Рик Янсен:ДЗИ оправда очакванията на КВС

22 Януари 2009 г.,zastrahovatel.com
Рик Янсен е роден през 1967 г. в град Хасълт, Белгия. Завършил е строително инженерство и икономика. Работил е само в КВС Group, но на различни позиции. Започва кариерата си в областта на банковото дело, а след това преминава на работа в застрахователна компания. Преди около година идва в България, за да работи в ДЗИ. Казва, че това е най-голямото предизвикателство в неговата кариера досега. Първото му дете – дъщеря му Тина, е родена в София и вече е на осем месеца. Принципът, от който Рик Янсен се ръководи в живота и в работата си, е: Имай ясна цел и работи, за да я постигнеш. Хобито му в Белгия е да кара велосипед, а от няколко години се занимава и с ветроходство. Твърди, че в България карането на велосипед среща повече трудности, затова тук предпочита разходките в планината. Ветроходството с малко дете пък е трудно, затова смята да изчака известно време, преди да се отдаде на това си хоби у нас. Сигурен е обаче, че и нашето Черно море, и Гърция предлагат много възможности за ветроходство. А междувременно се наслаждава много, „откривайки” възхитителните български пейзажи и градове.

Рик Янсен, изпълнителен директор на ЗАД „ДЗИ” и ЗАД „ДЗИ – Общо застраховане”

ДЗИ оправда очакванията на КВС

За нас е важно да имаме печеливш растеж – не само да сме начело на пазара, но и да сме печеливши

- Г-н Янсен, приемете моята благодарност от името на екипа на в. „Застраховател прес” за това, че приехте молбата ми да се срещнем и да проведем този разговор за ЗАД „ДЗИ” което е част от КВС Group. След интервютата с г-н Бергер и с г-н Ванхевел сега е ваш ред. Добре дошли във в. „Застраховател прес” – единственото специализирано издание за застраховане и осигуряване в България. Тази година ще ви поканим на неговата 15-годишнина. Вие вече сте от доста време в България. Какви са вашите впечатления от нашата страна и от застрахователния ни пазар? И, разбира се, как ви посрещнаха в ДЗИ? Усещате ли вече първите резултати от съвместната работа на КВС с ДЗИ?

- ДЗИ оправда очакванията, които имахме, когато придобихме компанията. Много сме доволни от работата си с местния управленски екип и с другите служители на дружеството. Тук научихме доста за българския застрахователен пазар. И сега искаме да комбинираме доброто в ДЗИ с доброто, което ние носим от КВС, за да се подобри още повече работата на компанията. Българският застрахователен пазар е много интересен, с голям растеж както в общото, така и в животозастраховането. Очаквам, че и в бъдеще ще има сериозен потенциал за развитие, особено в областта на животозастраховането, където смятам, че в близките години нещата може доста да се развият.

- В България за разлика от повечето европейски страни общото застраховане продължава да води пред животозастраховането. И всички чуждестранни компании, които идват тук, като ги попитаме защо им изглежда перспективен българският застрахователен пазар, акцентират на това, че животозастраховането не е развито. Ние заедно с българските застрахователи се надяваме, че тази пирамида рано или късно ще се обърне.

- Развитието и на двата пазара – на общото и на животозастраховането, е доста предсказуемо. Може да се види развитието на пазарите на други Централноевропейски страни. Затова ние силно вярваме в потенциала на пазара, особено в областта на животозастраховането. Всеки пазар има своите специфики, включително и българският, но с развитието на икономиката ще се развива и застрахователният пазар.

- От последните интервюта, които сме правили с г-н Чандъров и с други хора от мениджмънта на ДЗИ-КВС, става ясно, че вие правите нещо великолепно, като оставяте да функционират традиционните неща в застраховането на ДЗИ, като ги обогатявате с вашите форми, които са много перспективни и интересни. Вие от КВС сте много интересни, интересно е и застраховането, което предлагате. Всички вече признават, че вие внесохте в България т. нар. банково застраховане. Тъй като вече имате представа от българския застрахователен пазар и казахте, че наблюдавате интересни неща на него, бихте ли уточнили какви са приликите и разликите при правенето на застрахователния бизнес в България и в Белгия?

- Няма толкова много различия. За да бъде успешен застрахователният бизнес, едни и същи моменти играят роля както в България, така и в Белгия. В България е още по-важно човек да познава хора, да създава правилните контакти. Разбира се, все още застрахователният пазар тук е по-слабо развит. Затова и автомобилното застраховане е водещо и пазарът е по-малко диверсифициран. Ние виждаме също, че някои играчи тук са много агресивни и не винаги са склонни да отделят голямо внимание на реалните икономически правила на бизнеса, когато определят цената на застрахователните полици.

- В интервю за в. „Застраховател прес” Румен Янчев, който ръководи ЗАД „Булстрад”, заяви, че българското застраховане е автомобилното застраховане. Такава е реалността сега.

- Това е наистина едно от основните различия. Но ние виждаме, че други части от пазара се развиват бързо и мислим, че в тези нови сфери има най-голям потенциал.

- Какви са очакванията ви за приноса на служителите и ръководителите на ДЗИ през тази година?

- Ние имаме ясна стратегия за това какво трябва да бъде направено през следващите няколко години не само от българските служители и ръководители на ДЗИ, но и от представителите на КВС. Най-важното е - всички ние сме убедени, че трябва да растем заедно с растящия пазар. Ясно е, че първият ни приоритет в такъв случай трябва да е да подсилваме своите канали за продажба. Имам предвид всички канали – не само агентската си мрежа, но и работата си с брокери, както и със СИБанк – в областта на банковото застраховане. Това всъщност е и основната ни задача за следващата 2009 година.

- А за тази година?

- През тази година започнахме да работим по този приоритет. Искахме да имаме ясна визия за ситуацията в момента и за това къде искаме да отидем. Мисля, че го постигнахме и така формулирахме стратегия, която е приета от цялата компания. Променихме и схемите си за вариращо възнаграждение, така че да сме сигурни, че усилията на всеки са оценени еднакво от гледна точка на тази стратегия. Освен това искахме да сме сигурни, че персоналът на ДЗИ получава адекватни възнаграждения, които са в крак с пазара, така че да има взаимно доверие и нашите добре представящи се служители да бъдат допълнително възнаградени за усилията си. Затова проучихме пазара и коригирахме възнагражденията на нашите служители, така че те да се чувстват добре и да работят с желание за компанията. 

- В ДЗИ вие отговаряте не само за финансите, но и за управлението на риска – сравнително нова за България дисциплина, която е особено важна за бизнеса в момента. Какви специфични мерки ще предприемете, за да запазите ДЗИ от рисковете на световната финансова криза и следващото я забавяне на икономиката в България?

- Трудно е да се предпази компанията от околната икономическа среда, когато става все по-ясно, че не само България, но и светът изпада в криза. На първо място, ние преразглеждаме инвестициите си и продължаваме своята консервативна инвестиционна стратегия. Във времена, когато на пазара има липса на ликвидност, застрахователите могат да извлекат печалба от това, че разполагат с излишък от пари за инвестиране. Банките се съревновават помежду си за тези пари, което повишава получената от сумите доходност. Разбира се, ние сме селективни и разпределяме рисковете си по добър начин. Донякъде сме загрижени за застраховането на кредити. Затова сме станали по-селективни за това какво да приемем да застраховаме и какво - не. Наблюдаваме отблизо различни сектори от икономиката.

- Как според вас ще се отрази глобалната криза върху застраховането у нас? Може ли българското застраховане да остане „остров на спокойствието” в бурното напоследък море на световните финанси и защо?

- Напоследък става все по-ясно, че за съжаление България няма да може да остане встрани от световната криза. Мисля, че правителствата по света предприемат правилните мерки, за да се ограничат размерът и продължителността на кризата. Естествено, кризата ще има своето отражение върху България. Но не мисля, че ще се стигне до най-лошия сценарий, тъй като колкото по-късно кризата удари България, толкова страната ще е по-добре подготвена. Не очаквам да се сблъскаме с някакви структурни трудности.

Всичко това, разбира се, ще се отрази и на застрахователния бизнес. От друга страна обаче трябва да се търсят възможности. Ако логично намалява апетитът към някои продукти, като например свързаните с фондовата борса, може да бъдат намерени други – с по-големи гаранции, които в този момент да са атрактивни. Също така спестовните застраховки са относително по-надеждни и интересни от банковите депозити, тъй като застрахователите не са изложени на същите кредитни рискове като банките. Затова не очакваме тази криза да се отрази прекалено негативно на застрахователния пазар.

- Да, но хората в България може би няма да имат вече толкова пари за животозастраховане, колкото имаха преди месеци или година.

- Честно е да очакваме такова развитие на пазара като цяло, въпреки че, както казах по-горе, застрахователните продукти може да станат относително по-атрактивни в сравнение с останалите спестовни продукти. Затова ние трябва да се стремим да позиционираме компанията колкото е възможно по-добре на пазара. ДЗИ със своето силно име, със стабилните си активи и с факта, че е част от стабилна международна финансова група, би могло да предложи интересни продукти за хората, които все още имат пари за спестяване.

- Има ли универсално „лекарство” срещу финансови кризи, или всяка ситуация изисква свое конкретно решение в зависимост от спецификите си?

- Има общи мерки, като например държавната подкрепа за финансовия сектор, подкрепа за основните сектори на икономиката, които биха изпаднали в затруднение, както и да се осигури кредитиране за хората и фирмите. Естествено, България има своите специфики. Добре е, че тук има Валутен борд.

