Заместник-председател на КФН, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност“– член на КФН
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 23.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Възходът на ДЗИ продължава
- Бихте ли споделили, г-н Алексиев, каква е атмосферата в двете застрахователни дружества след злощастния случай със собственика на финансовата група „ДЗИ” г-н Емил Кюлев?
- Стресът си е стрес, загубата на собственика, на групата г-н Емил Кюлев е огромна, но всичко продължава нормално. Ръководители и служители от ЦУ до всички агенции в страната работят със същия темп и с амбициите, довели ги до върха на застрахователния пазар. Всички знаят, че ДЗИ е институция, която има вече близо 60-годишна история, преживяла е доста трусове, но винаги след това е излизала по-напред, постигала е по-големи резултати. Така ще е и сега.
- Ще бъдат ли предприети промени в управлението на дружествата и какви конкретно, ще се насрочат ли и ще се проведат ли общи събрания?
- Ще ви отговаря отзад напред на вашия въпрос. Съгласно законовите изисквания в срок от шест месеца ще трябва да се проведат общите събрания на двете застрахователни дружества. И това ще стане. В ДЗИ също съществува практика на разделяне, ако мога така да се изразя, на функциите на собственика и надзорника от оперативното ръководство на фирмите. Всяка компания и фирма от групата, включително и застрахователните дружества, имат свое ръководство. В момента ръководствата на „ДЗИ” АД и „ДЗИ-Общо застраховане” АД са на своите места, направляват дейността на хората, работим заедно с нашите посредници и с нашите клиенти. Да го кажа ясно – и преди, и сега управителните органи на двете дружества са едни и същи. Няма промени и в оперативното ръководство. То се осъществява от мен като прокурист на двете дружества и от г-н Недялко Чандъров като търговски пълномощник. Значи продължаваме в същата посока напред.
- Споменахте за вашите клиенти, какво е тяхното отношение към ДЗИ сега, имайки предвид злощастния случай с г-н Кюлев?
- Като съдя от информацията на главните агенции от цялата страна, разбирам, че и те искрено са приели с болка загубата на собственика на двете дружества, защото той им създаде идеални условия за работа. И аз твърдя, че няма никакви проблеми пред нашите клиенти. Те ни вярват и заявяват, че ще продължат отношенията си с ДЗИ. Обажданията им бяха свързани наистина със съчувствия и съболезнования за загубата на г-н Кюлев. И сега, колкото и да ни е трудно, ще преодолеем заедно тази загуба. Ние продължаваме работата и взаимоотношенията си с клиентите както досега. Такива инструкции отправяме и към нашите главни агенции – да няма каквито и да е забавяния или проблеми и да знаят, че продължаваме досегашната си политика. В момента работим по задължителната застраховка „Гражданска отговорност”.
- С нея именно е свързан и следващият ми въпрос към вас. Тази застраховка се намира в особено неизяснено състояние, което ще продължи до окончателното приемане на Кодекса за застраховане от Народното събрание. Става дума за премахване или оставане в сила на минималните рискови премии. Каква е вашата позиция по този толкова щекотлив въпрос и какви ще са последствията според вас?
- Истина е – съществува голяма неяснота по въпроса за тази застраховка, и по-точно - на какви цени ще бъде продавана тя на застрахователния пазар. Всички знаем, че от управление „Застрахователен надзор” към ФН има желание Наредба № 18 да отпадне, а в проекта за Кодекс за застраховане се предлага минималните рискови премии да отпаднат. Ако трябва да говоря от името на ДЗИ, ще кажа това, което казах и в Асоциацията на българските застрахователи по време на обсъждането му. Дали ще има или няма да има минимални тарифи, за нас по същество не играе голяма роля, но ние искаме да знаем, и то още сега, колкото се може по-рано – при какви условия ще се продава застраховката през следващата година. От чисто финансова гледна точка за компаниите може би това не играе роля, защото те ще взимат от някои шофьори повече, от други по-малко и приходите им ще се балансират горе-долу по същия начин.
Но все още не е известно ще има ли, или няма да има минимални тарифи и аз няма да скрия, че ние не знаем как ще посрещнат новите цени нашите клиенти. Затова имаме готовност и за двата случая. Анализът, който направихме на събитията през последните три години, показва, че 5% от застрахованите при нас водачи по застраховката „Гражданска отговорност” предизвикват 68% от пътнотранспортните произшествия. Затова смятам, че ако се въведе индивидуална оценка на риска на всеки водач, ще може именно към 5% да се приложи голямо завишение към премията. В противен случай останалите ще са принудени да плащат по-високите тарифи заради тези 5 процента. Но пак казвам – това са нашите тарифи. Ние имаме информация за новите клиенти, които ще дойдат при нас. Един от вариантите, които обмисляме в момента, е да дадем сериозни отстъпки на тази част от клиентите ни, за които знаем, че са добри водачи. Всъщност големият проблем за либерализирането на пазара на застраховката „Гражданска отговорност” е липсата на информация.
- За или против сте идеята на ЗПАД „Алианц България”?
- Тази система, която се пропагандира масирано от ЗПАД „Алианц България”, не е нещо ново, това съществува отдавна в много страни. Но за да се приложи тя в България, трябва едно малко нещо, за което си говорим вече няколко години и за което споменах – информационна система към Гаранционния фонд, каквато за съжаление липсва и до този момент.
- Сега много се коментират въпросите за евентуална смяна на собствеността на двете застрахователни дружества, за евентуална тяхна продажба. Какви са вашите очаквания, г-н Алексиев?
- Знаем, че любопитството и интересът към тези въпроси са големи. И веднага ще кажа, че апетити към ДЗИ винаги е имало. Не е тайна, че г-н Кюлев се среща няколко пъти с инвеститори, спомням си неговите пътувания в Австрия, нарочно няма да спомена конкретни имена, но те са известни и за тях се говори на пазара. Неговата теза, неговата позиция беше: „Не продавам!” Тези думи сте чували и вие лично от неговите уста. Казвайки това, той имаше винаги предвид развитието на двете застрахователни дружества и стратегията за бъдещото развитие на цялата финансова група. Рано е да се каже каква ще е по-нататъшната съдба на групата от гледна точка на акционерите и по-коректно би било този въпрос да се зададе на тях. Но от предварителните разговори, които проведохме в този кратък период около случая с г-н Кюлев, знам, че те също стоят на твърда позиция за по-нататъшното успешно развитие на двете застрахователни дружества.
- И в дните около трагичното събитие с г-н Емил Кюлев в животозастрахователното и общозастрахователното дружества се намираха в своето възходящо развитие. Известни са вече и резултатите от деветмесечието на 2005 година, които заедно с подробен анализ публикува и в. „Застраховател” в миналия си брой. Бихте ли се спрели на тях?
- Преди всичко те говорят за невероятната стабилност на цялата група, респективно на двете застрахователни дружества. За тях и ще говоря. Ще си послужа само с няколко цифри в тази посока. Премийният ни приход по животозастраховане е 28.7 милиона лева, което съставлява ръст от близо 50% спрямо същия период на 2004 година. Само приходите от продажби на дългосрочни полици „Живот” са 15,2 млн.лв. при 9.7 млн.лв. за деветмесечието на миналата година. А резервите на дружеството са 70 милиона лева. И в същото време разходите му са намалели с 4%.
Същата картина се наблюдава и в общото застраховане. Премийният приход от него е над 130 млн.лв., като преобладаващо пак е автомобилното застраховане. След него са имущественото застраховане, финансовите рискове, отговорностите, Карго застраховането. Резервите на „ДЗИ-Общо застраховане” АД са 84 млн.лв. От резервите в размер на 154 млн.лв. на двете дружества 57% са инвестирани в ДЦК, 10% в недвижими имоти, а останалото се поделя между банковите депозити и съучастия. Печалбата на двете дружества е 9 млн. лева.
От началото на годината досега сме сключили 570 хиляди полици по застраховката „Гражданска отговорност”. И нещо, което е голям успех за нас. Бяхме обещали на г-н Кюлев, че ще сме първите, които ще преминат границата от 100 милиона евро приходи. Резултатите, които имаме към деветмесечието, потвърждават това.
- Какви са целите пред двете застрахователни дружества и какво очаквате лично вие?
- Ще ви отговаря кратко и ясно – да има същото добро настроение за работа и апетит за постигане на още по-големи успехи. И само един детайл – усилията ни в момента са насочени към развитието на задължителната застраховка „Гражданска отговорност” и всички сме уверени, че възходът на ДЗИ ще продължи.
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.