Борислав Михайлов:По последни данни обхватът на застраховката “Гражданска отговорност” е 91,02%

03 Октомври 2007 г.,zastrahovatel.com
*Увеличава се цената на исковете срещу Гаранционния фонд. Има иск за 1 млн. лв. *Информационният център към фонда функционира нормално *Създаването на Обезпечителен фонд няма да затрудни работата ни  

Борислав Михайлов – председател на УС и изпълнителен директор на Гаранционния фонд

-Г-н Михайлов, разсеяха ли се опасенията, че обхватът на задължителната застраховка “Гражданска отговорност” може да падне под изисквания от ЕС минимум?

-По последни данни към 26 август 2007 г. той е 91.02%. Осигурен е ежеседмичен достъп до регистъра на регистрираните МПС, както и до регистъра на КФН за сключените застрахователни договори. През лятото обхватът беше стигнал близо до границата на 90-те процента. Моите очаквания са, че той няма да слезе под нея до края на годината, още повече че предстои т. нар. кампания за сключване на застраховката за догодина. Наричам я кампания, защото повечето полици изтичат в края на годината. Ето защо смятам, че обхватът ще се задържи над изисквания от ЕС минимум.

-Как стои въпросът с разсрочените полици, при които се случва клиентът да забрави – умишлено или не – да си внесе поредната вноска?

-Ние непрекъснато апелираме към застрахователите да актуализират данните в Информационния център (ИЦ) за т. нар. действителни полици (а те не са действителни, ако има невнесена сума от страна на клиента; но ако това не е отразено при нас, полиците се явяват действителни) и има много голямо подобрение в тази връзка. Прилагането на разсроченото плащане изигра според мен своята роля за разчупване на стария режим на застраховане - от 1 януари към 1 януари. И ако все пак има разсрочване, нека поне то бъде най-много на четири вноски, а не, както има случаи, дори на месечно, защото това затруднява поддържането на застраховката. Затова и е необходимо своевременно да бъдем уведомявани с изпращане на актуални данни от застрахователите относно прекратяване на застрахователните полици на разсрочено плащане.

-Ваше е задължението да уведомявате гражданите за подновяване на полиците.

-В момента се изчистват базите данни, тъй като тази дейност не е само на Гаранционния фонд (ГФ), а зависи от данните, които ни се подават и които са свързани с КФН и с полицията. По всяка вероятност през октомври ще изпратим първите писма. В изпълнение на чл. 8, ал. 1 от Наредба № Ів-991/ 03.07.2006 г. за формите и начина на обмен на информация и взаимодействие между ИЦ по задължителните застраховки “Гражданска отговорност” на автомобилистите и “Злополука” на пътниците, МВР и Министерството на транспорта и съобщенията от 15.07.2007 г. ИЦ създава необходимата организация за уведомяване на собствениците на МПС за изтичането на срока на задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, като им дава 14-дневен срок от датата на уведомяването за представяне на доказателства за наличие на сключен и действащ договор за такава застраховка. Според Кодекса за застраховането (КЗ, чл. 202) застрахователят носи отговорността през този 14-дневен срок, след който ние изпращаме уведомителното писмо до нередовния (вече) клиент.

-На семинар, проведен в края на юни т. г., вие подробно запознахте аудиторията с новите отговорности и задачи пред ГФ, произтичащи с последните изменения в нормативната уредба, сред които особено важно е надеждното функциониране на ИЦ към фонда по изискванията на Четвърта автомобилна директива относно данните, които следва да се съхраняват и поддържат в него, функционирането на единната система за отчитане на задължителното застраховане и използването на данните съобразно европейските директиви в застрахователния сектор и действащото национално законодателство, осигуряването на съдействие от компетентните държавни органи за обмен на данни във връзка с изпълнение на разпоредбите на КЗ и на Четвърта автомобилна директива, както и събиране на предварителна информация за претенциите, които евентуално ще бъдат предявени пред ГФ като Компенсационен орган.

Тогава вие заявихте, че от страна на ГФ е създадена организация и са предприети необходимите действия в подготовката за изпълнение на тези задачи, като подчертахте, че те могат да бъдат реализирани само с общите усилия и сътрудничество между застрахователите, застрахователните организации и държавните институции.

-Съществува непрекъснато сътрудничество със застрахователните компании в процеса на ликвидация по щети и по обмен на данни. Осъществяваме ежеседмичен обмен на данни с КФН и МВР. Създадена е организация за уведомяване на незастрахованите водачи на МПС, като понастоящем се прави изчистване на базите данни с оглед прецизиране на информацията – сравняват се рамите и регистрационните номера, подадени от застрахователите, с тези от регистъра на КАТ.

-Има ли още какво да се желае и по отношение на ИЦ, и на осигуряването на финансовата стабилност и капацитет? По-рано се чуваше за случаи на ненавременно плащане от страна на застрахователите било на вноските, било на стикерите, удостоверяващи наличието на валидна полица.

-Финансовият капацитет на фонда към 30 юни 2007 г. е 19 926 316 лв. Към днешна дата е 21 675 000 лв. при изискване от 10 000 000 евро за 2007 г. ГФ има и закупено покритие на дейността си през 2007 г. на международния презастрахователен пазар.

По отношение на стикерите в края на 2005 г. бяха приети промени в Наредба № 18 за задължителното застраховане, по силата на които застрахователите вече получават стикерите едва след като ги заплатят на печатницата. С това се измени и практиката, като до края на 2006 г. застрахователните компании имаха задължението и заплатиха на фонда полученото от тях количество стикери, предоставени им преди влизането в сила на тези промени.

Вноските към фонда също се плащат редовно. Проблеми имаше в края на миналата година, когато вноската беше 2.30 лева. Причината беше в късната публикация в “Държавен вестник” на съответните промени, както и изискването за десетлевовата вноска за всяка полица. Разликата, която се появи, трябваше да се доплати. Затрудненията пред застрахователите бяха вследствие на отчитането.

-В по-предишно интервю казахте, че ГФ се нуждае от вътрешно преструктуриране и от повече специалисти с юридическо образование и езикови познания с оглед по-тясната работа със сродните европейски структури. Как се развива фондът в кадрово отношение?

-Предстои преструктуриране на ГФ с оглед предстоящите изменения в КЗ. От това ще произтече и необходимостта от повече специалисти със съответното образование и езикови познания. Промените касаят основно създаването на Обезпечителен фонд, но по тези въпроси бихме могли да говорим, когато бъдат приети съответните промени в КЗ. От структурата и функциите на Обезпечителния фонд ще зависят кадровите ни потребности.

-Както знаем, ГФ извършва плащания към увредени лица и възстановява плащания на компенсационни органи във връзка със задължителните застраховки "Гражданска отговорност" на автомобилистите и "Злополука" на пътниците, когато виновните водачи са без сключена застраховка или ПТП е причинено от неидентифицирано МПС. Какви плащания са извършени досега и възникват ли проблеми относно координацията с другите Компенсационни органи и Гаранционни фондове, с които българският ГФ е подписал съответните договори?

-Към момента ГФ няма извършени плащания към Компенсационни органи и Гаранционни фондове. В края на август 2007 г. бе подписано Реципрочно споразумение с ГФ на Швейцария. С това споразумение ГФ на България се задължава да осигури на гражданите на Швейцария същите права на претенции, както на българските граждани по българското законодателство. ГФ на Швейцария се задължава да осигури на гражданите на България същите права на претенции, както на швейцарските граждани по швейцарското законодателство, което е в изгода на българските граждани, тъй като в тази страна съществуват допълнителни плащания – социални помощи, ренти и други, каквито нашият ГФ не изплаща. Освен това Швейцария е единствената страна в Европа, в която задължителна застраховка “Гражданска отговорност” има и за велосипедисти. В обхвата на ГФ на Швейцария влиза и този риск. Но претенциите към ГФ на Швейцария са главно заради неидентифицирани МПС, тъй като обхватът на застраховката там е 99.05 на сто...

-Тъй като отдавна не сте давали интервю за в. “Застраховател прес”, бихте ли направили преглед на свършената от фонда работа през 2007 г. с оглед на членството в ЕС?

-Дейността на фонда се ръководи от решенията на неговите управленски органи: Съвет на фонда, Управителен съвет и изпълнителен директор. От 1 януари до 31 юни 2007 г. УС е провел 9 заседания, от които 6 редовни и 3 извънредни. Работата бе в следните насоки: привеждане на дейността на фонда в съответствие с КЗ, произтичащи от присъединяването на България към ЕС от 1 януари 2007 г., изпълнение на основните функции, свързани с обезщетяване на пострадалите при ПТП лица, осигуряване на финансова стабилност на ГФ, регулиране на взаимоотношенията между Компенсационните органи и Гаранционните фондове при настъпване на ПТП на територията на страните членки на ЕС.

УС се е произнесъл по 308 броя претенции, като е одобрил обезщетение по 175 от тях за 571 970 лв. и е взел решение за отказ по 233 броя поради липса на основание за изплащане от ГФ или поради недостатъчност на доказателствата.

Осигуряването на финансова стабилност има водеща роля в работата на УС. Във връзка с препоръките, отправени по време на Партньорската проверка в областта на задължителната застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите и по специално в сферата на увеличаване на финансовата стабилност на ГФ, УС предприе мерки с цел адресиране на тези препоръки.

В края на 2006 г. презастрахователната програма на ГФ за 2007 г. е пласирана на 100%, с което е осигурено покритие на дейността на фонда на международния презастрахователен пазар съобразно критериите, утвърдени от КФН. УС изпълни поетите ангажименти относно финансовата стабилност на ГФ за покритие на отговорностите на фонда. В момента сме в процес на преговори по презастрахователната програма за следващата 2008 г.

За увредените от ПТП лица понякога е трудно да узнаят кой е застрахователят, покриващ застраховка “Гражданската отговорност” във връзка с използването на МПС, участвали в ПТП. В техен интерес в държавите членки на ЕС се създават Информационни центрове за своевременно предоставяне на такава информация. Информационните центрове предоставят на увредените лица и информация за представителите за ликвидация на щети. Тези центрове следва да си сътрудничат и бързо да отговарят на искания за информация, отправени от центрове в други държави членки. Уместно е да се отбележи, че тези центрове следва да събират информация за датата на реално прекратяване на застрахователното покритие, а не за датата на изтичане на първоначалния срок на валидност на полицата, ако действието на договора е продължено поради липса на изрично прекратяване.

Понастоящем ИЦ към ГФ е хардуерно окомплектован и е инсталиран ORACLE 10g съгласно изискванията и спецификациите на фирмата разработчик и внедрител на приложението за обработка на данните за “Гражданска отговорност” на автомобилистите и за “Зелена карта”.

С  подписването на договора за присъединяване на България към ЕС продължи обмена на информация между информационните центрове на страните членки с много по-висока активност.

Към днешна дата ИЦ е предоставил информация на над 500 пострадали лица, направил е над 250 справки за НББАЗ и е реализирал обмен на данни за над 80 броя МПС с европейските Информационни центрове. Ежедневно се дават отговори по телефон или електронна поща на запитвания от България и от страните членки за представителите за уреждане на претенции.

Изградени са основните регистри, които ИЦ трябва да поддържа: регистрационните номера на МПС, които обичайно се намират на българска територия; застрахователите, предлагащи задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите в България посредством установяване или при условията на свободата на предоставяне на услуги; данни от договорите за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, от сертификатите "Зелена карта" и от договорите за Гранична застраховка; списък на представителите за уреждане на претенции на застрахователите, предлагащи задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, назначени за България от застрахователи със седалище в държава членка; списък на представителите за уреждане на претенции, назначени за държавите членки от застрахователи със седалище в България; застрахователите, предлагащи задължителна застраховка "Злополука" на пътниците в България посредством установяване или при условията на свободата на предоставяне на услуги; данни от договорите за задължителна застраховка "Злополука" на пътниците.

Съгласно Четвърта автомобилна директива информация за всички представители за уреждане на претенции у нас и на българските застрахователни компании в страните членки на ЕС е качена в сайта на ГФ и до нея има неограничен достъп.

Средствата на ГФ се разходват за плащания на обезщетения на пострадали лица, административни и други разходи, свързани с неговата дейност. Фондът работи с утвърден бюджет за финансовата 2007 г., приет на заседание на Съвета на фонда на 26 октомври 2006 г. Бюджетът включва потребностите на структурните звена, свързани с дейността на фонда и с изискванията за осигуряване на финансова стабилност. Приетият бюджет за 2007 г. е с приходи в размер на 22 850 000 лв. и разходи в размер на 6 574 140 лв.

Приходите в отчета на бюджета на ГФ за периода от 01.01.2007 г. до 30.06.2007 г. са формирани в съответствие с чл. 23, ал. 1 от Правилника за устройството и дейността на ГФ и са от вноски от застрахователите, които извършват задължително застраховане по чл. 249, ал.1 и ал.2 от КЗ с Решение № 1-ГФ от 03.01.2006 г. и с Решение № 1122 ГФ от 20.11.2006 г. на КФН, от възстановени суми по чл. 288, ал.12, ал.13 и ал.14 от КЗ, от глоби и имуществени санкции по чл. 315 от КЗ и от приходи от инвестиране на средствата на фонда.

За периода 01.01.2007-31.05.2007 г. в ГФ са регистрирани общо 241 претенции за имуществени вреди и 76 претенции за неимуществени вреди. От имуществените 201 броя са за несключена застраховка “Гражданска отговорност”, 9 броя - за щети, причинени от неправоспособни водачи, и 31 броя по двете основания.

От неимуществените щети 19 броя са причинени от неизвестен водач, 45 броя - за несключена застраховка “Гражданска отговорност” и 12 - за щети, причинени от неправоспособни водачи.

За същия период на 2006 г. са регистрирани общо 255 претенции за имуществени вреди (от тях неправомерно предявени 21) и 83 претенции за неимуществени вреди (от тях неправомерно предявени 23).

От имуществените 161 броя са за несключена застраховка “Гражданска отговорност” и 73 броя - за щети, причинени от неправоспособни водачи.

От неимуществените щети 9 броя са причинени от неизвестен водач, 20 броя -за несключена застраховка “Гражданска отговорност”, и 31 - за щети, причинени от неправоспособни водачи.

Благодарение на постигнатия добър синхрон със застрахователните компании всички заведени щети своевременно се обработват и при доказано основание на пострадалите лица се изплаща обезщетение.

За отчетния период са изплатени обезщетения по 154 броя имуществени щети за сумата от 141 503 лв. (спрямо 279 броя за 295 346 лв. през 2006 г.) и 54 броя щети за неимуществени вреди за сумата от 631 692 лв. (спрямо 45 броя за 570 406 лв. през 2006 г.)

Дейността на фонда е подчинена на Стратегията за събиране вземанията на ГФ по предявени регреси към задължените лица и по влезли в сила наказателни постановления за наложени глоби и имуществени санкции, приета от УС на фонда, с цел повишаване събираемостта на тези вземания. От 01.01.2007 г. до 31.06.2007 г. от фонда са заведени общо 143 броя регресни дела за сумата от 248 235 лв. Срещу фонда от 01.01.2007 до 30.06.2007 г. са заведени 50 броя граждански дела общо за 3 742 019 лв.

Важно е да се отбележи, че има дела от заведените срещу фонда, по които не е спазена процедурата по чл. 288, ал. 11 от КЗ и увредените лица не са предявили претенцията си пред фонда, а направо пред съда (те са 27 броя).

Общо постъпилите суми по регреси възлизат на 175 172 лв., от които 58 226 лв. са възстановени по доброволен ред, а 116 946 лв. – по изпълнителни листове на влезли в сила решения на съда.

Общо за отчетния период от и срещу фонда са заведени 193 дела, като е налице тенденция към увеличаване броя на делата, завеждани срещу фонда спрямо същия период на 2006 г.

Също така се забелязва скокообразно увеличаване на цената на исковете, предявявани срещу ГФ. Вече е факт и първият иск за 1 000 000 лв.

От средата на миналата 2006 г. ГФ започна активна работа с частните съдебни изпълнители, вследствие на което рязко се подобри събираемостта на вземанията на фонда: за първото шестмесечие на 2006 г. са събрани 49 751 лв., а за второто - 68 415 лв. За първото шестмесечие на тази година сумата е 116 946 лв.

В резултат от активните действия от страна на фонда приходите от наложени глоби и имуществени санкции значително нарастват, като от началото на годината до 30 юни 2007 г. те са в размер на 81 235 лв. (спрямо 32 880 лв. за 2006 г.)

Към 30 юни т. г. са предоставени на застрахователните компании 3 398 000 знаци, удостоверяващи сключената задължителна застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите. Създадена е организация по изработването на количества от знака, необходими през следващите месеци на 2007 г.

Въпросите зададе

Славимир Генчев

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
orange_li
"Анализ на дейността на застрахователното дружество"
проф.д.ик.н Христо Драганов, проф.д.ик.н Марин Ней, 1999
orange_li
"Основи на застраховането"
Йото Йотов, Боян Илиев, 2004