Синдикална Взаимозастрахователна кооперация “СиВЗК”
Технически директор
Отново бяхме запратени в полето на словесните изяви, отново с напразни очаквания да се даде началото на широка обществена дискусия за въвеждането на Застрахователен пул за катастрофични рискове.
Днес на правителството му харесва идеята за такъв пул, защото от него ще падне социалната отговорност и финансовата тежест за щетите от над 1 млрд.лева след наводненията от 2005 година. Тогава много хора, загубили дом и имущество, събирани цял живот, останаха без покрив. Това е факт, след като по данни на застрахователите едва около 5 на сто от недвижимото имущество в България е застраховано.
За съжаление дори ние, журналистите, вече се уморихме да пишем по темата за застрахователния пул. И то все без конкретен резултат.
Това стана ясно и във Велико Търново в изказването на председателя на Комисията по държавна политика при бедствия и аварии при 40-о народно събрание Венелин Узунов пред участниците в INS expo&forum, който се проведе от 18 до 20 април т.г.
Форумът бе събрал главно представители на държавната власт – парламентарна и изпълнителна, на общините и научните среди, а представителите на застрахователните компании бяха само Орлин Пенев, изпълнителен директор на ЗПАД „Алианц България”, и Виолета Даракова, член на УС и изпълнителен директор на ЗД ”„Евроинс” АД , както и инициаторите на идеята за пул Румен Гълъбинов, изпълнителен директор на ЗК „Български имоти – Виена иншуранс груп”, и видния застраховател Лука Доков. Никакво присъствие от страна на Асоциацията на българските застрахователи, независимо че са били поканени, никакво присъствие от страна на Комисията за финансов надзор, независимо че в програмата бе обявена тяхна тема.
Напразно се надявахме на този форум да има и присъствие от по-високо ниво, като например вицепремиера и министър на държавната политика при бедствия и аварии Емел Етем.
Още преди десет години Асоциацията на българските застрахователи постави въпроса пред Министерския съвет, като обясни идеята да се създаде Застрахователен пул за катастрофични рискове. Имаше дълъг период когато застрахователите търсеха политическа подкрепа от правителството, от ресорните заместник-премиери, но без никаква реакция. И това буквално торпилира идеите им.
От друга страна, на 17 април Правителствената комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи отпусна 13 963 331 лв., като от тях 13 694 631 лв. са за извършване на аварийно-възстановителни и спасителни дейности на обекти в различни области на страната. Това добре. Но в такива случаи държавата „закърпва дупките” постфактум, а не се създават условия за превенция като предварително застраховане на държавни и общински имоти, както и инфраструктурни обекти.
На форума стана ясно, че ще бъде излъчена поредната експертна комисия, която да изработи няколко варианта за нормативна уредба - специален закон както за задължително застраховане на имотите, така и за учредяването на въпросния пул. Очаква се предложения за тези два документа да се разискват на поредната Национална кръгла маса най-рано в началото на работната за парламентарните комисии есен.
Илеана Стоянова
|
"Основи на застраховането"
Йото Йотов,
Боян Илиев, 2004 "Застраховането в България"
доц. д-р Алекси Тасев , 2012 "Презастраховане"
Христо Драганов, 2001 |