Синдикална Взаимозастрахователна кооперация “СиВЗК”
Председател на Управителния съвет
Синдикална Взаимозастрахователна кооперация “СиВЗК”
Председател на Управителния съвет
Както в. „Застраховател прес” писа в предния си брой, на 2 април т. г. в Централния военен клуб в столицата на тържествена церемония бяха отличени 52 компании като най-известните и най-високо уважавани бизнес брандове в България. Проектът е част от едноименната глобална програма, която промотира водещите марки на националния пазар и добрите бизнес практики. От първоначално избраните 500 български и чужди брандове в първото издание на енциклопедията Business Superbrands 2007-2008 г. са включени 52 търговски марки. Сред тези най-силни марки на българския пазар е и ЗПАД "Армеец".
Десетина дни по-късно - на 14 април, в Балната зала на столичния хотел „Шератон” за седма поредна година се състоя тържествената церемония по връчването на Националната награда „Човек на ХХІ век”. Националната награда е публично морално признание и подкрепа за предприятията в България, придържащи се към най-добрите практики. Тя е оценка за целогодишната работа, постижения и усилия за адаптация на българския бизнес към европейските стандарти. Програма „Произведено в България” работи цяла година по откриването на личността, достойна за приза „Човек на ХХІ век”. В сферата „Услуги” приза „Човек на ХХІ век” получи изпълнителният директор на ЗПАД “Армеец” Румен Георгиев.
В. „Застраховател прес” помести разширени репортажи от двете събития. Поради отсъствието му от страната, г-н Георгиев не можа да отговори тогава на нашите въпроси, свързани с двата радостни повода.
-Г-н Георгиев, екипите на в. „Застраховател прес” и на застрахователния портал www.Zastrahovatel.com изказват своите най-сърдечни поздравления по повод удостояването ви с високата награда "Човек на XXI век" от програмата "Произведено в България", както и с отличаването на търговската марка "Армеец" за "Бизнес супербранд” за 2008 г.
Как приемате тези награди и какво означават те за вас?
-Приемам ги като логични. Един приятел казва, че скромността е за
тези, които нямат какво друго да покажат... Това, разбира се, е в рамките на
шегата. Бих желал да допълня, че в началото на годината ние получихме още една награда - приза „Финансов продукт на годината” в категорията "Автомобилно застраховане" на Международното финансово изложение "Банки Инвестиции Пари" в Пловдив - за нашия продукт „Комбинирано застрахователно покритие „Каско” на МПС” и „Каско” удължена гаранция".
Тези постижения са за целия екип на „Армеец” и са следствие от изпълнението на дългосрочна стратегия, която включва както продуктово развитие, така и управление на взаимоотношенията с клиентите ни, а също и мероприятия, свързани с налагане на марката „Армеец”. Без да твърдя, че засягам всички аспекти, споменавам успешните финансови резултати на компанията през последните години и целенасочената ни работа, касаеща най-важния, според мен, актив на всяка компания, а именно хората.
-За втора година търговската марка "Армеец" е призната за "Бизнес
супербранд". Беше отчетен 720% ръст на премийния приход на "Армеец" за 5 г. На фона на ръста на общозастрахователния пазар в България, който по данни на КФН е под 20% годишно, тази цифра е доста внушителна. На какво се дължат тези резултати?
-За да бъдем точни, ръстът на пазара за този петгодишен период е 213%.
Реализирането на ръст през първите години, при ниската база, от която тръгва
компанията, не е толкова трудно постижимо. През 2002 г., след приватизацията на „Армеец”, когато поех управлението й, предизвикателствата пред мен и останалите членове на мениджърския екип бяха множество и от различни аспекти. Сега мисля, че за тези първи години най-подходяща е една мисъл на сър Уинстън Чърчил: "Преодолените трудности са спечелени възможности". В тази връзка като постижение мога да определя реализирането на ръст през последните години, когато базата не може да бъде определена като ниска. Същевременно този ръст е устойчив и компанията се определя като най-димично развиващата се на застрахователния пазар. През 2007 г. реализираният от „Армеец” ръст е в размер на 57% при ръст на пазара под 19%, като начисленият премиен приход е над 91 млн. лева. Печалбата за 2007 г. е в размер на 15 млн. лв., или над 16% от реализирания премиен приход.
По-предварителни данни компанията попада и в класацията на 200-те най-големи фирми по приходи от продажби за 2007 г. в България. „Армеец” е и работодател на около 400 служители и осигурява бизнес за над 2 100 агенти, продаващи нашите продукти.
-ЗПАД "Армеец" - единственото чисто българско дружество, излиза на
европейския пазар. Какви са планове ви в тази насока? Не се ли страхувате от конкуренцията?
-На първо място, въпреки че не съм фаталист, бих желал да спомена факта, че разрешението от страна на КФН за осъществяване на дейност на територията на Европейският съюз се издаде на 9 април – датата, на която компанията навърши 12 години. Приемаме това като добра поличба, още повече че началните, стартовите предпоставки за успех на този проект са налице. Това е съвместен проект на „Армеец” и „България Еър”. На практика ние разполагаме с 18 офиса на авиокомпанията на територията на ЕС, в които ще продаваме нашите застрахователни продукти. Голямата част от тези офиси са разположени в централните части на най-големите европейски градове и функционират от години. Следващите стъпки в този проект са обучение на персонала и разработване на конкретни маркетингови мероприятия. Същевременно специализираният софтуер, с който работим, е интернет базиран. Предвиждаме издаване на застрахователните полици на територията на ЕС по начин, по който това се случва във всеки от офисите на компанията на територията на България. Определяме и този проект като дългосрочен. Нямаме очаквания за реализиране на значителни приходи през началния етап. За печелившите и мащабни проекти, както и за хубавите неща, е необходимо време.
Въпросите зададе Мариета Фиркова
|
"Застрахователни измами в България и разкриването им
"
Юрий Тодоров, 2007г. "Презастраховане"
ЯНАКИ АНДРЕЕВ, "Презастраховане"
Христо Драганов, 2001 |