Председател на Надзорния съвет
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 26.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Swiss Re ще финансира борбата с парниковия ефект
Швейцарската презастрахователна компания Swiss Re започна осъществяването на скъпоструваща програма, чиято цел е да се намали количеството на изхвърляния в атмосферата въглероден двуокис. Ядрото на инициативата се явява финансовата подкрепа на служителите, които възнамеряват да си закупят стоки, които помагат за спиранетио на парниковия ефект.
Всеки от 10 500-те служители на Swiss Re може да получи от ръководството до 5 хил. швейцарски франка (3.3 хил. евро) или аналогичната сума във валутен еквивалент, като единственото условие е той да инвестира в уреди, намаляващи изхвърлянето на въглероден двуокис в атмосферата. На теория тази програма може да струва на Swiss Re 50 млн. швейцарски франка (33 млн. евро), но самите служители не са задължени по никакъв начин да се възползват от нея.
Списъкът с продуктите, които дават право на бонуси по програмата е различен в различните държави. В Германия служителите на презастрахователната компания ще могат да получават допълнителни средства, ако си купят климатик, поставят в жилището си топлоизолиращи стъкла, монтират слънчеви колектори за подгряване на вода, слънчеви батерии, които осигуряват електричество, закупят мотоциклет, задвижван от електрически двигател, използват автомобил, който се движи на газ. В Швейцария Swiss Re ще компенсира разходи за абонаментни карти за железопътен транспорт. В Испания ще подпомага използването на дърва за отопление на дома. В Индия – монтирането на резервоар за събиране на дъждовна вода. “Нашата цел е да накараме сътрудниците ни да направят своя личен принос в делото за защита на природата”, казва отговарящият за изпълнение на програмата Иво Менцингер.
Още през 2003 г., в рамките на инициативата за защита на природата, която активно се поддържа от бившия президент на САЩ Бил Клинтън, Swiss Re обяви своята главна цел: до 10 години да се е освободила от всички видове дейност, които са свързани с изхвърлянето на въглероден двуокис в атмосферата.
Подемането на такава инициатива не е непонятно действие. Изплащането на обезщетения за щети, причинени от климатични катаклизми, довеждат до сериозни загуби за най-големия презастраховател в света. За пример може да се даде 2005 г., когато вследствие на ураганите , застрахователният сектор претърпя загуби от над 100 млрд. долара. През 2006 г. ситуацията се нормализира и изплатените щети, нанесени от природни катаклизми, паднаха до 15 млрд. долара.
Никой не се наема да прогнозира дали служителите на Swiss Re ще се възползват от предлаганите им от програмата възможности. Но дори и отговорът на този въпрос да е “не”, компанията ще повиши имиджа си като екологично отговорна.
Инвестициите в тази програма стартират в момент, когато Swiss Re се стреми към икономия на средства, свързана със серията скъпи придобивания, които направи . Ръководството й даже съкрати 10% от служителите .
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Застрахователни измами в България и разкриването им
"
Юрий Тодоров, 2007г. "Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998 "Застраховането в България"
доц. д-р Алекси Тасев , 2012 |