Светла Несторова: В Кодекса за застраховането има противоконституционна разпоредба

22 Юли 2008 г.,zastrahovatel.com
 Светла Несторова, председател на УС и изпълнителен директор на ЗАД „Булстрад Живот

 


Писмото е адресирано до г-н Тодор Казанджиев , председател на Комисията по животозастраховане към АБЗ


С настоящото писмо бих искала да сезирам Комисията по животозастраховане към АБЗ относно регламентирания в Кодекса за застраховането обхват на Фонда за обезпечаване на застрахователните вземания.

Създаденият със Закона за изменение и допълнение на Кодекса за застраховането (обн. ДВ, бр. 97 от 2007 г.) Фонд за обезпечаване на застрахователните вземания е с цел гарантиране на вземанията на потребители на застрахователни услуги при несъстоятелност на застраховател. Съгласно чл. 311б от Кодекса за застраховането (КЗ) този фонд гарантира вземанията при несъстоятелност на застраховател със седалище в Република България, както и на застраховател от трета държава, който е регистрирал клон по Търговския закон в Република България. Съответно съгласно ал. 2 на посочената законова разпоредба само тези застрахователи правят вноски в Обезпечителния фонд.

Прави впечатление, че от обхвата на Част шеста „А“ от КЗ са изключени застрахователите от друга държава членка, извършващи дейност в Република България при условията на правото на установяване или на свободата на предоставяне на услуги. Фактът, че тези застрахователи не правят вноски в Обезпечителния фонд, поставя в неблагоприятно положение застрахователите, които ги правят.

Съгласно чл. 311и, ал. 4 от КЗ вноските за Обезпечителния фонд са част от застрахователната премия. Следователно застрахователите със седалище в Република България, както и тези от трета държава, които са регистрирали клон по Търговския закон в Република България, ще предлагат на потребителите на застрахователни услуги по-високи застрахователни премии, което ги поставя в изключително неблагоприятна и неконкурентноспособна ситуация в сравнение със застрахователите от друга държава членка, извършващи дейност в Република България.

Законовата разпоредба на чл. 311б от КЗ е в противоречие с чл. 19, ал. 2 от Конституцията на Република България, съгласно който законът създава и гарантира на всички граждани и юридически лица еднакви правни условия за стопанска дейност, като предотвратява злоупотребата с монополизма, нелоялната конкуренция и защитава потребителя.

Предвид изложените по–горе мотиви предлагам Асоциацията на българските застрахователи да сезира КФН с искане за внасяне в Народното събрание на Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за застраховането, с който да бъде изменен чл. 311Б, като съответните допълнения следва да бъдат извършени и в чл. 311г, ал. 1, т. 2 и чл. 311и, ал. 2 от КЗ.

В мотивите към законопроекта за изменение и допълнение на КЗ от 2007 г. е казано, че създаденият режим за гарантиране на застрахователни вземания при несъстоятелност на застраховател е в синхрон с основните положения на Закона за гарантиране на влоговете в банките. Само че в чл. 2 на посочения закон много ясно и подробно е регламентиран неговият обхват, без да бъде изключен нито един участник на банковия пазар. В тази връзка предлагам в КЗ да бъде разширен обхватът на Фонда за обезпечаване на застрахователните вземания по аналог с обхвата, регламентиран със Закона за гарантиране на влоговете в банките.

В случай, че КФН откаже да предложи законово изменение в тази насока, предлагам АБЗ да изложи своите мотиви до администрацията на президента на Република България, като той бъде помолен да използва своето правомощие по чл. 17, т. 2 от Правилника за организацията на дейността на Конституционния съд и да сезира Конституционния съд за обявяване на съществуващата законова разпоредба на чл. 311б от КЗ за противоконституционна.







Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки