Ралица Агайн:Очаквам отново чести смени на тарифи по „Гражданска отговорност”

01 Декември 2008 г.,zastrahovatel.com
Имаме готовност да действаме, ако някой застраховател застраши своята стабилност  

Ралица Агайн, зам.-председател на КФН, ръководещ Управление „Застрахователен надзор”, специално за в. „Застраховател прес”


 

- Г-жо Агайн, казахте, че се подготвят промени в Кодекса за застраховане, с които да бъдат предвидени санкции за посредниците, които не отчитат в срок сключените чрез тях полици. На какъв етап са тези промени и как се приемат те от застрахователите?

- Все още не е минало съгласуването на тези промени със застрахователите. Току-що обявихме тази наша инициатива. Вярвам, че когато има готовност, това предложение ще бъде съгласувано.


- Ще могат ли проектопромените да влязат в сила преди да започне кампанията за сключване на „Гражданска отговорност” тази година?

- Не мога да кажа, тъй като изменението на закона е доста сложна процедура.


- А предложението за промени ще бъде ли внесено в Народното събрание до края на този месец?

- Не мога да се ангажирам с конкретен отговор на този въпрос, но се надявам.


- Какви санкции предлагате да бъдат въведени за посредниците, които не отчитат в срок сключените чрез тях полици?

- Същите като за застрахователите – 20 лева за всяка неотчетена навреме полица.


- Значи целта ви е застрахователите да не могат да се оправдават с посредниците?

- Да. Както и посредниците да не предизвикват санкции само върху застрахователя, докогато те са виновни с поведението си за тези санкции.


- Предвиждате ли и други промени в Кодекса за застраховането? Например промяна на вноските в Обезпечителния фонд? Някои животозастрахователи алармираха, че 70 стотинки вноска за някои от ученическите застраховки е твърде висока, тъй като премията по тези полици е от порядъка на 3-4 лева за година.

- Няма как да бъдат гарантирани спестяванията по застраховките „Живот”, ако не се правят вноски в Обезпечителния фонд. Виждаме, че в момента се увеличава още повече лимитът, до който са обезпечени влоговете в банките. Ако застрахователите не внасят минимална сума, която да гарантира стойността на спестяванията, абсурдно е да говорим, че тези продукти могат да бъдат конкурентни на банковите.


- А предвиждате ли промяна в кодекса, свързана с предложенията на АБЗ за предотвратяване на неравнопоставеността на българския застрахователен пазар? За този казус алармира първа г-жа Светла Несторова.

- При всички положения би имало неравнопоставеност. Ако нерегистрираните у нас застрахователи плащат в България вноска, пак би имало неравнопоставеност, тъй като в някои случаи те са си я платили в техния национален гаранционен фонд и ще бъдат накарани повторно да платят. Що се отнася до това доколко е възможно въобще да бъде въведена такава вноска, нашето становище е по-скоро, че не е възможно. Един от основните принципи, на които функционира този Обезпечителен фонд, е да се превърне в кредитор на застрахователя в несъстоятелност, след като изплати обезщетението. В нашия случай, отчитайки българските застрахователни компании, които плащат вноска, е ясно как ще се обезпечи от имуществото на застрахователя Обезпечителният фонд. Описано е в закона той кой поред кредитор е и как може да си получи платените от него средства в тази процудера. Но по отношение на чуждестранните застрахователи съвсем не е така. Няма как да знаем във Франция или в Норвегия например как ще се подреди нашият Обезпечителен фонд в списъка на кредиторите по отношение на застрахователя в несъстоятелност. Може да се окаже, че е напълно невъзможно да получи средствата, които е платил. Което ще бъде един директен подарък, направен от българските граждани за чуждестранния застраховател.


- Това означава ли, че на този етап няма да предприемате действия по това предложение на АБЗ?

- Да. Предстои то да се разгледа още веднъж, но считам, че към настоящия момент КФН не може да се ангажира с изменение на законодателството в такава посока, в каквато асоциацията иска.


- Напоследък е особено актуална темата за създаване на глобален финансов регулатор. Според вас реално ли е създаването на европейски регулатор скоро?

- Този въпрос се дискутира от много години и дискусията е на политическо равнище. Така че може би трябва да търсите отговор на такова равнище. Все пак КФН е технически орган по прилагането на съществуващите разпоредби.


- Кое е най-голямото ви притеснение преди началото на кампанията за сключване на задължителната „Гражданска отговорност” тази година?

- Очаквам да се повторят събитията от миналата година – честите изменения на тарифите и свалянето на тарифи. Имаме готовност да действаме в случай, че се налага да предотвратяваме неразумни решения от страна на застрахователни компании, които могат да застрашат своята стабилност.


- В този смисъл смятате да предприемете мерки като миналогодишните или още по-строги?

- Ние миналата година приложихме всички мерки, които са в правомощията на КФН. Така че едва ли тази година бихме могли да направим нещо повече.


- Какво трябва да стане, за да спре сегашната тенденция и техническите резултати на застрахователните компании по „Гражданска отговорност” да излязат поне на нула?

- Необходимо е някои компании да си коригират цените.


- Да, но как да стане това, след като всеки застраховател го е страх да започне първи?

- Това вече е въпрос, който надзорният орган не може да решава.



Разговаря Йоанна Стефанова



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки