Данчо Данчев:Да има еднократно плащане или тримесечни полици.Събираемостта на разсрочените вноски по „Гражданска отговорност” е едва 60%

25 Ноември 2007 г.,zastrahovatel.com

Данчо Данчев, изпълнителен директор на ЗД „ВИКТОРИЯ Fata Insurance"

- Г-н Данчев, отново сме на прага на кампанията за сключване на „Гражданска отговорност”. Смятате ли, че средната цена на задължителната застраховка тази година ще се увеличи и до каква сума, като имате предвид голямата конкуренция на пазара и повишените лимити на отговорност? По колко трябва да бъде продавана застраховката, за да не застраши финансовата стабилност на застрахователните компании и те да могат да плащат всички възникнали щети по тези полици?

- Определено считам, че средната застрахователна премия по задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите („ГО”) трябва да нарасне, като актюерските анализи посочват минимален праг на премията 150 лв. Продажбата на полици под този минимум ще застраши финансовата стабилност на редица застрахователни дружества и на практика ще засегне интересите на застрахованите в тях.

- Очаквате ли и тази година да продължи примамването на клиенти с различни „бонуси” към задължителната застраховка? Какво трябва да бъде направено, за да се пресече веднъж завинаги тази порочна практика?

- Предлагането на скрити бонуси вероятно ще продължи и тази кампания, но с всяка година тяхното предлагане намалява благодарение на усилията на КФН и повечето застрахователни дружества. Тук е мястото да подчертая, че предлагането на ГТП с намаление от застрахователните дружества не е “бонус”, а превантивна мярка за подобряване техническото състояние на МПС, движещи се по републиканската пътна мрежа.

- Трябва ли да бъде премахната възможността за разсрочено плащане на „Гражданска отговорност” и защо?

- Събираемостта при разсрочено плащане на премията по застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите непрекъснато пада, като в повечето дружества тя е едва 60%. При това в съответствие с чл. 260 ал.2 от КЗ застрахователят носи риска по такава полица още 15 дни след падежната дата, по която не е внесена съответната вноска и едва след това може да я прекрати. При това положение ние не можем да не настояваме правителството да поиска от ЕС да разреши за България по отношение на физическите лица да се прилага еднократна вноска или тримесечни полици.

- Напоследък тръгнаха подозрения, че обхватът на „Гражданска отговорност” е паднал под изискваните 90%. На какво се дължи това, ако е вярно?

- За мен основната причина за намаляването на обхвата е възможността за разсрочено плащане на премията и годишните полици.

- Какви конкретни стъпки трябва да бъдат направени, за да се задържи обхватът на задължителната застраховка трайно над 90%?

- Само съвместните усилия на правителство, МВР, КФН и АБЗ, и в частност застрахователните дружества, могат да доведат до стабилни резултати.

- Ако въпреки всичко обхватът остане нисък, какви санкции могат да бъдат наложени на България и какви ще бъдат последствията за българите от това?

- Санкциите от страна на ЕС могат да бъдат много сериозни, като на първи етап се въведе задължителна проверка в страните членки на МПС с български регистрационни номера за застраховка “ГО”.

- Наскоро излезе информация, че във Великобритания и в Италия спират автомобилите с българска регистрация и ги проверяват за наличието на валидна „Гражданска отговорност”, като изискват сертификат на английски език. Смятате ли, че трябва да бъдат задължени българските застрахователи да дават на клиентите си заедно с полиците за задължителната застраховка и такива сертификати?

- От 1 август 2007 г. МПС с българска регистрация, излизащи в страни от Европейското икономическо пространство, не следва да бъдат проверявани по границите за наличие на сертификат „Зелена карта”. Това стана възможно, след като в началото на юли т. г. бе прието решение за прилагане на Директива на Европейския съвет 72/166/ЕЕС. Решението за отпадането на контрола бе предшествано от присъединяването на България към Многостранното гаранционно споразумение, което имат по между си националните застрахователи (Бюрата "Зелена карта") на държавите членки на Европейското икономическо пространство и асоциирани страни (Андора, Хърватия, Исландия, Норвегия и Швейцария).

В тази връзка препоръчвам на водачите на МПС с български регистрационни номера да продължават да носят със себе си този документ, като доказателство за валидно сключена застраховка, за да си спестят евентуални неудобства при проверка от органите на реда в някоя европейска държава. При инцидентна проверка или ПТП съществува риск застрахователната полица с български текст да не бъде разчетена, а проверката по регистрационния номер изисква технологично време, което водачите биха могли да си спестят при наличието на сертификат „Зелена карта”. Ето защо българските застрахователи трябва да продължат да издават сертификат "Зелена карта", за да спестят неудобства на застрахованите при тях водачи на МПС.

 

 

Въпросите зададе:

Йоанна Стефанова



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки