Никола Абаджиев: Инвестирането в инфраструктурни проекти ще завърти по-бързо „кръга на богатството” и у нас

27 Февруари 2008 г.,zastrahovatel.com
 

Никола Абаджиев – председател на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване

Води се дискусия за актуализиране на формулата за определяне на минималната доходност

-Г-н Абаджиев, зарадва ли ви номинацията в конкурса “Мистър/Мисис Икономика 2007”?

-Като асоциация ние сме радостни, защото това е първата наша номинация за такава годишна награда. Приемаме я като признание за труда на всички колеги в този нов за България бизнес, какъвто е пенсионното осигуряване. Смятам, че наградата е заслужена и вярвам, че през следващите години тя ще бъде по-висока дотолкова, доколкото без пенсионните фондове, без тяхното участие на фондовата борса няма да има нито развитие на небанковия сектор, нито на борсата. Осезаемо се чувства вече присъствието на пенсионните фондове. От тях зависи развитието на самите капиталови пазари, на фондовата борса и обратно – развитието на фондовата борса и на капиталовите пазари е полезно за пенсионните фондове.

Оттук нататък присъствието, участието, влиянието на пенсионните фондове ще бъде много по-осезаемо както за решаването на социалния пенсионен проблем, така и за развитието на българската икономика. Огромните средства, които тази година достигнаха сумата от 3 млрд. лева (а през 2006 г. очакваме да надхвърлят 4 млрд. лева!), се инвестират преди всичко в българската икономика.

-Как се отнасяте към лансираната от “Алианц България Холдинг” идея до 15 на сто от активите, които се управляват от българските пенсионноосигурителни дружества, да се инвестират в проекти, одобрени от правителството, чрез закупуване на акции, като правото на глас може да се упражнява по определен от законодателя начин?

-Това предложение не е ново, но от «Алианц Българиа Хлодинг» се осмелиха да го включат в своите общи предложения за развитието на бизнеса в страната. Тази позиция е принципна и отдавна се прокламира от асоциацията и от целия бизнес, а именно: българските пенсионни фондове трябва да получат осезаемо присъствие в инфраструктурните проекти. Несъмнено това ще стане. Важното е правителството, държавата да обърнат повече внимание на тези ресурси, да им създадат необходимите финансови условия, за да бъдат стимулирани да вземат участие в инфраструктурните проекти.

Трябва веднага да кажа, че в никакъв случай това не може да стане на базата на административни решения. Пенсионните фондове ще инвестират в такива проекти само ако са заинтересовани и само ако преценят, че от такава инвестиция ще има положителен ефект.

Ако вземем опита на другите страни, където пенсионните фондове притежават десетки милиарди долари ресурси и ги инвестират успешно в собствените си държави, ще видим, че това способства за разрешаване както на социалните проблеми, така и за развитието на съответните икономики.

Този принцип ние искаме да бъде приложен и в България, защото ресурсът на пенсионните фондове е много по-евтин и по-целесъобразен от търсенето или вземането на ресурси отвън – от банки, от чуждустранни инвеститори и т.н . Не трябва да забравяме, че доходността, т. е. полученият ефект от инвестициите, отива по сметките на осигурените лица. Това означава, че влизат в активите на пенсионните фондове, означава нови инвестиции в икономиката. И така кръгът се затваря. Не случайно този кръг е наречен „кръг на богатството”.

-БАДДПО като цяло и пенсионните дружества в частност винаги са изпреварвали с идеите си държавните органи. Неведнъж сте поставяли въпроса за по-далновидна и прагматична политика по отношение на инвестициите на пенсионните фондове.

-Това ваше впечатление е съвсем правилно. Ние сме винаги една крачка напред. Така беше още в началото на нашата дейност, когато се учредиха първите доброволни пенсионни фондове - и то без участието и присъствието на държавата, без нормативна уредба.

Тогава, през 1994 г., се осланяхме преди всичко на международния опит. Знаете, че едва през 1999-2000 г. се създаде необходимата нормативна база за нашия бизнес. Най-важният факт е това, че нямаме провали в своята дейност; напротив, всички дружества се развиват динамично. Това успешно развитие ни дава добра инерция. Не претендираме от някакво тщеславие, че първи сме лансирали една или друга идея, но ние разбираме от собствения си бизнес, познаваме международния опит, международната ситутация.

Уверено мога да кажа, че и правителството, и държавата са заинтересовани. В нашия глас се вслушват, ние участваме като бизнес, като асоциация в разработването на всички нормативни документи, на цялостната стратегия и на модела на пенсионната реформа, така че и занапред ще действаме по същия начин. Ще даваме идеята, ще търсим съдействие. Сега на дневен ред е въпросът с инвестициите. Ще търсим съдействието и разбирането на правителството и на държавата, за да осъзнаят ситуацията и за да се заличи това пренебрежително отношение към нашия финансов ресурс и към дейността на пенсионните фондове.

Както често казвам, когато млякото се подгрява, в един момент може да изкипи, но ручейчетата ще си намерят място. Това се отнася и за пенсионните фондове и техните инвестиции. Ако не намерят подходящи възможности за инвестиции в българската икономика, те са длъжни – по закон и презумпция – да търсят инвестиции и извън страната, защото са призвани да защитават интереса на осигурените лица.

Тук е резонен въпросът заинтересована ли е държавата да стане това... Според мен, а и не само според мен, по-заинтересована е да използва този ресурс, който става все по-голям, в рамките на страната. Числата, които се спрягат за различни инфраструктурни проекти, без да посочвам имена, са направо смешни от гледна точка на ресурсите на самите пенсионни фондове. Те могат да инвестират и да реализират финансиране не само на част от определен инфраструктурен проект, а дори целия проект.

Така става в много страни. Там пенсионните фондове инвестират основно в жилищно строителство, магистрали, пристанища, летища. Ние все още не правим това, но можем да участваме, и то ако бъдем заинтересовани.

-Смятате ли, че е време да се актуализира методиката за изчисляване на минималната доходност?

-Мнението на нашата колегия е категорично: минимална доходност непременно трябва да има, защото това е механизъм, който защитава интересите на осигурените лица. От друга страна, той подтиква дружествата да постигат по-добри резултати, за да могат да осъществят по-висока доходност. Сега се води дискусия за актуализиране на формулата за определяне на минималната доходност, но без да се поставя изобщо въпросът за съществуването на минималната доходност като такава.

Разговорa води

Славимир Генчев





Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки