Член на Надзорния съвет
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Атанас Табов:Ако се потвърдят данните за намален обхват на „Гражданска отговорност”, това ще доведе до увеличаване цената на застраховката
Атанас Табов – председател на Националното бюро на българските автомобилни застрахователи, пред в. „Застраховател прес”:
Националното бюро «Зелена карта» работи успешно през «европейската» ни година
-Г-н Табов, неотдавна ръководеното от вас важно звено на българския застрахователен пазар проведе редовно Общо събрание, на което отчетохте своята дейност. Бихте ли споделили подробности за читателите на в. «Застраховател прес»?
-Изминалата 2007 г. беше преходна за Националното бюро в неговата история като член на Съвета на Бюрата. На 1 януари 2007 г. България беше приета за пълноправен член на Европейския съюз. Членството на страната ни създаде предпоставки и условия за нови отношения с държавите от Европейското икономическо пространство в лицето на техните Национални бюра, Компенсационни органи и Гаранционни фондове.
През 2007 г. бяха подписани няколко нови международни договора и споразумения. Най-важните от тях са Многостранният гаранционен договор с държавите от ЕИП и Споразумението между Компенсационните органи и Гаранционните фондове.
От 1 януари 2007 г. Българското национално бюро в съответствие с това Споразумение и с Кодекса за застраховането в България изпълнява функциите на Компенсационен орган. С тези нови функции на Бюрото се даде възможност на пострадалите в чужбина български граждани да предявяват претенциите си към Националния компенсационен орган при условията на Четвъртата автомобилна директива за обезщетяване.
Подписването на Многостранния гаранционен договор стана факт едва през месец юли 2007 г. Считано от 1 август 2007 г., българските МПС получиха права за свободно движение в зоната на ЕИП, без да се изисква проверка за наличие на сертификат „Зелена карта”. Регистрационният номер на МПС е доказателство за сключена застраховка „Гражданска отговорност” в страната, където пребивава МПС.
С подписването на тези два договора се увеличиха отговорните функции и задължения на НББАЗ като институция, гарантираща стриктното спазване на Вътрешните правила на Съвета на Бюрата, както и разпоредбите на европейските директиви за автомобилно застраховане.
В тази връзка от страна на НББАЗ беше иницииран семинар съвместно с Гаранционния фонд на тема „Република България - член на ЕИП и страна по Многостранния гаранционен договор и договора между Компенсационните органи и Гаранционните фондове, Четвърта и Пета директива и приложенията им”. Семинарът се състоя на 26 и 27 юни 2007 г. в хотел ”Хилтън”. На него присъстваха представители на всички застрахователни компании членове на НББАЗ, представители на КФН, Гаранционния фонд, „Гранична полиция”, адвокати, журналисти и други.
Особено важна роля за дейността, свързана с увеличение на отговорностите на НББАЗ, се явява наличието на единна информационна система за България. Информационният център към Гаранционния фонд трябва час по скоро да заработи с пълния си капацитет, предоставяйки цялостната база данни в съответствие с Кодекса за застраховането и Четвъртата автомобилна директива.
Все още изпитваме затруднения по отношение предоставяне на пълна и точна информация от застрахователните компании и Информационния център при запитване от страна на чужди национални бюра за покритие по събития, станали в чужбина с български МПС. Понякога се сблъскваме с некоректни отговори от страна на застрахователните компании: не се отговаря своевременно и не се казва истината за покритието по „Гражданска отговорност”. При прекратяване на застрахователна полица не се изпраща своевременно информацията в Информационния център. По този начин Националното бюро, от своя страна, дава неточна информация на чуждите национални бюра.
За 2007 г. НББАЗ е отговорило на 5040 запитвания за издирване по регистрационен номер на отговорния български застраховател на виновното МПС с българска регистрация.
През 2007 г. НББАЗ продължи да предоставя статистическа информация при попълване на различни въпросници, изпратени от Съвета на Бюрата, като: статистика за 2007 г. на регистрираните ПТП с чужда регистрация; информация за Бюрата в мониторинг; сравки за направените от НББАЗ искания за гаранции (Guarantee calls) за кореспондентите с оглед изработването на нови правила за даване, отнемане и отказване на номинация на същите, и др. Тази информация се изисква периодично от Съвета на Бюрата с цел поддържане на база данни, необходими за единното функциониране на системата „Зелена карта”.
Друг важен момент, произтичащ от присъединяването ни към Многостранния гаранционен договор, е, че България като член на ЕИП се явява външна граница на ЕС. За целта съгласно условията на Съвета на Бюрата България трябва да сключва Гранична застраховка на своята граница за МПС, идващи от трети държави и нямащи валиден сертификат „Зелена карта”, гарант за който е НББАЗ. Националното бюро инициира действия от страна на КФН за изготвяне и приемане на специален текст в Наредба №24, касаеща задължителната застраховка „Гражданска отговорност”. В изпълнение на наредбата НББАЗ изготви образеца и реквизитите на застрахователната полица „Гранична застраховка”. Тези полици по подобие на „Зелена карта” се администрират и отпечатват от НББАЗ и се разпределят на застрахователните компании членове за продажба по граничните пунктове на България.
Българското национално бюро продължи за втора поредна година да бъде в състава на Управителния съвет на Съвета на Бюрата. От друга страна, Бюрото беше член на работна група за актуализиране и промяна на конституцията на Съвета на бюрата. На тази работна група беше поставена нелеката задача да ревизира и осъвремени същата, която не е променяна от 40 години.
(Бел. ред. Резюме от отчета на Общото събрание на НББАЗ поместваме отделно в следващия брой.)
-Веднага искам да ви задам един доста коментиран, макар и неофициално, въпрос: вярно ли е, че има дружества, които продават на граждани с автомобили с чуждестранна регистрация застраховка «Гражданска отговорност» вместо Гранична застраховка?
-Няма информация в Националното бюро «Зелена карта» за такива нарушения.
-Все пак дим без огън няма...
-Възможно е да има подобни случаи, но официално такава информация не е постъпвала при нас. Като прецедент това може да се установи едва когато възникне щета. Имаме данни за друго негативно явление: фалшиво издадени полици за гранични застраховки. Граничната застраховка се издава под контрола на Националното бюро на България. Ние отпечатваме полиците и ги разпределяме между застрахователните компании, членове на НББАЗ. През 2007 г. изпълнили условията на Устава на НББАЗ и придобили право да продават задължителната застраховка „Гражданска отговорност” и международни сертификати „Зелена карта” са следните компании: ЗПАД “Алианц България”, ЗАД „Виктория”, ЗПАД “Армеец”, ЗАД „Еенергия”, ЗД “Бул инс” АД, „Интерамерикан България” ЗЕАД, ЗПАД “Булстрад”, ЗК „Лев инс” АД, ЗД “Български имоти” АД, „ОЗК” АД, ЗД “Уника” АД, ЗК „ДСК Гаранция”, ЗПАД “ДЗИ – Общо застраховане”, ЗД “Евроинс” АД, ЗК “Дженерали Застраховане” АД и ЗАД “HDI Застраховане”.
Издаваните от нас действителни, оригинални застрахователни полици и сертификати „Зелена карта” притежават необходимите защитни елементи и знаци. Извън тях се появяват и полици, които са фалшиво издадени и отпечатани и които не съдържат елементите за сигурност. Те не отговарят на съответните номера, регистрирани и дадени на застрахователните компании, въпреки че се продават от името на някое дружество. Това вероятно се прави от посредници.
-Как става засичането им?
-Първата инстанция, която има възможност да установява такива нарушения, е „Гранична полиция”. Там познават оригиналите и могат да разпознаят фалшификатите. Както е известно, полици за тази застраховка могат да се издават и във вътрешността на страната. Регистрирани са и тук случаи на фалшиви полици. Когато се изработваше наредбата за Граничната застраховка, Националното бюро беше категорично против полици за нея да бъдат издавани на територията на страната, а само на граничните контролно-пропускателни пунктове; името й красноречиво показва какъв е нейният смисъл, както е във всички гранични за ЕС държави. Комисията за финансов надзор не възприе нашите съображения. Второто, за което алармирахме в становището си, бе полиците да не се продават от посредници, а само в офисите на застрахователните компании от оторизирани техни представители.
Друго важно нещо е, че ние настоявахме такива полици да се издават за срок от един месец, а не до три месеца, както е сега. Смисълът на тази застраховка е да бъде издадена на МПС, което преминава през страната и отива в друга държава от ЕС. Тримесечният срок и възможността полица да се издаде и във вътрешността на страната повишават риска от фалшифициране.
Издаването на тези полици е само една формалност, която е възприета за улеснение на системата „Зелена карта” и се отнася за МПС, които идват от трети държави, но по една или друга причина са пропуснали да се снабдят със сертификат „Зелена карта”. Така те имат възможност да получат такъв в гранична за ЕС държава, каквато е вече България, обградена от страни извън ЕС – Турция, Македония и Сърбия, и този сертификат да бъде валиден във всички страни членки. Такъв е смисълът на тази застраховка. Той не се състои в това да поощрява гражданите на такива страни да си я купуват, а тъкмо обратното – да ги възпира, за да се снабдяват навреме със сертификати в своите държави.
-Все пак дружествата продават Гранична застраховка на различни цени, някои от които никак не са възпиращи...
-Националното бюро искаше да се определи минимална тарифа, без да се счита, че се установява монопол, защото това касае чужди МПС, а не български. Искахме да има минимална достатъчна премия за такъв тип застраховки, но и това не се прие. Сега премията се формира свободно от дружествата, като не всички от тях спазват принципа да не бъде стимулираща, а по-скоро възпираща.
МПС, идващо от трета страна, просто не може да влезе в България без такава застраховка. Затова тарифата трябва да бъде такава, че водачът да се почувства в някакъв смисъл „наказан”, за да не допуска втори път да предприеме пътуване, без да застрахова автомобила си в своята страна по сътоветния начин. Така че полицата трябва да струва толкова, че да не му излиза по-евтино с нея и той съзнателно да не си купува застраховка „вкъщи”. В противен случай би могъл да обикаля из ЕС с една сравнително евтино сключена застраховка, като освен това рискът се носи от български застраховател, а не от негов, т. е. застраховател или Национално бюро в неговата страна.
-Има ли някакви новини от Съвета на Бюрата?
-Предстои провеждането на 42-ата Генерална асамблея, която ще се проведе на 29-30 май 2008 г. в Лисабон. Ще има интересни решения, но нека ги коментираме, когато станат факт.
-А би ли могло да се очаква разглеждането там на намаления под 90 на сто обхват на застраховката „Гражданска отговорност” в България?
-Преди всичко намаляването на обхвата не говори добре за нас като страна член на ЕС, както и за организацията на застрахователния пазар. Не говори добре за нас като институции и преди всичко за КФН, чийто приоритет е да контролира обхвата на застраховката и да иска от МВР да се засилва контролът и да се упражняват предвидените санкции за недобросъвестни водачи.
Проблемът не се състои само в контрола от органите на „Пътна полиция”, а опира и до нас като застрахователи. Имам предвид възможността да се плаща разсрочено застрахователната премия. Това положение се дискутираше и миналата година, когато започна кампанията. От Гаранционния фонд и НББАЗ настоявахме да няма разсрочено плащане, но това не се прие. Разсрочването крие рискове и най-вече това дали водачът ще заплати някоя от следващите вноски, или ще забрави – съзнателно или неволно, и дали ще бъде валидна самата застраховка. Другият въпрос е доколко самите застрахователни компании в такива случаи регистрират просрочването и дали своевременно подават информация до ГФ за прекратяването на действието на съответните полици. Следва изпращането на уведомителните писма от ГФ до МВР за автомобили с прекратена застраховка и предприемането на съответните мерки.
Но след като недобросъвестният шофьор е получил зелен винетен знак за годишна полица, той очевидно може да шофира, без да плаща останалите вноски. А съществува хипотеза в рамките дори на час-два след изтичането на валидността на застраховката съответното МПС да причини ПТП с големи щети. Във Великобритания при шофиране без застраховка глобата е до 5 хиляди лири, в това число и конфискуване на автомобила. В Германия деянието е криминализирано и се счита за престъпление.
-Какво ни очаква, ако все пак се потвърдят данните за намален обхват?
-Това носи риска България да бъде подложена на мониторинг от Съвета на бюрата. Нека приключи проверката дали всички застрахователни компании са подали коректно информация към КФН и ГФ и дали няма висящи случаи. Предполагам обаче, че колкото и да има изкривяване в подаването на данни, този процент едва ли ще бъде толкова голям. Така че трябва да се предприемат по-решителни мерки, за да не стигаме до мониторинг и до изисквания за по-голям финансов капацитет на Гаранционния фонд, което от своя страна води автоматично до увеличение на вноските в ГФ, респективно на висока премия за застраховка „Гражданска отговорност”.
Разговора води
Славимир Генчев
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Застраховане"
Христо Драганов
Йордан Близнаков, 2000 "Международни икономически отношения и застраховане "
Проф.д-р ик.н.Христо Драганов, 2004 "Презастраховане"
ЯНАКИ АНДРЕЕВ, |