Президент на Борда на директорите
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
2006: Пазарът по видове застраховки- Животозастраховането продължава да е далече зад общото застраховане, а пирамидата все още не се и поклаща
Така образно изразяваме съотношението между двата вида застраховане на българския застрахователен пазар. Обратно на това в Европа и по света у нас все още автомобилът и някои от вещите са далече по-предпочитани от здравето и самия живот. Говорили сме много пъти, изписахме камари страници по този проблем, но решаването му в полза на най-ценното за човека, не става и не става. Утешителното е в това, че се забелязва все пак някакво придвижване нагоре в ръста на животозастраховането.
Тези констатации и изводи бяха направени и в анализите на Калин Димитров за резултатите в общото застраховане и в животозастраховането за 2006 година, които публикувахме във в. „Застраховател прес” в два последователни броя. Тази картина ясно рисува и резултатите за същия период с данните на различните видове застраховки.
1.Общо застраховане:
Автомобилните застраховки продължават да определят развитието на пазара „Застрахователите преминаха психологическата граница от 1 милиард лева.
Под това заглавие нашият анализатор Калин Димитров отбеляза в анализа си в бр.7/11-25 април 2007 година: „Психологическата граница от 1 милиард лева падна. Премийният приход на общозастрахователните дружества през 2006 година възлиза на около 1.057 млрд.лв. Това е видно и от публикуваната в същия брой таблица по премиен приход, пазарен дял и ръст на развитие, което ще установите и от резултатите по видове застраховки. Те дават пълна представа за пазара на общото застраховане.
2. Животозастраховане:
Българинът все още не се е научил да цени живота си
Като цяло дружествата от сектора „Животозастраховане” не изненадаха никого с постигнатото през 2006 година”.
Това са пък заглавието и подзаглавието на анализа на Калин Димитров за този вид застраховане, публикуван в бр.6/28 март-11 април 2007 година. И тук той е предложил таблица за резултатите от премийния приход, пазарния дял и ръста на развитие. А в началото отбелязва: „Премийният приход на животозастрахователните компании през миналата година достигна близо 189.832 млн.лв. В сравнение с 2005 г. са постигнали ръст от около 26.5%. Сам по себе си резултатът е много добър. Ако го сравним обаче с ръста от 2005 г. спрямо 2004 г. (около 48.4%), се вижда че имаме забавяне на темпа на развитие в този финансов сегмент.
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов
Марин Нейков, 2000 "Математически методи и модели в животозастраховането и пенси"
Д-р Никола Чолаков, 2003 "Капиталовите системи: Ролята им за решаването на пенсионния "
Българската асоциация на дружествата за допълнител, |