Първи изпълнителен вицепрезидент на "Алианц България Холдинг" АД и Изпълнителен директор на ЗАД "Алианц България"
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 24.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Пресечна точка: Катастрофичният пул - необходимо зло за управляващите
„И този форум чука на отворена врата” – написахме точно преди половин година по повод поредната говорилня, когато бяхме запратени в полето на словесните изяви за въвеждането на Застрахователен пул за катастрофични рискове.
Иде реч за прословутия форум във Велико Търново през април т.г., където освен изявата на някои държавни мъже и известни журналисти от близкото минало, ние, пишещите по тези теми, не успяхме да произведем новина.
Тогава Венелин Узунов, председател на Комисията по държавна политика при бедствия и аварии при 40-то НС, беше категоричен, че до края на 2007 г. в парламента ще бъде внесен законопроект за задължителното застраховане на недвижимите имоти и за застрахователния пул. Беше планирана през септември т.г. Националната кръгла маса с участието на хора от правителството и лично на премиера Сергей Станишев, специалисти от застрахователни компании, Националното сдружение на общините, на работодателите, на синдикатите и медиите, и с международното участие на аналогични пулове от нашите съседни държави Турция и Румъния.
Днес по този въпрос – нищо ново. Освен, че през лятото бе създадено сдружение с нестопанска цел под мотото „Инициатива за национална програма за управление на катастрофични рискове” ,в което участват само двама застрахователи – Лука Доков и Румен Гълъбинов.
На 19 септември т.г. пак подобен форум събра в музея „Земята и хората” ( мястото бе избрано не случайно от организаторите Aon Re Central&Eastern Europe Ltd и Аон България!) специалисти, занимаващи се с катастрофични рискове от БАН, и с участието на специалисти по презастраховане от Aon Re CEE, Sirius Insurance Ltd (Hamburg), Aon Group (UK), където бяха дискутирани различни теми, касаещи прогнозирането на катастрофични рискове, както и тяхното застраховане и презастрховане. За съжаление от застрахователната гилдия присъстваха само Орлин Пенев и Румен Гълъбинов.
Постепенно идеята за кръгла маса се разми някъде между летните отпуски на държавните мъже и надпреварата за предизборната битка през октомври.
Или може би не съвсем...
Натъкваме се не случайно на ценна информация, която е забулена в информационна мъгла.
Вестник „Застраховател прес” близо половин година досажда в пресцентъра на Министерски съвет, за да разбере има ли най-сетне създадена междуведомствена комисия, която да се заеме с въпросите за пула - идея , инспирирана от премиера още след наводненията през 2005 година. Отговорът е категоричен – няма. Дори на 20 септември Мила Карамихова от пресцентъра потвърди, че ако се създаде, медиите ще бъдат информирани. Да, ама не. Неясно защо не ни информират. Защото още на 20 юни т.г. със заповед №Р-54 лично на Сергей Станишев е сформирана Междуведомствена работна група за разработване на национална катастрофична програма с председател заместник-министъра на финансите Любомир Дацов, съпредседател Венелин Узунов и още неколцина важни представители на различни министерства. След провеждане на широко обществено обсъждане въпросната комисия би трябвало да разработи програмата за превантивни действия при катастрофични събития. Работи ли изобщо тази експертна група?
И друга новина има вестник „Застраховател прес”. На 27 септември в България пристигна председателят на дирекцията по катастрофични рискове в Световната банка г-н Евгени Горенко, който е запознал ръководството на банката с идеята за български застрахователен пул за катастрофични рискове. А писано е от нас, че именно банката инициира създаването на нашия пул, пак тя осигурява на държавата стендбай кредит от 500 млн.евро с гратисен период от 17 години. Банката обявява също така, че не само ще бъде финансист на пула, а и негов презастраховател. С други думи, ще организира и презастраховането на риска, който е огромен.
Защо се мълчи обаче? Нали е нужна широка обществена дискусия за ограмотяване на хората за необходимостта от такъв пул, който ще обезщетява в случай на бедствие.
А ние сме особено земетръсен район и живеем по волята на Господ. Според сеизмолозите от Геофизичния институт на БАН близо 1/3 от територията на страната може да бъде разрушена само за 20 секунди.
Илеана Стоянова
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Юбилейна научна сесия посветена на личността и творчеството "
Проф. д-р Велеслав Гаврийски
Академик Иван Стефан, "Международни икономически отношения и застраховане "
Проф.д-р ик.н.Христо Драганов, 2004 |