да поиска доплащане в рамките на отстъпката, която е направил заради заявлението на клиента, че няма да напуска България. Това заяви след въпрос на "Монитор" Ралица Агайн, заместник-председател на Комисията за финансов надзор. Клиентът ще трябва да заплати и разходите по издаване на сертификата "Зелена карта", които все още не са уточнени от всички компании, но не могат да надхвърлят 20 лв., обясни Агайн.
По този начин застрахователните компании намериха начин от една страна отново да продават евтина "Гражданска" и да не губят клиентите си, от друга да си осигурят законно доплащане, ако някой реши да пътува в Евросъюза. Трикът с отстъпката заобикаля изискването за единна премия за България и ЕС, според което компаниите нямат право да искат допълнително заплащане за чужбина, ако преди това са продали евтина полица.
Това, разбира се, ще е валидно само докато не отпадне граничният контрол за страната ни. След това шофьорите няма да има нужда да се обръщат към застрахователите за сертификат "Зелена карта" и съответно да им се иска доплащане. Тогава всеки, независимо каква цена е платил за полицата "Гражданска отговорност", ще може да пътува с нея и в страните от ЕС, каза още Ралица Агайн. При евентуално произшествие, причинено от български водач зад граница, застрахователят продал полицата няма право да откаже изплащане на обезщетение под предлог, че клиентът е заявил, че няма да излиза в чужбина.
За останалите страни-членки на системата "Зелена карта", които не са част от Европейския съюз (като Сърбия, Швейцария и др.), родните шофьори ще продължат да плащат допълнителна премия за сертификата. Тя обаче ще е много по-ниска от досегашните цени на полицата. Те бяха около 600 лв. за цяла година.
Кога ще отпадне граничният контрол обаче още не е ясно. Със сигурност до края на годината няма да бъде подписано многостранното споразумение от страните-членки на системата "Зелена карта", каза Ралица Агайн. Само две държави за сега отказват да парафират документа ­ Великобритания и Италия. Обяснението на британците е, че проблемът с българските автомобили е част от общите миграционни проблеми и ще бъде решаван заедно с тях. Италианците пък се притесняват, че много наши съграждани ще се заселят трайно в страната им след влизането ни в ЕС и след като изтекат полиците им България няма как да ги контролира да сключат нови. Това обаче е проблем на италианската държава, коментира Агайн. Тя е длъжна да контролира автомобилите на територията си, като всяка кола, която е там за повече от шест месеца трябва да получи италианска регистрация и вече не може да бъде проблем на България.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки