Изпълнителен Директор и Член на УС
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 24.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Премиера на уникалната книга на Застраховател прес ООД „Строители на съвременното българско застраховане”
Тези дни излезе от печат уникалната книга „Строители на съвременното българско застраховане”. По този повод каним на премиера всички участници в нея. За съвременното българско застраховане техният принос е исторически!
Тази уникална книга е изградена от публикуваните във в. „Застраховател” интервюта с изтъкнати български застрахователи в рубриката „Галерия Застраховател”. Тя има най-дълъг живот и обхваща времето от 1994 година до днес, тоест от първия брой, излязъл от печат на 24 март 1994 година, в който е открита рубриката чрез интервюто с проф.д-р Христо Драганов, тогава генерален директор на „MIC-Автомобилно застраховане” АД.
Както и на цялостната първоначална концепция на вестника, автор на рубриката е неговият основател Максим Максимов, който познаваше и познава отлично историята на съвременното българско застраховане и неговите строители. И в продължение на повече от 12 години тази негова идея – да се обхванат имената на всички значими застрахователи и чрез интервютата с тях да се състави и издаде книгата „Строители на съвременното българско застраховане”, се реализира успешно. Критерият бе в нея да намерят място тези, които са с фундаментален, с голям принос в полагането на основите и изграждането на застрахователното дело в България след премахването на монополизма над него от ДЗИ и в частност от ЗПАД „Булстрад”. Така по страниците на „Застраховател” се появиха интервюта с такива изключително интересни дейци на застраховането у нас като Борис Керемидчиев, Христо Добринов, Костадин Карагьозов, Симеон Дървингов, Димитър Попов, Добрин Георгиев, Македон Бонев, Лука Доков, д-р Васил М. Попов, Иван Марински, Георги Абаджиев, Любомир и Мария Илиеви и други, като се стигне до тези от средното поколение и до най-младите през последните няколко години.
И друг принос ще има тази наистина уникална книга – чрез проведените разговори с тези заслужили хора от застрахователната общност в различни периоди, през които премина и преминава българското застраховане, читателят ще се запознае с основните събития, които преживя и продължава да преживява, като мъчителното раждане на първия Закон за застраховането, създаването на Асоциацията на българските застрахователи и на Съюза на частните застрахователи, на Дирекцията за застрахователен надзор и на „Гаранционен фонд – Задължително застраховане”; на Фондация „Проф.д-р Велеслав Гаврийски” и на Асоциацията на застрахователните брокери в България, на Националното бюро на българските автомобилни застрахователи „Зелена карта”; на Съюза на застрахователните агенти и на Съюза на застрахованите. И още – на Комисията за финансов надзор. Твърде дълъг, труден и в края на краищата успешен бе и процесът на лицензирането на застрахователните дружества в България, който сложи край на фрапантното силово застраховане у нас и създаде условия за нормално развитие на българския застрахователен пазар. Пак чрез интервютата са коментирани и такива събития като създаването на Кодекса за застраховане, създаването и обновяването на Наредба № 18 за задължителното застраховане, премахването на минималната рискова премия по задължителната застраховка „Гражданска отговорност” Много, безкрайно много са събитията и от рода на първото честване Деня (празника) на застрахователя – 1 октомври, както и на всички празници досега, стартирането на нови дружества на пазара и отпразнуване на различни годишнини на застрахователните компании. Интересно е да се види и научи какво са мислили и как са приемали тези най-добри професионалисти в застраховането развитието на нашия пазар и с установяването в неговата все още свита ниша на чуждите застрахователи, за техните първи стъпки, както и за реалното им вече присъствие в България. Целта и дълбокият смисъл на тези интервюта бе и си остава – чрез тях да се очертаят по такъв оригинален начин контурите на историята на съвременното българско застраховане.
Затова и решихме да ги публикуваме по реда на тяхното провеждане във времето с тогавашните им длъжности, за да се обхванат изминалите периоди до днес. Вратите на този своеобразен храм на съвременното българско застраоване остават отворени – в бъдещи нови издания на книгата ще намерят място още по-млади строители на съвременното застрахователно дело в България и ще бъдат обхванати нови очаквани и непредвидени с предизвикателствата си събития, особено след като вече България е член на Европейския съюз.
Осъществявайки идеята за създаването на книгата, вестник „Застраховател прес” и едноименният й издател имат чувството, че изпълняват мисията си – първи, най-точно и най-богато да представят пред вас българското съвременно застраховане чрез практическия и теоретическия професионален труд на неговите първостроители. Значи – техният принос е с историческо значение!
Петър Андасаров
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998 "“Оптимизиране на длъжностите в застрахователното дружество”"
гл.ас. д-р Галина Димитрова, 2010 г. "Икономика на застраховането"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски
, |