Синдикална Взаимозастрахователна кооперация “СиВЗК”
Председател на Управителния съвет
Синдикална Взаимозастрахователна кооперация “СиВЗК”
Председател на Управителния съвет
55.4 на сто от интервюираните българи подкрепят инициативата на ЗПАД "Алианц България" от началото на 2006 г. да отпаднат минималните рискови премии по застраховката “Гражданска отговорност на МПС” и да се въведат индивидуални цени според рисковия профил на водачите. Сред притежателите на автомобили този процент е 78 на сто, сочат данните на поръчаното от застрахователната компания изследване, направено от MBMD - Институт за маркетинг и социални изследвания. Данните бяха огласени на 13 ноември т. г. по време на пресконференция, в която взеха участие Стефан Стефанов – изпълнителен вицепрезидент на “Алианц България Холдинг”, Мирослава Янова – изпълнителен директор на MBMD, и Николай Колев – старши изследовател в института.
Г-н Стефанов припомни на присъстващите, че на 11 октомври 2005 г. ЗПАД “Алианц България” стартира своя инициатива за въвеждане на индивидуална оценка на риска за всеки водач и за отмяна през 2006 г. на фиксираните рискови премии по застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите, която беше продължена под мотото “За разумните водачи – разумни цени”.
ЗПАД “Алианц България” стартира тази инициатива, защото приемането на Кодекса за застраховането и разширяването на обхвата на застраховка “Гражданска отговорност” е сред задължителните условия, които страната трябва да изпълни във връзка с членството ни в ЕС. От друга страна, европейската практика е цената на задължителната застраховка “Гражданска отговорност” да се формира не само от кубатурата на автомобила,
но и от риска, който носи съответният водач,
каза г-н Стефанов. “Алианц България Холдинг” е за свободна конкуренция. Наше основно правило е да бъдем коректни и открити с клиентите си. Ние гледаме на нашите клиенти като на дългосрочни партньори, а това изключва реализирането на бързи печалби за тяхна сметка. За това ние сме за справедлива цена на тази задължителна застраховка, коментира още г-н Стефанов.
Изчисленията показват, че с отпадането на фиксираната рискова премия по застраховка “Гражданска отговорност” българските семейства, притежаващи автомобили, ще спестят най-малко 100 млн. лева.
Защо фиксираните тарифи трябва да се премахнат от 2006 г.? Въвеждането на индивидуално определени премии по застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите е единственият начин задължителната застраховка да остане достъпна за българските граждани след чувствителното увеличение на лимитите на отговорност. 2006 г. е последната година, в която застраховката “Гражданска отговорност” на автомобилистите покрива отговорността за причинени щети само на територията на България. През 2007 г., съгласно изискванията на Европейския съюз, нейният обхват ще се разпростира в чужбина, като лимитите отново значително ще нараснат, което ще се отрази и на размера на премиите. За това считаме, че 2006 г. е най-благоприятна като краен срок за освобождаване на цените по застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите от гледна точка на пазара - както за клиентите, така и за бизнеса.
Инициативата на ЗПАД “Алианц България” за въвеждане на индивидуална оценка на риска и отмяна на фиксираните цени по застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите получи масов положителен отзвук в обществото. Според национално представително проучване на общественото мнение, проведено от Института за маркетинг и социални изследвания MBMD относно промените в цените по застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите за 2006 г., въвеждането на индивидуална оценка на риска за всеки водач
се подкрепя от 78% от притежаващите автомобили у нас. 9.2 % от интервюираните не подкрепят инициативата, а сред притежателите на автомобили този процент е 11.6 на сто. Изследването е направено в периода от 21 до 24 октомври 2005 г. сред 1194 пълнолетни граждани на България чрез интервюта по домовете. 37% от запитаните заявяват, че догодина отново със сигурност ще си купят задължителната застраховка. Други 24 на сто по-скоро биха си купили "Гражданска отговорност" на двойно по-високите цени през 2006 г. Със сигурност не биха си купили задължителната застраховка при тези условия 13 % от интервюираните, а по-скоро не - 12 на сто. Това показва, че увеличените цени ще доведат до около 20 % отлив от задължителната застраховка догодина, подчерта Николай Колев от MBMD. Минималните индивидуални цени за "Гражданска отговорност" на най-ниския клас коли ще са 60-70 лв. догодина, като те ще бъдат давани на хората без нарушения, каза в отговор на журналистически въпрос г-н Стефанов. В същото време неизрядните шофьори може да плащат и по над 180 лв. за полицата. Разликата в цените на застраховката може да бъде от 10 до 20 пъти, предположи г-н Стефанов.
Обществени нагласи към промяната в цените на застраховка “Гражданска отговорност на МПС” за 2006 г.
Наред с въвеждането на пътни винетни такси от началото на 2005 г. и поскъпването на горивата през втората половина на годината, върху джоба на българския шофьор ще се стовари и двойното увеличение на размера на минималната задължителна рискова премия (цената) по застраховка „Гражданска отговорност” за следващата 2006 г., произтичащо от увеличаването на минималните застрахователни суми, заяви г-жа Янова.
Как ще се отрази по-високата цена на собствениците на автомобили и какво е тяхното отношение към диференциран подход при определянето й, се вижда от национално представително проучване, проведено от Института за маркетинг и социални изследвания MBMD.
Според резултатите (представени от г-н Колев) около 44 на сто от домакинствата притежават автомобили. Мнозинството (93 на сто) от тях декларират, че са закупили застраховка “Гражданска отговорност за МПС” за 2005 г. Около 7 на сто признават, че не са се застраховали. По-често такива се срещат сред мъжете (8 на сто), отколкото сред жените (5 на сто), също и сред хората над 50 години – 10 на сто, а сред хората с ниско образование (основно или без) и пенсионерите – 12 на сто. Закономерно незакупилите застраховка “Гражданска отговорност” са повече сред хората с по-нисък материален статус – 8 на сто от посочилите доходи на домакинството до 150 лева.
Очевидно увеличението на цените от началото на 2006 г. ще доведе до нарастване на неизрядните шофьори. Около 11 на сто от закупилите застраховка през 2005 г. отговарят, че няма да направят това при новите условия.
Два месеца преди въвеждането на новите цени нагласите са доста противоречиви. Почти две трети (62 на сто) от притежаващите автомобил твърдят, че ще закупят застраховката на новите цени, като 38 на сто са абсолютно сигурни в това. 13 на сто обаче категорично заявяват, че няма да заплатят такава премия, а 12 на сто по-скоро не са склонни да го направят.
Естествено, промяната ще се отрази по-силно в групите с по-неизгодно социално положение. Категорично отказващите се от застраховката сред хората с по-ниски доходи (до 150 лева) са два пъти повече (16 на сто), отколкото при тези с по-високи доходи. По-сериозно засегнати ще бъдат и хората с по-ниско образование (средно и основно) - около 15 на сто, хората на възраст над 50 години – 19 на сто. Отново мъжете подхождат по-небрежно към проблема – 16 на сто твърдят, че със сигурност няма да купят застраховка “Гражданска отговорност”.
В създалата се ситуация очевидно има и друго решение, което бе предложено и обществено огласено от ЗПАД “Алианц България” – премахване на фиксираната минимална рискова премия, а цената за всеки водач да се определя индивидуално, в зависимост от риска.
Според данните от изследването информационната кампания на ЗПАД “Алианц България” е постигнала повече от задоволителни резултати. Почти две трети (61 на сто) от интервюираните отговарят, че знаят за инициативата на дружеството за обвързване на вноската за застраховката “Гражданска отговорност” с индивидуалния риск за всеки водач. Сред материално заинтересованите (чиито домакинства притежават автомобили) делът на запознатите нараства на 76 на сто.
Усилията на застрахователното дружество за отмяна на фиксираните тарифи за застраховката “Гражданска отговорност” се приемат изключително позитивно от обществото. Повече от половината (55 на сто) от всички интервюирани заявяват, че подкрепят инициативата, а по-малко от една десета (9 на сто) са против. На практика това означава, че дори хора, които не притежават автомобили и не са пряко засегнати, обявяват своята подкрепа за идеята.
Одобряващите действията на ЗПАД “Алианц България” сред пряко заинтересованите от промяната (притежаващите автомобили) нарастват до внушителните 78 на сто. Около една десета (12 на сто) са противниците на идеята. Може да се допусне, че тази група се състои от шофьори, които ще бъдат неблагоприятно засегнати от промяната, както и принципни противници на застраховката “Гражданска отговорност”. Инициативата за определяне на цената на застраховката индивидуално според риска намира най-много поддръжници (82%) сред притежаващите автомобил и запознати с кампанията на ЗПАД “Алианц България”.
Славимир Тодоров
|
"Презастраховане"
Христо Драганов, 2001 "Застраховането в България"
доц. д-р Алекси Тасев , 2012 |