Национално бюро на Българските автомобилни застрахователи
Член на УС
В отчет, представен на проведената в столицата на Кения Найроби конференция по въпросите на климатичните изменения, се разяснява, че загубите от сериозните природни катаклизми, свързани с измененията на климата на Земята, неизменно ще се увеличават в близките години. Според прогнозите, в близките 30 години ще настъпи ситуация, в която за 1 година загубите от природни бедствия ще достигнат 1 трлн. долара.
Във връзка с това, в рамките на Програмата за околната среда на ООН (ЮНЕП), в момента се обсъждат възможностите за решаване на финансовите последствия от природните катаклизми заедно със 165 банки, застрахователни компании и дружества за управление на активи.
Според думите на участниците в конференцията, въпреки, че големите застрахователни компании осъзнават мащабите на рисковете, реализирането на идеите за застраховане на бедното население все още са в съвсем начален стадий.
Необходимостта за предприемане на такива мерки и ефективността им вече се потвърди от експерименталния проект в Етиопия – първият случай, когато рискът за бедното население беше поет от застраховател от развитите страни. Използвайки средства, предоставени от правителството на САЩ, етиопските власти и други спонсори, ООН се договори с презастрахователната компания Axa Re, която застрахова 62 хил. местни фермери и семействата им срещу засушаване. При условие, че количеството на валежите не достигне записания в застрахователния договор минимум, Axa Re трябва да изплати на застрахованите до 7 млн. долара в рамките на няколко дни. Застрахователната премия по договора беше 930 хил. долара.
Представителят на ООН Питър Смердън е сигурен, че този проект показва как бедните общества могат по-бързо да получат помощ при необходимост. “Основното преимущество се изразява в това, че такъв тип програми работят много по-бързо и ефективно. Обикновено се случва следното: разбираме, че някъде се задава беда, чакаме докато нещо се случи, след това оценяваме размера на щетите, решаваме какво е необходимо да се направи, след което започваме да търсим средства, за да помогнем на пострадалите и накрая се опитваме да доставим необходимото на пострадалите. Понякога за това са необходими месеци. А през това време фермерите могат да изгубят всичките си животни, да използват всичките си хранителни запаси и накрая да продадат всичките си селскостопански приспособления. В такъв случай на тях не им остава нищо друго освен да потърсят международна помощ, за да възстановят имуществото си и жизнения си стандарт, а това струва доста по-скъпо”, заяви той.
|
"Застраховане"
Христо Драганов
Йордан Близнаков, 2000 "Капиталовите системи: Ролята им за решаването на пенсионния "
Българската асоциация на дружествата за допълнител, "Динамика на застрахователния пазар в Бьлгария"
Доц.д-р Диана Иванова, 2000 |