Продължава тенденцията на възходящо развитие на пенсионния пазар

19 Октомври 2005 г.,zastrahovatel.com
Бисер Петков - ръководещ управление "Осигурителен надзор"

- Г-н Петков, какви са основните тенденции в развитието на пенсионноосигурителния пазар през 2004 г. на база оповестените от КФН резултати?

- През 2004 г. продължи тенденцията на възходящо развитие на пенсионноосигурителния пазар със запазване на високите теппове на растеж на пенсионните активи. Основен фактор за поддържане на тази динамика през изминалата година беше нарасналият обем постъпления в универсалните пенсионни фондове(ПФ) в резултат на увеличението размера на осигурителната вноска от 2% на 3% в началото на годината. Размерът на осигурителното проникване (относителният дял на активите на ПФ към БВП) в края на годината достигна 2.07% . Забелязва се известно отслабване на пазарната концентрация в резултат на започналия процес на промяна на участието и новите регулации за служебно разпределние на лицата,неизбрали фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване. Положителна оценка заслужава постигнатата сравнително висока доходност от инвестиране на активите на ПФ. Постигането на висока доходност от управлението на инвестиционните портфейли на ПФ се дължи и на нарастващата портфейлна диверсификация, което според мен е другата отличителна характеристика на пенсионноосигурителния пазар през 2004 г.

- Във връзка с нарастващия темп на акумулиране на активите на пенсионните дружества предвиждат ли се законодателни промени по отношение на режима на инвестирането?

- През есента на 2004 г. беше сформирана подгрупа към работна група №11”Икономически и валутен съюз” със задача да подготви законопроект за изменения и допълнения на Кодекса за социално осигуряване(КСО) в частта, регулираща инвестициите на ПФ. С предвижданите промени следва да бъдат изпълнени поетите ангажименти в преговорния процес с Европейския съюз (ЕС) за премахване на привилегирования достъп на държавата до средствата на частните финансови институции, в т.ч. ПФ и еднакво третиране на местните инвестиционни инструменти и аналогичните на тях в държавите –членки на ЕС. По този начин със законопроекта се изработва регулаторната рамка на инвестициите на ПФ в условията на членство на страната ни в ЕС. Тази рамка ще бъде по-либерална от настоящата. Надявам се, че подготвяният законопроект ще уреди цялостно тази основна страна от дейността на ПФ и ще бъде приет от МС и внесен за обсъждане в НС до края на текущата година.

 

- Според вас доколко е приложима идеята за създаването на няколко инвестиционни портфейла в рамките на един пенсионен фонд, които да носят различен вид доходност и риск?

- Възможността за инвестиционен избор от осигурените лица е присъщ белег на пенсионните планове с дефинирани вноски. Смисълът на въвеждането на индивидуалните партиди е в поемането на отговорността от самите осигурени лица, в т.ч. чрез вземането на инвестиционни решения относно техните пенсионни спестявания. В задължителния и/или доброволния компонент на капиталовите пенсионни системи в редица страни (Швеция,Чили,Унгария,Естония и др.) на осигурените лица е предоставено правото на избор между пенсионни фондове/инвестиционни портфейли, следващи различни инвестиционни стратегии.

Отговаряйки конкретно на въпроса ви, считам, че в условията на българския пенсионноосигурителен пазар на настоящия етап идеята е приложима в доброволното пенсионно осигуряване. Необходими предпоставки за нейното успешно реализиране са добрата инвестиционна култура и осведоменост на осигурените лица, както и адекватната регулация. Подчертавам ролята на регулацията,защото с предоставянето на портфейлен избор на осигурените лица вземането на инвестиционни решения се прехвърля на тези, които са по-малко квалифицирани за това, т.е. съществува риск от погрешен избор.

- Какво наложи въвеждането на счетоводните дялове в средата на миналата година и как хората да се ориентират в тази информация?

- Въвеждането на дяловете като инструмент за водене на индивидуалните партиди на осигурените лица и отразяване на доходността от инвестиране на средствата беше голямо предизвикателство пред пенсионноосигурителния бизнес и регулаторния орган. Обичайната практика в други страни е въвеждането на дяловете да става при старта на капиталовата пенсионна система, основана на индивидуални партиди. У нас тази промяна се осъществи три години след началото на реформата.

Основната цел на въвеждането на дяловете е повишаване прозрачността на дейността по допълнително пенсионно осигуряване. Дяловете изпълняват преди всичко информационна функция. Промяната в стойността на един дял показва дохода от инвестиране на пенсионните спестявания и улеснява сравнението по този показател между пенсионните фондове. С въвеждането на дяловете се премина към ежедневна оценка на активите на пенсионните фондове и ежедневно оповестяване на стойността на един дял. Интензивността на пенсионния надзор се увеличи значително - ежедневно в КФН се подава информация по електронен път от ПОД и банките-попечители на ПФ, въз основа на която се извършва проверка на оценката на активите и стойността на един дял. Информацията за стойността на един дял на отделните пенсионни фондове се оповестява на страницата на КФН в Интернет, което издига на качествено ново равнище информираността на осигурените лица.

Другата основна причина, наложила въвеждането на дяловете, е свързана с правото на осигурените лица да сменят фонда, в който се осигуряват. Ежедневната оценка на активите на ПФ по справедлива стойност и отчетността на индивидуалните партиди в дялове не допуска преразпределяне на средствата между лицата, напускащи фонда, и тези, които продължават да се осигуряват в него.

- Възможността за смяна на пенсионния фонд ще доведе ли до преструктурирането на пазара?

- Умерените темпове, с които протичаше смяната на пенсионен фонд през 2004 г., не доведе до забележимо преструктуриране на пенсионноосигурителния пазар. През 2004 г. 97 075 лица са се възползвали от правото си да сменят фонда в който се осигуряват, което представлява 3.97% от общия брой осигурени лица във фондовете за допълнително пенсионно осигуряване. Наистина в края на годината се забелязва намаляване на пазарния дял на трите най-големи пенсионноосигурителни дружества,което е по-осезаемо по критерия брой осигурени лица. Но както подчертах в отговора на първия ви въпрос, това се дължи не само на започналия от началото на 2004 г. процес на промяна на участието в пенсионен фонд. Предвидените в КСО условия за прехвърляне са доста рестриктивни(задължителен минимален срок на участие в съответния ПФ и сравнително висок размер на таксата за прехвърляне) и ако те не бъдат либерализирани, не очаквам и в бъдеще този процес да доведе до сериозно преструктуриране на пазара.

- Как бихте определили мястото на допълнителното пенсионно осигуряване в небанковия финансов сектор.

- Активите на капиталовопокривната пенсионна система и на животозастраховането формират преобладаващата част от договорните спестявания в икономиката. Те осигуряват дългосрочен финансов ресурс и са в основата на икономическия растеж. Пенсионните фондове, които в края на 2004 г. управляват активи на стойност близо 800 млн. лева, се утвърдиха като институционални инвеститори и тяхното участие на капиталовия пазар стимулира неговото развитие.

- Какви са вашите прогнози за развитието на пазара?

- Очакванията са, че във втората половина на настоящата година размерът на пенсионните активи ще премине психологическата граница от един милиард лева. Със заложеното в КСО нарастване на размера на осигурителната вноска в Универсалните пенсионни фондове ще се поддържат високите темпове на натрупване във втория стълб на пенсионната система. Надявам се, че ще бъдат запазени данъчните стимули за доброволното пенсионно осигуряване, които са изключително важни за развитието на този сегмент от пенсионното осигуряване на капиталов принцип. Очаквам нарастваща конкуренция на пазара на осигурителни услуги, която да доведе до намаляване на административните разходи за дейността и на размера на таксите.

- Очаквате ли промяна на пенсионния модел във връзка с присъединяването на страната ни към ЕС?

- С проведената през 1999-2000 г. комплексна по своя характер пенсионна реформа нашата страна възприе и адаптира към националните условия тристълбовия пенсионен модел на Световна банка. Анализът на протичащите пенсионни реформи в целия свят и на собствения опит потвърждава правилността на направения избор. Съчетаването на предимствата на солидарната и капиталовата система и диверсифицирането на източниците на пенсионния доход са необходимите условия за постигане на целите на пенсионната система:осигуряване на адекватен,на приемлива цена, сигурен и устойчив доход след пенсиониране.

Въпреки някои различия в структурата на пенсионните системи на старите страни-членки на ЕС и нашата страна не виждам необходимост от промяна(прекрояване) на българския пенсионен модел . Той е в своя ранен етап на развитие и се нуждае от подкрепа и доверие, за да бъдат постигнати заложените цели.

„Застраховател”



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки