Ще отстояваме благоприятни условия за развитието на застрахователния бизнес

01 Септември 2005 г.,zastrahovatel.com
Максим Сираков – председател на Икономическата и финансова комисия на АБЗ

*Задължителните застраховки изкривяват застраховането

-Г-н Сираков, новият УС на АБЗ ви утвърди за председател на Икономическата и финансова комисия на асоциацията. Сред приоритетите й са основно работата по данъчното облагане на застрахователния бизнес, прилагането на международните счетоводни стандарти и капиталовата адекватност на дружествата. Бихте ли дали малко повече подробности по тези проблеми, както и какви още цели и задачи си поставяте занапред?

Преди това обаче бих помолил да ни информирате докъде стигнаха вашите разговори с представителите на данъчната администрация във връзка с новия начин на облагане на компаниите.

- Работната група, излъчена от АБЗ, проведе няколко срещи с представители на Министерството на финансите, Дирекция “Данъчна политика” и Главна данъчна дирекция. Целта на срещите беше да се изяснят специфичните моменти при определянето на данъчната основа, свързани с новия начин на облагане с корпоративен данък. Ще припомня, че типичните застрахователни операции се документират със специфични документи, които са основание за счетоводните записвания и признаване на приходи и разходи. Това са застрахователни полици, ликвидационни протоколи или актове при изплащане на обезщетения, актюерска записка или доклад при осчетоводяването на застрахователните резерви, презастрахователни сметки и редица други. Обърнахме внимание, че много от операциите се осчетоводяват на основание на вътрешна документация, която обаче трябва да се официализира и да съдържа необходимите реквизити за данъчен документ

Като цяло, постигнахме разбиране от данъчните експерти по повечето въпроси и се уговорихме, че ще е необходимо да се подготви протокол или писмо (указание) от тяхна страна. По-късно от Министерството на финансите бяхме информирани, че документът е готов, но още не сме го получили. В момента проявяваме толерантност и ще изчакаме още малко (да се изясни ситуацията с изпълнителната власт), но нещата трябва да бъдат придвижени до край.

-Вероятно това ще бъде една от най-важните задачи на Икономическата и финансова комисия на АБЗ?

-Що се отнася до работата на Икономическата и финансова комисия (ИФК), естествено данъчните проблеми ще съставляват един от основните й приоритети. По корпоративния данък ще имаме доста работа с данъчните власти, тъй като предстои да създадем практика за благоприятно третиране на бизнеса - от гледна точка на резервите, презастрахователните операции, щетите, комисионите. По преференциите за животозастраховането, във връзка с данъка за физическите лица, където ще работим съвместно с Комисията по животозастраховане, също има много работа. Лансират се някои нови идеи, които съществено ограничават съществуващите преференции и ги свиват до много ниски нива, фиксирани като твърда сума (до 600 лв. годишно). От страна на бизнеса – тук включвам и пенсионносигурителните дружества, предпочитаме да се запази сега съществуващата система. Ако трябва да има фиксирана сума, тя трябва да е много по-висока, за да е приемлива за хората с високи доходи, а сегашните 10 на сто биха могли да останат като лимит за хората с по-ниски доходи. При това положение пенсионните продукти и застраховките “Живот” ще стимулират потребителите, като ще разтоварват и държавната осигурителна система за сметка на третия стълб на осигуряването.

Друга важна задача на нашата комисия ще бъде свързана с финансовите части в Кодекса за застраховането, капиталовите изисквания и граница на платежоспособност, техническите резерви, управлението на активите и правилата за диверсификация. Досега повечето от нашите бележки и предложения са приети от КФН, но съм сигурен, че в процеса на приемането на документа в парламентарните комисии, въобще в законодателния процес, ще има още доста работа, където нашите становища трябва да бъдат отстоявани.

За нас ще бъде важно да проучим по-нататъшното развитието на европейските изисквания за капиталова адекватност, или т. нар. система “Солвънси 2”. Тя е пряко свързана с прилагането на Международния счетоводен стандарт за застрахователни договори (МСФО №4) и неговото развитие. В наш интерес е детайлно да познаваме и проучваме европейските изисквания и директиви и да работим съвместно с Комисията за финансов надзор по тяхното постепенно въвеждане в нашите нормативни актове, за да могат дружествата да се подготвят за промените.

-Тези документи ще са задължителни в ЕС след 2007 г., имам предвид “Солвънси 2” и МСФО № 4.

-“Солвънси 2” е методика за определяне на необходимия капитал на база на рисковете, на които е изложена една компания. Отчитат се застрахователните (подписвачески, на резервите), пазарните (инвестиционните), операционните и други рискове. Сегашната методика за определяне на границата на платежоспособност отчита само подписваческия риск. Повечето компании в Европа използват вътрешни методики на база “Солвънси 2”, каквото всъщност е изискването на тази система. “Алианц България” също използва такава методика и капиталовите изисквания по нея са доста над тези по Наредбата за собствените средства и граница на платежоспособност. Що се отнася до МСФО № 4, той е в сила, но в 2007 г. се очаква втора фаза на счетоводния стандарт, която ще бъде съществената част, определяща третирането и оценката на застрахователните активи и пасиви. Всъщност двата въпроса са неразривно свързани и определят как да се оценяват собствените средства (капиталът), резервите, активите и съответствието между активите и пасивите (asset-liability matching), откъдето произтичат някои от най-съществените рискове за застрахователното дружество.

-Какви други задачи и цели са поставени пред ИФК? Какъв е нейният състав?

-Според мен АБЗ като цяло трябва да подобри информационната си дейност – да издава редовно информационния си бюлетин, да публикува повече информация и анализи за пазара, за неговото състояние и перспективи. В това направление предишния УС не можа да постигне много и се надявам сегашния УС да обърне повече внимание на тази дейност, като ИФК ще го подпомага при анализа и обработката на данните и информацията.

Една важна задача на комисията ще бъде координирането на справките и отчетите, които се представят в надзора и други институции, както и всички въпроси, свързани с отчетността. Напоследък такива проблеми възникнаха във връзка с месечните справки, които надзорът изисква от дружествата от месец юли т. г., по съответните показатели. Не трябва да се допуска събирането на безсмислена информация, претрупани справки с данни и неизяснени показатели. Понякога такава тенденция се допуска от държавните органи. От друга страна, оперативна, текуща информация по най-важните показатели трябва да има и тя е от изключителна важност за мениджмънта на компаниите. Много често експертите се притесняват, когато подготвят подобни документи, защото при текущите отчети някои показатели и цифри не могат да бъдат определени точно. Има операции, които не са приключени, не са фиксирани и не се знае крайната сума - поради тази причина те са предмет на преценка (приблизителна оценка). Но според МСС най-важният принцип на финансовите и управленски отчети е да дават “вярна”, а не “точна” информация. Разликата е съществена, например счетоводителите знаят, че най-точна е оценката по себестойност (историческа цена), но в много случаи тя е и най-невярна, примерно – при сградите. Самите застрахователни резерви са една приблизителна оценка. Така че по-добре е да се направи преценка, макар и не абсолютно точна, отколкото да се разчита на стари данни, или да казваме, че нямаме данни.

Важна задача на ИФК ще бъде да се усъвършенства съпоставимостта и сравнимостта на данните. В това направление вече се работи по уточняване изискванията на Наредба №20 на КФН за счетоводната отчетност, начисляването на премиите, съответно отчитането на другите операции – резерви, комисиони, презастраховане. Въобще съгласуването на подзаконовите нормативни документи (наредби) и други правила, които засягат финансите на застрахователното дружество, ще бъде задача на ИФК. В състава на комисията са включени около десетина души, много добри експерти в различни области – икономисти, счетоводители, финансисти, актюери, които са познати имена на застрахователната колегия.

-Какви други наредби и поднормативни актове към някои закони ще бъдат обект на вашето внимание. Например тези за задължително застраховане?

-Сред важните задачи на нашата комисия ще бъде изготвянето на становища и мнения по всички финансови въпроси в различни подзаконови нормативни документи. Предимно това са наредбите за резервите, за собствените средства и границата на платежоспособност, за финансовите отчети, но и всякакви други документи и правила, които засягат финансовата структура на застрахователното дружество. Вероятно под задължително застраховане имате предвид някои документи и правила по различни застраховки, които се регламентират от различни ведомства и организации. Те станаха много – за нотариуси, адвокати, строителни надзорници, одитори, военнослужещи, лекари, данъчна администрация и т. н., напоследък се уточнява и списъкът на рисковите професии, които подлежат на задължително застраховане. Някои държавни органи приемат наредби и правила, като се опитват да включват в тях позиции, които би трябвало да бъдат предмет на договаряне между клиента и застрахователя, а не да бъдат фиксирани в един или друг документ. В повечето случаи такива правила затрудняват и изкривяват застрахователните правоотношения и много от самите застраховки не се осъществяват. Мисля, че в тези случаи трябва да се разяснява търпеливо и толерантно необходимостта от свободно договаряне. Въобще задължителните застраховки изкривяват застраховането и понижават застрахователната култура на населението, затова те трябва да се избягват, освен когато са крайно необходими, както е при застраховката “Гражданска отговорност” на МПС.

Разговора води

Славимир Генчев



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Книга за парите"
Методи Христов Станимир Христов, 2002
orange_li
"Основи на застраховането"
Йото Йотов, Боян Илиев, 2004
orange_li
"Застрахователният пазар"
Диана Иванова, Ивайло Иванов,