Член на Съвета на Директорите.Председател на Изпълнителния комитет. Изпълнителен директор на
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Промяната на собствеността на компанията от основно общинска в 100% частна – ще има положителен ефект
„Промяната на собствеността на компанията от основно общинска в 100% частна – ще има положителен ефект”
- Покупко-продажбата на Общинска застрахователна компания, която ръководите бе обявена официално, в това число и от в. „Застраховател прес". Приключиха ли всички процедури и стигна ли се вече до финализирането й?
- Предвид, че вече е подписан приватизационния договор, мога да кажа, че процедурата е финализирана.
- Прави чест на ръководството и на екипа, че през доста дългия период на тази процедура компанията остана в добро, стабилно състояние и не спря своята активна застрахователна дейност. На какво се дължи всичко това?
- Благодаря за положителната оценка. Застрахователният пазар е динамичен, конкуренцията – изострена, а клиентите все по взискателни. Когато аз и екипът ми станахме част от компанията, ясно съзнавахме трудностите, които ни очакват, свързани с обстоятелството, че ще работим в период на открита процедура по приватизация. Поехме едно дружество, което дълги години не беше работило като активна и пазарно ориентирана компания, а беше разчитало основно на застраховането на своите акционери.
Ние се постарахме да отворим дейността и да превърнем дружеството в модерен, пазарно ориентиран застраховател, насочен към всички клиентски сегменти. Целите, които си поставихме тогава, бяха много ясно дефинирани – развиване на дейността, създаване и утвърждаване на позицията на дружеството в общото застраховане, увеличаване на пазарния дял и на финансовия резултат, респективно увеличаване на ползите за акционерите.
Наистина процедурата по приватизация пораждаше несигурност в някои от потенциалните ни партньорите и в този смисъл целите ни бяха по-трудно изпълними, но влошаването на състоянието на дружеството поради тези трудности щеше да е удобно оправдание за несвършена работа, което никой от нас не би си позволил.
- И, в този смисъл какви са първите неща, които предприемате да извършите за продължаване на успешната дейност на компанията, която завоюва през миналите години добър имидж на пазара?
- Сама по себе си промяната в акционерната структура на компанията не променя дефинираните цели и задачи на екипа. Промяната на собствеността от основно общинска в 100% частна собственост ще има положителен ефект с оглед по-солидната инвестиционна подкрепа, която може да осигури частният собственик и по-голямата оперативност при вземането на стратегическите решения. А от своя страна това са две съществени предпоставки за успешно развитие, в условията на изострената конкуренция.
- На какво главно ще заложите и кои ще са важните двигателни лостове за изпълнението на основните си задачи?
- През последните години насочихме усилията си в няколко фундаментални промени в дейността на дружеството, а именно: развиване на гъвкава продуктова политика; инвестиции в информационната система, в развитието и управлението на човешките ресурси като един от най-важните активи на компания; въведохме изцяло нова презастрахователна програма, която ни дава възможност уверено да развиваме бизнеса си; промяна на организационната структура на компанията с цел ориентиране към клиента, в т.ч. непрестанно развиване на дистрибуционната ни мрежа посредством различни канали за дистрибуция.
За да сме успешни, всички изброени промени не са и не могат да бъдат еднократен акт, а са динамичен процес, който се опитваме да развиваме и управляваме ефективно.
- Вие следите непрекъснато състоянието на застрахователния пазар и затова ще ви попитам какви са впечатленията ви от него? Кое ви прави най-силно впечатление?
- Застрахователният пазар в страната се развива определено позитивно. Пазарът е динамичен, конкуренцията - изострена, а клиентите все по-взискателни. Хубавото е, че все по-малко колеги в бранша са с авантюристично и неетично поведение и все повече конкурентното предимство се търси чрез подобряване на предлаганите продукти и услуги. Дори предлаганото качество на застрахователните услуги у нас в някои аспекти изпреварва европейското застраховане. Българският застраховател е много по-коректен при изплащане на щети по застрахователни събития – и като срокове и като размер, докато в Европа твърде често изплащането се реализира едва след съдебен процес. Това, което му липсва най-вече на пазара, е застрахователна култура в обществото. У нас все още съществува очакване, че някой друг трябва да се погрижи за собствеността ни, да ни покрие рисковете и да носи отговорност за действията ни, а не самите ние.
- Ще ви помоля с няколко думи да се спрете на портфейла от застрахователни продукти и максималното използване на мрежата ви за техните продажби?
- Освен пълен пакет застрахователни услуги, в т.ч. автомобилните застраховки, имущественото застраховане, застраховките по злополуки, отговорности, застраховки финансови загуби и по общо застраховане, разработваме съвместни продукти и предлагаме кръстосани продажби с Общинска банка, Общинска здравноосигурителна компания и ПОД “Топлина”. В основата на дейността на “Общинска застрахователна компания” АД е залегнала амбицията за най-добро обслужване на клиентите. Това предполага не просто сключване на застраховки, а консултиране за най-подходящата комбинация от покрития, която клиентът трябва да получи, и същевременно е гаранция за компетентно и експедитивно отстраняване на вредите при възникнали щети. В момента оперираме с над 40-те си представителства и офиси в София и страната, агентската ни мрежа обхваща над 5000 агенти на територията на цялата страна, което ни позволява да осигуряваме бързо и компетентно обслужване на място.
- Този наш разговор не може да мине без въпроса ми за отношението ви към задължителната застраховка „Гражданска отговорност" - какъв е вашият подход към нея и каква е позицията ви за нейната цена?
Нашата политика не е за търсене на бързи, лесни и рискови “успехи” без оглед на поетите отговорности, поради което ще се придържаме към досегашната ни практика за умерено консервативна политика в тази застраховка.
Изкушаващо лесен и бърз начин да си увеличиш пазарния дял и премийния преход е чрез продажба на “Гражданска отговорност”, на прекомерно ниски цени. но този подход генерира значителни загуби за застрахователите, което не може да бъде наша цел.
- И накрая - бихте ли казали какви са очакванията ви за развитието на ОЗК и мястото й на пазара през новата 2009 година?
- За съжаление, разразилата се световна финансова криза у нас е по-скоро икономическа. Без да бъда лош пророк, очаквам 2009 г. да е много трудна за българската икономика - много фирми ще изпитват сериозни затруднения, ще съкращават дейността си и освобождават служители. В такъв момент всеки се стреми да минимизира разходите си, включително и тези за застраховки. Независимо от по-ниските темпове, които се очакват общо за системата, считам, че ще съумеем да запазим динамичното си развитие от последните две години и да увеличим пазарния ни дял в общото застраховане.
Въпросите зададе Петър Андасаров, в-к "Застраховател прес" бр.24
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Общо застраховане - принципи и практика"
Янаки Андреев, 2004 "Строители на съвременното българско застраховане"
Петър Андасаров, 2007 |