Валентин Ангелов:България е с най-ниския процент от БВП сред страните от ЕС, отделян за здраве

21 Декември 2007 г.,zastrahovatel.com

Валентин Ангелов, изпълнителен директор на ЗОАД „ДЗИ – Здравно осигуряване”

 

 

-Г-н Ангелов, бихте ли представили дружеството „ДЗИ – Здравно осигуряване” в днешните му параметри, тъй като то беше лицензирано малко по-късно и набира скорост, и работи ефективно на здравноосигурителния пазар през последните години.

- Благодаря за този въпрос. Не зная дали стана случайно, но ето я …първата новина за нашето дружество и без да искат,е вие сама я обявихте. Новината е, че ЗОАД „ДЗИ” АД промени своето име на ДЗИ- Здравно осигуряване. Решението бе взето на последното заседание на УС на дружеството. Промяната направихме за по-ясно разбиране на дейността. По-важно е друго за отбелязване, че нашето дружество стана част от голямото семейство на Белгийската финансова група KBC, което за нас означава нови хоризонти на дейността и гаранции за динамично бъдещо развитие. Както сама констатирахте дружеството набира скорост и работи много по-ефективно от преди. Когато поех ръководството на ЗОАД ДЗИ си поставих доста амбициозни цели, а именно да се стремим да достигнем лидерските позиции на ДЗИ в нашия сектор, оценявайки, че това е много трудна задача. Трябваше да тръгнем от някъде. Извършихме голям обем подготвителна работа, като премахнахме вътрешните лимити, които правеха нашите продукти като застрахователни и не носеха търсения резултат. Вътрешното сепариране практически намаляваше интереса и продажбите бяха слаби.

Друга важна промяна, която направихме, е въвеждането на здравноосигурителната карта като основен документ за легитимация на здравно осигурените в ДЗИ. Нанесохме някои поправки по пакет ”Стоматология”, които се възприеха положително от нашите клиенти. В момента съвместно с колеги стоматолози работим по друг проект, като се надявам да предизвика голям интерес. Знаете, че стоматологията е деликатна област и затова потърсихме помощта на специалистите по дентална медицина, с които работим съвместно по проекта. Значително подобрихме и разширихме мрежата от лечебни заведения с нови партньори на дружеството, като обърнахме особено внимание на персоналното асистиране, индивидуалния подход към пациентите и цялостната координация на процесите. Опитваме се да контролираме качеството на предоставените здравни услуги на всички нива на компетентност. Чрез въвеждане на вътрешно-фирмени правила за работа с документооборота на дружеството успяхме да съкратим сроковете на плащане при реимбурсация на средства на осигурените лица. Категорично мога да заявя, че ДЗИ - Здравно осигуряване е водещо дружество по този показател сред останалите колеги. За да пестим времето на клиентите ни и за по-бързото им обслужване, въведохме и разплащането по лични банкови сметки. През цялото време на реорганизация на нашата дейност ние поставяхме осигуреното лице в центъра на системата на обслужване – както по чисто медицински въпроси, така и по администриране на дейността ни. Резултатите от проведените анкети сред нашите клиенти недвусмислено сочат, че сме успели и по този показател. Ето това са накратко някои от нещата, които направихме, за да повишим ефективността на работата си и да подобрим крайния резултат от нашата дейност. Тук е мястото да благодаря на екипа на дружеството, който ме подкрепяше през цялото това време и без чиято помощ не бих могъл да реализирам целите си.

-Какви резултати отчитате за деветмесечието на 2007 г. – в т.ч. премиен приход, ръст, изплатени претенции?

Постигнатите финансови резултати ни дават повод за оптимизъм и готовност за приемане на бъдещи предизвикателства. Общият ни начислен премиен приход към деветмесечието на 2007 г. е около 2 100 000 лева при 700 000 лв. за същия период на миналата година – разликата е значителна – бележим ръст от 190%. Тези резултати ни дават самочувствието на един от основните участници на здравноосигурителния пазар.

При плащанията за здравни услуги активно бяха прилагани и двата начина. От една страна към лечебните заведения за медицинското обслужване на осигурените лица (с относителен дял 58 %), а от друга - на осигурените лица като възстановяване на разходите за ползваните от тях здравни услуги и стоки ( 42 %).

Извън числовото измерение на резултатите ни за деветмесечието, които са повече от добри ми се иска да споделя с вашите читатели, че постигнахме съществени резултати и по отношението на организацията на медицинското обслужване на клиентите. Зад гърба си вече имаме няколко успешни профилактични кампании на фирми с персонал над 200 лица, множество високоспециализирани изследвания, ежедневни консултации с хабилитирани лица по повод конкретни здравни проблеми на нашите клиенти, няколко консултации с международни онкоспециалисти, ежеседмични транспортни мисии за превеждане на наши осигурени лица до специализирани лечебни заведения в страната. Хиляди са и нашите клиенти, потърсили контакт с Денонощния ни здравен контакт център ДЗИ, на които сме записали часове за прегледи, за изследвания и сме проследили по-нататъшното развитие на лечението. И, забележете, това е правено независимо от часовете на денонощието, празнични и почивни дни. Зад всички тези резултати, останали невидими за статистиката, се крие огромният труд на служителите на дружеството, които направиха така, че нашите клиенти да получат много повече от финансова услуга. Считам, че създадената организация на обслужване е от огромно значение за начина, по които едно здравноосигурително дружество извършва дейността си.

- Как е структуриран портфейла Ви по видове здравни пакети – болнична медицинска помощ, извънболнична медицинска помощ?

-Нашето дружество има лицензирани 7 здравноосигурителни пакета.

 

“Подобряване на здравето и предпазване от заболяване”;

“Извънболнична медицинска помощ”;

“Болнична медицинска помощ”;

“Комплексна медицинска помощ”;

“Медицински транспорт”;

“Стоматологична помощ”;

“Допълнителни здравни услуги и стоки” - рехабилитация, медикаменти, помощни средства.

 

По този начин чрез различни комбинации от тези пакети ние можем да задоволим максимално изискванията и на най-капризния клиент. Имаме продажби по всички здравноосигурителни пакети, като водещи при избора на пакет винаги са били потребностите от медицински услуги. Тенденциите, които се забелязват, са за търсене на комплексни решения с включване на повече здравни услуги, а в много случаи и договарянето на повече от един пакет. През настоящата година най-много договори са сключвани по пакет „Комплексна медицинска помощ” – включващ покритие в извънболнични и болнични условия.

 

- Кои са специфичните за вашето дружество здравни пакети – условия, покрития, цени? Известно е, че вие предлагате нетрадиционни продукти...

 

- Вашият въпрос не може да се разглежда изолирано от нуждите на клиентите, т.е. създаването, предлагането и прилагането на един здравноосигурителен продукт следва да отговаря на конкретна потребност. Такава ние видяхме преди време в услугата “Медицински транспорт”. Оказа се изключително важна и ни даде възможност да възстановим една прекъсната връзка в комуникацията между лечебните заведения в полза на пациента и неговото здраве. Днес тази опция вече е със стандартно приложение, така че за всичките ни клиенти е осигурено медицинско транспортиране от и до всяка точка на страната.

Някои от случаите, с които се сблъскахме пък провокираха създаването на покритието за “Помощни средства”, което позволи на нашите осигурени да ползват по-качествени изделия за подпомагане на жизнени функции.

Предвиждаме няколко нови “попълнения” в нашия продуктов асортимент. Интересно направление са хосписните услуги, за които обмисляме адекватно покритие.

По принцип екипът ни счита, че развитието на дружеството и неговата конкурентоспособност преминава през усъвършенстването на продуктовата политика и постоянния мониторинг на пазара.

- На какво се дължи според вас твърде ниският процент (0.03 %) на здравното осигуряване в БВП? Защо реформата в здравното осигуряване буксува?

- България е страната с най-ниския процент от БВП, отделян за здраве от страните членки на ЕС. Отделяните за здравна вноска 6% ни нарежда на едно от последните места в Европа. За съжаление и през следващата финансова 2008 година този процент остава непроменен. Така че задавате въпрос, който има и обществено, и бизнес измерение. От една страна, разширяването на дейността по доброволно здравно осигуряване налага мястото му в системата на здравеопазването да е видимо и ясно формулирано. От друга - дружествата за доброволно здравно осигуряване трябва да структурират по-добре дейността си, да развиват търговските си мрежи, да ползват широк кръг дистрибуционни канали, да осъществяват РR и рекламни кампании. Всичко това изисква продължителна и целенасочена работа и значителен финансов ресурс. От особена важност са и добрите взаимоотношения и организация в лечебните заведения-партньори, което да постави на по-високо ниво получаваната медицинска помощ, т.е. крайният продукт, който интересува хората, които се осигуряват. Тези процеси обаче са тясно свързани с общата картина на здравеопазването в страната.

Реформата в здравеопазването според мен отдавна не върви. Какво се случи? След промяната през 2006 г. НЗОК стана единственият платец за здравни услуги в страната, като изключим някои национални здравни програми, които се финансират от Министерство на здравеопазването (МЗ). Вместо да направи един основен пакет, който да заплаща 100% , а останалите дейности да се финансират от други институции (каквито са ДЗО или да се въведе доплащане, но с ясни правила и отговорности), НЗОК оперира с огромен пакет от дейности. Касата увеличи от 200 на 400 клиничните пътеки без съществена промяна в нейния бюджет. Естествено, това доведе до реализиране на финансов дефицит и финансов колапс на някои болници. Най-негативно промяната се отрази в болничния сектор, защото самите клинични пътеки не са изчислени по себестойност на предлаганата медицинска услуга и всеки преминал пациент през болнично заведение генерира дефицит. Друга причина за това е, че в болниците се лекуват най-сериозните заболявания, които струват много скъпо. Получи се следният парадокс – най-големите и най-работещите болници натрупаха огромни дългове, защото нямаше кой да доплаща онези 30%-40%, които не достигат. Вместо да реформира сектора и да търси нови решения, МЗ чрез Министерство на финансите изплати дълговете на длъжниците и продължи същата схема , т.е. наливане на средства от „пусто в празно”. Това явление е факт години наред. Знаете, че имаше известна съпротива от страна на Лекарския съюз, не се подписа т.нар. „Рамков договор”, но това не попречи на управляващите да предоговорят условията на действащия досега. И тази година няма съществена промяна. Но България вече е в Европейския съюз и аз се учудвам как нашите управници спят спокойно и не мислят да продължат реформата в толкова важен и деликатен сектор, какъвто е здравеопазването. Спря приватизацията на лечебни заведения. Не е приета националната здравна стратегия. Няма я и националната здравна карта на страната. В България продължава да има голям брой болници, които се управляват неефективно. Толкова много държавност няма никъде в страните членки на ЕС. Делът на частните болници е минимален, а всички знаем, че държавата не е най-добрият стопанин. Не е в експлоятация и информационната система на НЗОК и тя продължава да се източва от недобросъвестни колеги. В сектора се въртят около един милиард лева от нерегламентирани плащания. Вижте каква тъжна картина е нашето здравеопазване...

Известен оптимизъм намирам в изявленията на коалиционните партньори ДПС и НДСВ, които споменават за разбиване на монопола на НЗОК, за допускане на фондовете за ДЗО да оперират по нов начин. Единственият опонент на тези процеси остава БСП, от където твърдят, че още е рано за това и търсят други форми на организация на процесите. Това са въвеждането на лимити на болниците, както и други административни методи, които в близкото минало се оказаха неработещи в общество с пазарна икономика. Според мен нещата вървят точно в тази посока – да се преустанови монополът, защото той не е „здравословен”. Нека да дадем възможност на конкуренцията и пазара да регулират процесите в здравеопазването. Те ще определят по безспорен начин коя болница е по-добра и колко да струва лечението в нея. Нека да се увеличи и делът на частните лечебни заведения. По-малко държавност - по-добри резултати и качество.

- Публичен факт е, че слабото развитие на доброволното здравно осигуряване не е поради недостатъчния брой дружества, а поради липсата на реален пазар на здравни услуги. Според Вас има ли припокриване на здравните пакети, предлагани от ЗОД с тези на държавната здравно-осигурителна система по линия на НЗОК?

Абсолютно вярно. Слабото развитие на доброволното здравно осигуряване се дължи на липсата на реален пазар на здравни услуги. Лицензираните фондове за ДЗО вече са петнадесет и още два чакат за получаване на лиценз. Реализираният приход за деветмесечието на настоящата година е около 20 милиона лева. В сравнение с предишни години има известен растеж, но на фона на общия финансов ресурс в системата на здравеопазването този обем е нищожен - относителен дял 2%, срещу нормално европейско ниво около 20 на сто. Осигурените лица във фондовете за ДЗО са главно корпоративни клиенти, за които плаща работодателя. Напоследък се забелязва по-голям интерес и от индивидуални клиенти, от чужди граждани, които идват за по-дълъг период от време в България , и от по-малки фирми предимно с чужди акционери. Това ни дава известна доза оптимизъм, но за съжаление нещата са доста по-дълбоки. Има тотално припокриване на здравно-осигурителните пакети, предлагани от доброволните здравноосигурителни фондове и НЗОК. Според мен това е една от причините нещата в сектора да не вървят. Това се получи след като стана ясно, че НЗОК направи много обширен основен пакет и на практика се превърна в монополист на пазара, като не остави място за други осигурители. Но това само привидно е така. Защото много от дейностите и консумативите остават непокрити и пациентите разбират за това едва, когато постъпят за болнично заведение и им поискат сами да купят необходимите неща за изследване или за оперативно лечение. Всяка болница определя формите – фондация, каса и други. Често нещата дори не са направени по съответния законов ред. След като НЗОК показа своя „всеобхватен” пакет, на фондовете не им остана друга възможност, освен да предлагат подобни или аналогични услуги, но да се ангажират пряко с изпълнението на поетите ангажименти. Има и известни различия при доброволното здравно осигуряване и НЗОК. Първото и най-съществено различие е, че ДЗОФ осигуряват директен достъп до необходимия специалист, без да се изисква направление от общо практикуващия лекар.При сключване на договора осигуреният ясно разбира своите права и задължения. Той сам избира пакета от медицински услуги, които иска да ползва, лимитите също се договарят съвместно. Персоналното отношение и координиране на осигурените също е патент на ДЗО. НЗОК не се интересува кой къде и каква по обем помощ е получил и дали пациентът е удовлетворен от системата. Липсва интерес и за качеството на предоставените здравни услуги. Доброволните фондове подържат обратна връзка с клиентите си и постоянно ги насочват и направляват до получаване на положителен резултат от лечението.

- Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване, в която членуват две трети от всички фондове направи някои предложения за промени в Закона и в стратегията за здравеопазване, но те не бяха възприети от властимащите. Как според Вас ще се преодолеят негативните в ресора, има ли решение?

- Въпреки че предложенията, направени от Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване, които бяха представени на проведената през месец юни т.г. среща с журналисти от водещите медии, не бяха приети, извършването на промени в сферата на здравеопазването в момента е един от най- дискутираните и наболели проблеми на обществеността в България.

Нещата са доведени до нов етап- вземане на конкретни политически решения, което ще доведе до реални законови промени, водещи до предприемане на конкретни действия за извършването на реформа в действащата в страната здравна стратегия.

Същевременно Националната стратегия за здравеопазването до 2013 г. не намира одобрение в политическите среди, поради което тя все още не е приета. В сегашния си вид тази стратегия не предвижда увеличение на размера на здравноосигурителната вноска, премахване на монопола на НЗОК и разширяване на периметъра на проявление на дброволните здравноосигурителни фондове.

Споделям мнението, че част от решенията се съдържат в следните решения:

Увеличение на размера на здравноосигурителната вноска с 2-3 %;

Изграждане на система за допълнително задължително здравно осигуряване /ІІ стълб, подобно на схемата на пенсионното осигуряване/, като средствата за нейната издръжка се предадат за управление на доброволните здравни дружества;

Определяне и стриктно отделяне на задължителния здравноосигурителен пакет, който се покрива от НЗОК и точно формулиране на нишата, която се предоставя на частните здравноосигурителни дружества;

Даване възможност на гражданите да се осигуряват и допълнително доброволно /ІІІ стълб/, което всъщност ще представлява сегашното доброволно здравно осигуряване, при което ще се акцентира на VIP условия за осигурените лица, избор на екипи, лечение в луксозна обстановка, покритие за медикаменти и др.

Раздържавяване на част от лечебните заведения с участие на ДЗО, като една от възможностите за подобряване на качеството на обслужване в тях.

При положение, че предвидените промени бъдат реализирани, бъдещето на доброволното здравно осигуряване се оформя като много динамично.

Като обобщение на въпроса считаме, че тенденцията за промени в здравната рамка на страната, посочени по- горе, е необратима. Сценарият, който ще бъде реализиран, е само един - законодателни промени, водещи до разширяване обхвата на дейност на здравните дружества, увеличаване на размера на средства, които ще им бъдат предоставени за управление, въвеждане на задължителен характер на здравното осигуряване, натоварване с нови отговорности на тези дружества и доказано предимство на здравноосигурителния пазар на тези от тях, които разполагат с мрежа от собствени лечебни заведения, като сериозно предизвикателство за конкуренцията.

-Много тъжно стана това интервю, г-н Ангелов, а наближава Нова Година. Ще ни дадете ли новина в аванс за нови продукти през 2008 г. и с какво смятате да изненадате и привлечете вашите клиенти?

- Стана тъжно, защото е тъжна картината в българското здравеопазване.Знаете ли колко много ме боли за българските пациенти. Питам се с какво те са виновни да не могат да получават съвременна и достатъчна по обем медицинска помощ? Онкоболните да не получават навреме животоспасяващите си медикаменти... Да не се лекува с еднакви методи в различните болници и райони в страната... Ето това са въпроси, на които постоянно търся отговори. А е публичен фактът, че българите сме много болна нация със сравнителна ниска здравна култура... Но да спрем до тук. Аз съм оптимист.

На въпроса ви за новина в аванс вече получихте няколко – за името, за собствеността и за част от продуктите. Работим и по други наши проекти, които засега ще запазя в тайна, а като станат факт отново можем да се видим и да ги коментираме. Те са свързани с нашата основна дейност и са насочени естествено към осигурените при нас. Търсим нови форми и ниши за да бъдем още по-полезни и по-близо до техните здравни проблеми. Ще отворя една скоба – проучваме възможностите за изграждане на собствено лечебно заведение, оборудвано с високотехнологична апаратура и отлично подготвени медицински кадри, в което нашите клиенти ще ползват всички предимства на ДЗО. По този начин ще затворим цикъла на обслужване – от финансов до чисто медицински с гарантирано качество, на което ние много държим.

Уверен съм, че след придобиването ни от белгийската финансова група КВС пред нас се откриват нови предизвикателства и възможности за положителна, динамична и печеливша дейност.

С наближаването на Коледните и Новогодишни празници, искам чрез вашия вестник да поздравя всички мои колеги, клиенти и партньори като им пожелая много здраве и късмет.

ВЪПРОСИТЕ ЗАДАДЕ ИЛЕАНА СТОЯНОВА



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки