зам.-председател на КФН, ръководещ Управление „Осигурителен надзор”.
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 23.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Ще работя за утвърждаването на ВУЗФ сред водещите специализирани висши училища в България и в Балканския регион
- Честита да ви е новата длъжност, впрочем, какво е точно за вас тя?
- По закон това е длъжност, но аз я приемам като отговорност. Съгласно Закона за висшето образование, който се отнася и за частните висши училища, каквото е и нашето, ректорът се избира. А специфичното за ВУЗФ, като частно висше училище, е че изборът се осъществява от Настоятелство и аз се възползвам от случая да му благодаря за оказаното ми доверие. На първото заседание на висшия училищен съвет, който при нашите условия е всъщност академичен съвет, заявих, че ще положа усилия да оправдая гласуваното ми доверие. С подкрепата на колегите и с опита, който натрупах като народен представител и като председател на Сметната палата ще работя за утвърждаването на ВУЗФ като едно от водещите специализирани висши училища не само в България, но и в Балканския регион. Нашата амбиция е в скоро време да започнем да обучаваме и специалисти най-вече за застраховането и от балканските страни. Застраховането ще определя профила на висшето училище, каквато е била и волята на неговите учредители, след като са поставили на първо място тази специалност в наименованието на училището.
- Кога стана изборът ви?
- На 20 май, а встъпих във функциите си на ректор от 1 юни 2005 година.
- И вече преживяхте първото си вълнение – с новия прием на студенти във висшето училище, с откриването на новата учебна година.
- Да, а преди това преживях нещо, още по-приятно – започнах работа, когато се финализираха документите във връзка с институционалната акредитация на ВУЗФ. Радостно бе, че проектът за откриването му е получил положителна оценка от Националната агенция по оценяване и акредитация, благодарение на което висшето училище е факт за всички ни. Съгласно нейното решение, две години след създаването на училището от Народното събрание то трябва да заяви искане в агенцията за акредитация и да покаже своите възможности за обучение. Представили сме доклада за това и се надяваме в скоро време комисията, която трябва да направи оценката, ще започне работа в училището и всичко да приключи в рамките на нашето очакване, получавайки най-малко добра оценка. Казвам това с чувство на отговорност, тъй като всичко, което наследих и това, което предприемаме, е завидно за училище, чиято история е под четири години, без да имаме още първи випуск. Направено е твърде много – имаме много добра учебна документация, разработени са необходимите вътрешни нормативни документи. След малки корекции и уточнения в скоро време ще ги отпечатаме и публикуваме на своята интернет страница, за да докажем, че имаме солидна основа за управление на висшето училище. Радвам се, че новият прием на студенти е твърде голям за нашите условия– около 270 първокурсници в редовно и задочно обучение. Заедно с тях общият брой на студентите във ВУЗФ е над 900. Тук искам да направя уточнението, че учредителите на висшето училище са стигнали до много добро решение – в него да се обучават между 1200 и 1500 студенти. Целта е те да са по-малко на брой, но обучението им да е по-качествено, с прилагане на по-активни и съвременни методи. Имали са предвид, че при масовото обучение с големи потоци качеството на обучение е сравнително ниско и не може да се осъществява ефективна индивидуална работа между преподавателите и студентите.
- Името на доц. Георги Николов е широко озвучено в общественото пространство, идвате тук направо от Сметната палата, която ръководехте авторитетно цели 9 години. Не е тайна, че имахте предложения и за други, много по-високи длъжности, защо предпочетохте ректорското място на първото частно висше училище в България с такава специализация?
- Може би защото тази работа ми е най-близко до сърцето. Да не забравяме, че от 1970 година съм преподавател. През последните 15 години, от който 6 години бях народен представител, включително и председател на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание, и 9 години председател на Сметната палата, не съм прекъсвал преподавателската си работа със студентите – основно в свищовската академия „Д. А. Ценов”. Винаги съм изпитвал удовлетворение от работата си със студентите, независимо от голямото натоварване, което съм имал. А студентите някак си ме облагородяваха, поддържаха духа ми. Така е до днес. Това беше основния мотив, за да приема предложението на президента на ВУЗФ доц. д-р Григорий Вазов да продължа да работя със студентите и да поема ректорството на училището. Мисля, че с опита си, с контактите, които имам, с добрите отношения, които запазих със свои колеги-професионалисти, ще мога да помогна за развитието и утвърждаването на училището. Оценявам високо и това, че доц. Вазов, като собственик и президент на ВУЗФ, е инвестирал доста средства в нова учебна база, която ще е една от най-добрите в България. Дойдох тук, за да работя с амбиция и жар, да развием многообразна дейност и училището ни да е един добре подреден дом, с ясни правила на управление и с добри традиции. Радвам се ,че преподавателите и служителите разбират всичко това и в скоро време за училището ни ще се говорят само положителни неща. За съжаление то все още не е така популярно и аз се надявам, че в. „Застраховател” ще ни помогне много в това отношение, като се има предвид, че има широка своя специфична аудитория. Искам да работим много тясно със застрахователните дружества, да виждат в нашите студенти свои бъдещи специалисти. Ще призная, че намерението ни е да засилваме все повече практическото обучение на студентите, поради което сме привлекли за преподаватели доц. Йордан Христосков, управител на НОИ, проф. Валери Димитров, председател на Сметната палата, както и преподаватели от първите години на училището, които са добри специалисти; от застрахователни, осигурителни и банкови институции. Ще повторя, че целта ни е да засилваме практическото обучение на студентите, защото основната слабост на цялата ни образователна система е, че има много студенти, които завършват образованието си без да са посетили конкретна фирма, без да са виждали платежен документ или застрахователна полица. Вече се водят разговори за създаване на учебно-тренировъчен център или подобна структура към висшето училище. Така ще можем да обучаваме нашите студенти във виртуална среда в областта на банковото дело, застраховането, данъчното облагане. По този начин ще се подготвят за бързото им адаптиране в практиката.
- Вие сте също човек на Стопанска академия „Д. А. Ценов” в Свищов, ако мога така да се изразя. Преподавали сте в нея. Ще използвате вероятно опита на това старо, с дългогодишни традиции, висше училище, едно от водещите в България известно и по света?
- Да, аз съм закърмен в професионалната си кариера от Свищовското висше училище. Знаете, че славата му е много голяма, защото години наред то подготва много добри кадри. Идвайки тук, ще пренеса във ВУЗФ част от пламъка, от огъня на свищовската академия. Искам за нашето училище по застраховане и финанси един ден да се говори така както за СА „Д. А. Ценов” - Свищов. Това е просто моя мечта. Много ми е приятно, че нейн ректор е доц. д-р Нено Павлов, с който сме почти състуденти, приятели и заедно израснахме в кариерата си. Прави ми впечатление, че той често присъства на страниците на в. „Застраховател” и това е добър урок за мен. Много от нещата, които са направени и които се извършват в свищовската академия ние с удоволствие ще взаимстваме с помощта на доц. д-р Нено Павлов, главно чрез нашето творческо сътрудничество, за което има подписано специално споразумение между двете висши училища. Това налага и наша скорошна среща с него. Разбира се, ще установим и развиваме такова сътрудничество още с УНСС, с Варненския икономически институт и с други висши училища, защото колкото и да има разлика във формата на собственост на училищата, нормативните актове за висшето образование и изискванията за тях са еднакви.
- Какво си пожелава доц. Георги Николов? В близко време ще се случат интересни неща, предстоят важни събития – наближава празникът на студентите 8 декември, после идват Коледни и новогодишни празници…
- Пожелавам си преди всичко да съм здрав, да запазя този несломим дух, който имам и който проявявам в живота и в работата си. Да имам подкрепата на колегите си преподаватели, на администрацията и на студентите. Да въведем правила и принципи в живота на училището и да ги прилагаме успешно. Да работим без помпозност, с ясни послания. Да се подготвим и наистина празнично да посрещнем 8 декември. Имам и други идеи, с реализирането на които училището ни да осъществява един нормален университетски живот. Искам час по-скоро да завърши ремонтът на новата ни учебна сграда, да посрещнем в нея следващата учебна година.
Дето се казва, „нова година, нов късмет”! Нека той ни съпътства по нашия път към знанието и успехите. Пожелавам на себе си и на всички от училището да приключи успешно акредитацията на училището ни. Нека не забравяме и предстоящата кръгла маса, посветена на застраховането на спортисти, която първи анонсира в. „Застраховател” и с чието участие ще се проведе. Само че тя няма да се състои на 10 ноември, а поради технически причини и за да има повече време за подготовката й, решихме да я проведем на 1 декември в навечерието на студентския празник. Тя ще е впрочем и част от мероприятията, организирани в чест на 8 декември. Към пожеланията си бих прибавил и определянето на деня, на празника на Висшето училище по застраховане и финанси. Моето разбиране е това да е ден, който да не дава поводи за спорове от политически, дори и от исторически характер. Смятам за добре този ден да е 25 май, когато Висшето училище по застраховане и финанси е учредено като търговско дружество.
Имам още едно пожелание – връзките, отношенията между нашето училище и вестник „Застраховател”, който аз високо ценя, да се развиват и задълбочават на основата на взаимно доверие и постигане на общи цели. Впрочем благодаря за това, че в последните му броеве ние вече присъстваме и се надявам, че нашата дейност и името на училището ще стават достояние на професионалните среди, а и на по-широката общественост. Уверявам ви, че вестникът вече спечели за каузата си Висшето училище по застраховане и финанси и то ще е негов добър и постоянен партньор.
- Благодаря ви за тези думи и ще си позволя от своя страна като директор на вестника също да ви уверя, че и той ще е верен партньор на ВУЗФ. И в този смисъл ще последвате примера ни със Стопанска академия „Д.А.Ценов” – Свищов, която постоянно присъства на страниците на вестник „Застраховател”.
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Юбилейна научна сесия посветена на личността и творчеството "
Проф. д-р Велеслав Гаврийски
Академик Иван Стефан, "Основи на застраховането"
Йото Йотов,
Боян Илиев, 2004 |