Председател на Надзорния съвет
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 23.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Имам позитивни очаквания за животозастраховането с влизането на България в ЕС
Г-н Георгиев, каква е вашата равносметка за изминалата година и удовлетворяват ли ви резултатите на компанията?
Изминалата 2006 г. беше поредната успешна година за ЗК „Витоша Живот” АД. Много съм доволен от постигнатите резултати , защото ръстът в премийният ни приход е близо 80 % в сравнение с предходната 2005 г. Смятам, че това е далеч над средния ръст за целия пазар. Увеличихме и броя на застрахованите лица в компанията.
А какво се промени след акционерното участие на такъв известен австрийски застраховател като UNIKA?
-Австрийският застраховател започна да влияе по-осезателно върху нашата работа от средата на 2006 г. Започнаха да се уеднаквяват стандартите ни по отношение на отчетите. Освен това заедно с колегите от UNIKA успяхме да разработим съвместно и първия нов застрахователен продукт за застраховка на кредитополучатели, специално за Райфайзен банк. Стартирахме продажбите на продукта през м. август и той се наложи като много успешен.
На 9 октомври 2006 беше проведено извънредно Общо събрание на акционерите на ЗК "Витоша-живот"АД, на което се взе решение за увеличение на основния капитал на 6 000 000 лв. С това беше изпълнено изискването на Кодекса за застраховане.
Сега предстои промяна на наименованието на нашата компания. То ще стане официално на общото ни събрание на 21 март т.г. ЗК „Витоша Живот” АД ще се преименува на ЗК „УНИКА Живот” АД.
При това положение променя ли се портфеила на дружеството?
По принцип през миналата година тежестта падна върху спестовните застраховки „Живот”, но с внедряването на новия продукт – застраховка „Живот” на кредитополучател доста сериозно се променя портфеила от рискови застраховки „Живот” в полза на последния. Надяваме се и другите разработени продукти да се развиват успоредно.
Работите ли върху други нови продукти?
От началото на тази година специална работна група от наши специалисти и такива от UNIQA усилено работим върху застраховка „Живот”, свързана с инвестиционен фонд. Проектите ни са да стартираме с продажбите му към средата на годината. Разработките са в доста напреднал стадий, предстои приемането на Общите условия от страна на Управителния ни съвет и кандидатстването ни за лиценз в Комисията за финансов надзор. Надяваме се този продукт да има успех на пазара, тъй като е доста по-различен от съществувущите в момента. На пазара се предлагат обикновено продукти, които са свързани с един конкретен инвестиционен фонд, в зависимост от степента на риска на инвестициите. Нашият разчита на портфейли от фондове, които на практика ще диверсифицират още повече риска и смятаме, че ще предизвика по-голям интерес. Българските фондове имат потенциал за разтеж у нас. Затова вероятно ще заложим на комбинация от български и чуждестранни фондове.
Предстои също да разработим нова здравна застраховка.
- А какво очаквате лично вие от ЗК „Витоша живот” АД през 2007 г., гоните ли определен праг на премийните приходи?
- Имаме амбиции с новото име ЗК " УНИКА Живот" АД да постигнем и нови по-големи успехи. Затова считам, че ще допринесат и предстоящите структурни промени в компанията, както и нова европейска форма на заплащане. За да бъдат създадени условията за по-бърз разтеж на компанията това е много важно. Хубавото е, че ще бъдат разкрити нови работни места както в Централата така и в регионалните ни структури.
Как смятате да решите проблема с кадрите, който е един от сериозните за всички застрахователни компании у нас?
-Това не е лек проблем. Оказва се, че трудно намираме готови кадри. Доволен съм от младите специалисти, които вземаме направо от студентската скамейка – хора с магистратура по застрахователно дело. Това е един доста добър потенциал, който се развива както в централния ни офис така и из офисите в страната. Бъдещето е на младите специалисти, защото подготвени хора в нашия бранш не се намират лесно.
Специалисти от бранша определят настоящата преходна година като много тежка за икономиката и за застраховането в началото на членството ни в ЕС. Какви са тенденциите в животозастраховането като впечатления от първите 2-3 месеца?
- Не мога да дам оценка как ще се отрази влизането ни в ЕС. Като задържащи могат да се окажат по-скоро несъвършенствата на приетите закони и по-специално Законът за облагане на доходите на физическите лица. Някои текстове по отношение на облагането на сумите, които се получават „на изхода” са изключително неточни и неясни. Не е ясно, например, какво точно следва да се облага и какво не се облага при застраховките „Живот”. В текстовете са записани понятия като обезщетения, като се прави препратка към Кодекса за застраховане. Там пък съвсем недвусмислено е записано, че обезщетения се изплащат само при имущественото застраховане. В животозастраховането се говори за застрахователни суми и части от тях. Тази формулировка не дава яснота дали трябва да бъдат облагани получаваните застрахователни суми. Друг проблем е несъвършенният текст за облагане на „обратно получени суми от застраховане”. Такъв термин не съществува в застрахователната материя, а става дума за т.нар. „откупи”, които се получават при прекратяване на застраховката преди изтичане на срока или когато застрахованият в рамките на първия месец от сключването му може да се откаже от застрахователния договор. Тези неясни формулировки отново ще създават неясноти и недоверие сред гражданите към застраховането.
По отношение на животозастраховането аз лично имам позитивни очаквания с влизането на България в ЕС. Вярно е, че може би ще има определени стресове, но крайният резултат ще бъде позитивен.
- С влизането на България в ЕС разрешен ли е въпросът с инвестирането на застрахователните резерви на дружествата в чужбина, промени ли се начинът и формите на инвестиране?
- Сега инвестирането на застрахователните резерви е възможно да се прави във всички страни от ЕС, т.е. е възможно купуване на чужди ценни книжа, но структурата по отношение на разрешените финансови инструменти за инвестиране не е променена. По-важно е дали нашите дружества имат подготвени специалисти, които да се занимават с инвестирането на външните пазари. Това не е сериозен проблем защото българските застрахователи вече имат дружества-майки в страните от ЕС.
Обръщам се и към Надежда Вънтова, член на УС на ЗК „Витоша Живот” АД
Г-жо Вънтова, какви са вашите лични очаквания за ЗК "Витоша-живот" АД през 2007 г. след преименуването й и в условията на обединения пазар на ЕС.
Поставили сме си много амбициозни цели, за които сме разработили и стратегия за тяхната реализация. Няма да е лесно като се има предвид, че към момента в КФН са постъпили искания за започване на работа на нашия пазар от още 58 чужди застрахователни компании в това число 6 от тях животозастрахователни. Това не ни плаши, а ни мотивира допълнително. Ние обичаме предизвикателствата.
Разговора води Илеана Стоянова
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов
Марин Нейков, 2000 "“Оптимизиране на длъжностите в застрахователното дружество”"
гл.ас. д-р Галина Димитрова, 2010 г. |