Национално бюро на Българските автомобилни застрахователи
член на УС
Неведнъж сме помествали в „Застраховател прес” материали за причините, които не позволиха на доброволното здравно осигуряване да се развие, както не се разви и пазарът на здравните услуги. Липса на традиции, „чакане на държавата” (нищо странно, нали, така е и при природните бедствия), бедност, апатия, ниски данъчни облекчения за физическите лица и за работодателите...
Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване (АЛДДЗО) поставяше остро на различни нива и форуми съществуващите проблеми, но ефект нямаше. Частните здравни фондове предлагаха демонополизирането на здравното осигуряване да започне с право на излизане от системата на задължителното осигуряване и избор на доброволен здравноосигурителен фонд на лица над определени доходи.
Преди няколко броя в. „Застраховател прес” помести обширно интервю с народната представителка д-р Антония Първанова - ръководителка на работната група, която пише проектозакона.
Най-основното бе, че реформите трябва да започнат от 2009 г. Ще се увеличи здравната вноска, като се твърди, че няма да се увеличава общата осигурителна тежест на хората. Друго от предложенията бе от 1 септември до края на 2008 г. здравноосигурените лица сами да изберат частен здравен фонд, който да оперира с част от вноската им. Неизбралите сами (както бе и при старта на пенсионната реформа) ще бъдат разпределени служебно. Изключва се служебно записване от работодател. На дружествата ще бъде забранено срещу санкция (отнемане на лиценза) да отказват лечение на възрастни, деца и хронично болни. Фондовете трябваше да се лицензират като дружества за задължително здравно осигуряване от 1 юли т. г., да разполагат с капитал 10 млн. лв. и поне 100 000 записани лица до 1 януари 2009 г.
Това бяха първоначалните идеи, някои от които си останаха в сферата... на идеите.
Новото предложение на работната агрупа е задължително здравно осигуряване да могат да извършват само лицензирани застрахователни дружества. Според предложението сега съществуващите здравноосигурителни дружества трябва да се лицензират като застрахователни компании. Същевременно лицензираните застрахователни дружества, които искат да развиват и здравноосигурителна дейност, ще получат допълнителен лиценз за задължително здравно осигуряване. Остава първоначалното изискване за поне 100 000 осигурени лица, чийто брой трябва да достигне в (не)определен момент 500 000. Дружествата трябва да имат регионални структури в областните градове, минимален капитал вече от 15 млн. лв. и информационна система за взаимодействие с НЗОК.
Ако получат лиценз от Комисията за финансов надзор в срок до 1 декември т.г., дружествата ще започнат кампания (до 15 февруари 2009 г.) за набиране на осигурени лица и да предоставят списъците с тях до 25 февруари 2009 г. За няколко дни (до 1 март 2009 г.) КФН ще се произнесе окончателно за издаването на лицензи, а до 15 март догодина Националната агенция по приходите трябва да разпредели служебно неизбралите застраховател лица.
Няма промяна в първоначалната идея по време на преходния период да се запази съотношението за поделяне на здравните вноски между НЗОК и частните застрахователи в съотношение 70:30.
Според председателя на Асоциацията на българските застрахователи Орлин Пенев по принцип намерението здравноосигурителната дейност да се приравни със застрахователната е правилно, защото рискът в здравното осигуряване е краткосрочен. Дългосрочните рискове са в животозастраховането, където се носи риск с определени „дълги пари”. В пенсионното осигуряване схемата е друга – там се трупа партида, която в един момент започва да се потребява. Докато в здравното осигуряване средствата постъпват в началото на годината; в края на годината рискът изтича и на следващата се започва отново. Така че здравното осигуряване по характер е много по-близко до застраховането и има резон да се приравни със застрахователната дейност. От АБЗ изразяват готовност да вземат участие с експертни становища в бъдещите разисквания по проектозакона.
Славимир Генчев
|
"История на застрахователната теория и подготовката на кадри "
Христо Драганов, "Динамика на застрахователния пазар в Бьлгария"
Доц.д-р Диана Иванова, 2000 "Презастраховане"
ЯНАКИ АНДРЕЕВ, |