- А кое е специфичното „лекарство” за България?

- Повечето мерки са едни и същи за всички страни. През последните години България имаше доста висок икономически растеж. Лекото му забавяне сега ще се отрази добре, особено на някои отрасли – като например недвижимите имоти, които вече са прегрели. Разбира се, добре е да сме сигурни, че нещата няма да отидат твърде далеч. Според мен БНБ разбира достатъчно добре ситуацията и знае, че основното е осигуряването на достатъчно кредит, в т. ч. чрез разхлабване на стандартите за задължителните минимални резерви на търговските банки.

 

- Какви са предимствата на ДЗИ, на които ще заложите, за да запазите водещото си място на българския застрахователен пазар?

- Казвали са ми, че в България името ДЗИ е почти синоним на застраховане. Ние имаме най-широката клонова мрежа в страната. Имаме точки за продажби и за ликвидация на щетите достатъчно близо до всеки човек в страната. Имаме добри професионалисти, които знаят как се прави застраховане. И последно, но не по важност, ДЗИ е силна компания и е част от групата КВС, така че хората са спокойни, че щом сега платят премия, ще получат застрахователна защита, когато имат нужда от нея в следващ момент.

- Коя е вашата основна цел – ДЗИ да застане стабилно на първото място на българския застрахователен пазар или по-скоро да работи добре?

- Разбира се, винаги е много добре да бъдеш номер едно. Но всъщност това не е единствената ни цел. Ако трябва да резюмирам целите на ДЗИ, те са да имаме печеливш растеж. Това означава, че за нас е важно да сме начело на пазара – ако е възможно номер едно, но също така е важно да сме печеливши. Затова се стремим да намерим баланса между тези две цели.  

- Кое е най-важното нещо, на което искате да научите българските си колеги?

- Това е много добър въпрос. Бих искал да ги науча на по-проектноориентиран начин на работа. Имам предвид, че компанията е относително стриктно йерархически организирана, така че е трудно да вземеш хора от различни отдели и да ги накараш да работят заедно, преследвайки една цел, без да се налага да следват всички времеемки йерархически линии. А за нас е много важно хора с различен опит да работят заедно, тъй като се допълват. Другото, което бих искал да видя, е, че хората избират методите за решаване на проблемите от гледна точка на дългосрочната перспектива.

- Какъв е най-големият урок, който вие научихте в ДЗИ? А в България?

- Откакто съм тук, научих много неща. Всяка страна е различна. Необходимо е време, за да разбере човек културата на дадена страна и какво означава тя. Нещата се вършат по различен начин и приемането, че този друг начин работи също толкова добре, а понякога и по-добре, е важен урок.

Като цяло аз се радвам на живота си тук. Живея в София заедно със семейството си. Тук се роди и първото ми дете – дъщеря ми Тина, която е вече на осем месеца. Наистина се наслаждавам на страната. Смятам, че това е много добър опит.

- Кое е най-голямото предизвикателство за вас в работата ви в ДЗИ?

- То е свързано с моята основна цел – да създам тук организация, която да работи добре. Затова се опитвам да мотивирам хората, да ги науча да работят в екип, да ги привлека да работят за целите, които сме си поставили. Радвам си, че много от хората в ДЗИ вършат прекрасна работа и се справят с промените, през които преминават. Според мен би било много по-трудно подобни промени да се направят в Белгия. Хората в България са много по-възприемчиви за нови идеи и методи.

- От кое свое постижение тук сте най-удовлетворен?

- От много неща. Мисля, че най-ценното постижение е да можеш да създадеш група от хора, която споделя твоите цели и ти помага да ги разбереш. Освен това ние се опитваме да мотивираме служителите на ДЗИ в тяхната работа, както казах и преди. Най-добре е да си сигурен, че хората в компанията са щастливи от промените и съдействат за осъществяването им. В много случаи това са най-важните промени в живота им.

- Защо, според вас, един обикновен български клиент трябва да избере ДЗИ, а не някоя друга застрахователна компания?

- Вече споменах няколко причини. На първо място е широката клонова и агентска мрежа на ДЗИ, която прави лесен достъпа до нас в цялата страна. В компанията работят много добри професионалисти, така че на нас може да се разчита. Освен това обслужваме клиентите чрез т. нар. „one stop shop” – на едно място могат да се обърнат към нас по всички интересуващи ги въпроси. И накрая ДЗИ е част от силна международна група, така че е сигурно място, където човек може да получи застрахователна защита и да вложи спокойно парите си в дългосрочен план.

Въпросите зададоха Петър Андасаров и Йоанна Стефанова

в-к "Застраховател Прес" бр.1-2009г.

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки