Член на Надзорния съвет
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 23.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
UniCredit приветства България и Румъния като членки на Европейския съюз
България и Румъния ще постигнат силен икономически растеж през 2007 г., благоприятствани от присъединяването към Европейския съюз на 1 януари. И двете страни преминаха през всеобхватни промени, резултатът от които е еталон за успех.
“UniCredit Group приветства новите страни-членки България и Румъния в Европейския съюз. Като най-голяма банкова група в Централна и Източна Европа ние силно подкрепяме разширяването на съюза”, коментира Ерих Хампел, който отговаря за направлението за ЦИЕ в Управляващия комитет на UniCredit Group.
България е един от най-бързо растящите пазари в ЦИЕ. С очакван ръст на БВП от 6.3% за 2006 г., прогнозата за 6.5% ръст на БВП е още по-оптимистична за страната. Основни фактори, които допринасят за тази възходяща тенденция, са силното нарастване на вътрешното потребление и умереното възстановяване на износа. В допълнение, нивото на безработицата падна до под 9%, което е най-ниската стойност от 15 години насам. Строгата фискална политика и напредъкът в приватизационните процеси допринесоха за намаляването на държавния дълг до 25% от БВП. По аналогичен начин Румъния продължава възходящото си развитие. Силният ръст от предишните години продължи и през 2006 г., за която очакваният растеж на БВП надвишава 7%. Основната причина за това е силното вътрешно потребление. Благодарение на фискалната дисциплина в последните години, на напредъка в структурните реформи (преструктуриране и приватизация на държавните предприятия), на силния икономически растеж и благоприятното нарастване на бюджетните приходи, правителството успя да постигне бюджетен дефицит доста под изискваните 3%. Динамичен банков сектор Банковият сектор в България е един от най-динамичните в ЦИЕ, като средствата се управляват ефективно за подпомагане на бързо развиващата се икономика. В Румъния реформите в банковия сектор, който е в основата на пазарната икономика на страната, също доведоха до значителен напредък чрез консолидацията и приватизацията на държавните банки. „Като резултат от либерализацията на банковия сектор в България и Румъния, финансовите услуги в двете страни се развиват динамично и по този начин подпомагат чуждестранните инвестиции и бързо развиващата се икономика. Приемането на европейските стандарти в България и Румъния осигурява стабилна правна среда и много голяма сигурност за инвестиране”, казва Ерик Хампел.
Очакванията за България са положителни, тъй като инвестициите в нови технологии и оборудване постепенно водят до по-добра конкурентноспособност и по-големи възможности за износ. Приемането на обща тарифа за входни мита през 2007 г. във връзка с членството в ЕС вероятно ще окаже силно влияние върху външната търговия. В Румъния увеличеният поток на чуждестранни инвестиции и субсидиите от ЕС ще осигурят устойчиво развитие. В тази връзка се очаква членството в ЕС и финансовата помощ от ЕС (приблизително 31 млрд. евро през 2007-2013) да ускорят реформите.
“UniCredit Group активно ще подпомага процеса на интеграция в ЕС. Според нас динамичното развитие на икономиките на двете страни ще продължава,” казва Ерик Хампел. UniCredit Group е стабилно позиционирана и в двете нови членки на ЕС България и Румъния, за да подкрепя възходящото развитие на техните икономики. В България банките от UniCredit Group - Булбанк, HVB Bank Biochim и Хеброс Банк са безспорен лидер в страната, обслужвайки над 1.1 милиона клиенти. Заедно трите банки са най-голямата финансираща институция в българската икономика и значително разширяват делa си в областта на ипотечното кредитиране, финансиране на малкия и среден бизнес и на лизинга. Със сливането на Булбанк, HVB Bank Biochim и Хеброс Банк през второто тримесечие на 2007 г. ще бъде създадена най-силната българска банка – UniCredit Bulbank. Със своето специализирано направление Европейски финансов център банките предоставят и силно необходимите финансови консултации за български компании в сферата на ефективното използване на средствата по европейски програми, предвидени за България. В Румъния групата е представена от HVB Tiriac Bank и UniCredit Romania. Заедно те са третата най-голяма банка в страната и предоставят модерни, новаторски и гъвкави продукти и услуги на повече от 650,000 клиенти.
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Книга за парите"
Методи Христов
Станимир Христов, 2002 "Застрахователно право "
Велеслав Гаврийски, "Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов
Румен Гълъбинов, 2003 |