ЗДРАВНИТЕ АБОНАМЕНТИ В ПОЛША - СТАБИЛИЗАЦИЯ И КОНСОЛИДИРАНЕ

28 Април 2009 г.,zastrahovatel.com
Ст. н. с. II ст. д-р Димитър Шишков специално за в. „Застраховател прес”

Здравните абонаменти се наложиха на полския пазар като вид допълнително осигуряване, което непосредствено изпълнява медицинските услуги, които предлага, и е лишено от ред основни недостатъци на публичното здравно осигуряване. Заслужават сериозно внимание по няколко причини: 1) Осъществяват се при здравеопазен модел, аналогичен на нашия; 2) Възникнаха и се развиха в нормативно неуредена среда (както нашата), общо взето неприязнена към комерсиално осигуряване, конкуриращо публичното; 3) Дейността им, която се основава на законите на пазара, непрекъснато разширява своя обхват и печели пациенти и обществено признание; 4) Очерталите се тенденции и промените, станали напоследък и особено през 2008 г., са симптоматични.

За комерсиалното здравеопазване 2008 г. беше особена, а промените, настъпили в него - направо революционни. Никога по-рано в рамките на една година не е имало толкова сливания и премиери, титулуване на толкова нови шефове, нито пък са били реализирани толкова много нови болнични инвестиции.

Нови лица по върховете

Първите симптоми на предстоящите промени се появиха в края на 2007 г. Тогава частният фонд Mid Europa Partners, който от години инвестира в страни от Централна и Източна Европа, изкупи почти 100 % от акциите на обхваналата цяла Полша мрежа от клиники LUX MED и 96 % от Medycyna Rodzinna.

През юли 2008 г. последва придобиването от Mid Europa Partners на поредната фирма – Медицинският център LIM. С нова голяма инвестиция през август 2008 Mid Europa Partners включи в своя орбита и Медицинския център Promedis. Без да се бави, новият собственик смени шефовете на фирмите. Ръководството на четирите интегрирани медицински мрежи пое Анна Рулкиевич – до консолидацията член на Управителния съвет на LUX MED, отговаряща за маркетинга и продажбите.

Инвестиционната група Supernova Capital изкупи в Краков Медицинския център Scanmed. Транзакцията доведе до поредна смяна на върха – Збигнев Ямка зае стола на Станислав Хелбих.

Въпросните промени изненадаха мнозина и станаха повод за различни коментари. Но бързо се разбра, че това е само началото. През май 2008 г. на интернет-страницата на Damian се появи съобщение, че този медицински център започва да си сътрудничи с друг голям субект в бранша - Medicover. До тогава групата Medicover имаше дял от 39 % в Damian. Първото следствие от капиталовата синергия и стратегическо сближаване на двете фирми не закъсня: представители на Групата Medicover бяха включени в управителния и надзорния съвет на Damian. Президентът на Medicover Агнешка Шпара обяви и следващото: Приключваме формалностите по придобиване на още 20 % в Damian. Целта е реализиране потенциала на двете фирми.”

Бизнес очакванията

Така тези несрещани до момента сливания и консолидация на частния пазар на медицински услуги станаха факт. Възниква въпросът: защо до такива масови транзакции се стигна едва сега? Неговият отговор става ясен, когато се проследи как представителите на най-крупните инвестиционни фондове през последните години се вглеждаха внимателно в пазара на частни медицински услуги и до какви заключения стигнаха:

Първото - търсенето на частни медицински услуги бързо расте. Само големите корпороции още не ги ползват. Малките и средните фирми обаче са тяхна редовна клиентела. От случайни в постоянни се превръщат и повечето индивидуални клиенти. От официален доклад от август 2008 на тема “Финансирането на здравната помощ в Полша” се разбра, че поляците непрекъснато увеличават разходите си за здраве, които са стигнали впечатляващите 17 млд злоти - около 30 % от всички харчове, правени ежегодно за здравна помощ.

Второто – силно нагнетяваната от медиите представа, че частните здравни услуги и особено абонаментните вървят като “топъл хляб” или казано по-брутално, че частната медицина е изключително изгоден бизнес. Явно официалните отчети и съобщенията за медиите на големите фирми, продаващи здравни абонаменти, които посочваха реален ръст на своите приходи от порядъка на 30%-40 %, не можеха да не се харесат на много уши.

Третото – макар че здравната система е подозрителна към прекомерната комерсиализация и въпреки бързия напредък в медицината, тук “хлябът е сигурен”. Гарантират го медицинските услуги, които винаги ще са потребни. В допълнение атрактивността на частната медицина е усилвана от недостатъците на публичното здравеопазване, в което пациентът често се чувства като досадник, докато за частното е желан и тачен клиент. Така частната медицина започна да създава усещане за здравна сигурност - неоценим капитал в полските условия, което впечатлява инвеститорите.

Инвестиционните консорциуми знаят също много добре, че от медицина не се печели бързо, а за възвращаемост трябва да се изчакат години. Но твърде вероятно е тогава те да могат да продадат своите активи с неколкократна печалба.

Най-голямата ценност на тези фирми не са, противно на масовата представа, материалните активи – сгради, обзаведени диагностични лабораториии, кабинети и операционни зали. Най-значимият им капитал, с който разполагат и могат да умножават, са нематериалните активи или пациентите, чийто брой отразява непрекъснато растящия потенциал на здравния пазар.

Усещане за ново качество

- У нас се появява съвършено ново качество, ако говорим за болничните услуги – твърдят представителите на фирмите, които през 2008 г. завършиха, изграждаха или планираха частни болници. За илюстрация посочват две от тях: болницата на медицинския център Damian във Варшава и на Swissmed в Гданск, които фигурират в ранкингите като най-добри частни здравници в Полша. И двете заведения са блестящи образци на хоспитализация в съвременни комфортни условия. Показателен е и следният факт. На борсата във Варшава през февруари т. г., т. е. в кризисно време, най-добрата инвестиция бяха акциите на Swissmed, чиято цена нарасна с шокиращите в момента 28 %.

Макар че частните болници не са нито нов, нито непознат продукт, както някои се опитват да ги представят, за болничните инвестиции изминалата година беше изключителна поне в две отношения – като брой и по мащаби на реализираните проекти.

На 18 март 2008 г. на покрива на вече оформената сграда на новостроящата се болница на Medicover във Варшава се развя знаме, както му е редът. Оставаха само инсталационните и довършителните работи. Това е най-големият, осъществен до този момент проект в областта на частното здравеопазване. Ще бъдат инвестирани 150 млн злоти: 16 000 кв. м. застроена площ, 180 легла (в перспектива 270), 5 операционни зали за 4000 интервенции на година, 8 клиники с 34 отделения, центрове за диагностика и рехабилитация. Първият пациент ще прекрачи прага през пролетта на 2009 г. Директор на болницата е Luic Fretard, 37-годишен, французин, икономист по образование с богат опит в управлението на частни болници във Франция и Виетнам.

В Краков Scanmed пък ще завърши втората по големина в Полша комерсиална болница. Ще има 146 легла, 5 операционни зали и 12 500 кв. м площ. Инвестицията е от 90 млн. злоти. Ще се насочи в най-доходните области на оперативната медицина, ще събере хирурзи от най-висока класа, вкл. полски лекари, утвърдили се в чужди медицински центрове, напуснали някога страната. Scanmed декларира много високи възнаграждения, които ще му позволят да привлича външни специалисти само за извършване на определени операции.

С изброеното списъкът не приключва. През март 2008 г. във Вроцлав започна да функционира нова болница (20 легла), реализирала инвестиция на Polskie Centrum Zrowia Instytut Medyczny (група PCZ) от 15 млн злоти. Последва я отварянето през май 2008 г. в Познан на нова болница – 2600 кв. м с две операционни зали, 14 легла, която е инвестиция на Med Polonia.

Изграждане на собствени болници предвиждат Enel-Med и групата Lux Med, LIM, Medycina Rodzinna и Promedis, а Swissmed, основавайки се на опита си от Гданск, иска да създаде мрежа от болници, разместени в най-големите градове на страната.

Намерения и прогнози

На въпроси за най-близките планове на най-големите фирми от медицинския бизнес и дали настоящата финансова и икономическа криза може да затормози развитието им – техните президенти отговарят доста предпазливо.

„Глобалната криза на световните финансови пазари, която засегна главно инвестиционните фондове и банките, няма да повлияе на нашето развитие – смята Агнешка Шпара, президент на Medicover и уточнява: - На здравния сектор гледам с умерен оптимизъм. Покрай пертурбациите около здравната реформа и особено относно болничния сектор, животът продължава да тече и край бързея на голямата политика. С възхищение наблюдавам как някои публични болници се оправят успешно независимо от обективните трудности – продължава А. Шпара. – Все повече от тях смело рационализират своята дейност, ръководейки се от очакванията на пациентите, без да изчакват законодателите. Оптимизмът ми произтича и от това, че вярвам в промените, които в следващите няколко години могат да привлекат подобни инвестиции като в нашата болница във Варшава.”

Aнна Рулкиевич – президент на групата медицински мрежи, контролирана от Mid Europa Partners, предвижда преди всичко развитие на интеграцията на кооптиралите се фирми, заедно със строителството на многофункционална болница във Варшава. „Надяваме се 2009 г. да бъде също добра, въпреки че динамиката на приходите от продажбите на медицински услуги може и да не бъде толкова голяма както досега (очаква 15 % ръст) заради достигнатото високо равнище, нарасналото насищане на пазара и влошаването на стопанската конюктура.”

Сериозни планове за 2009 има Enel-Med, който също желае да построи болница в столицата и търси стратегически инвеститор.

„Сред по-големите медицински фирми останахме единствена, която продължава да се развива органично, единствено за сметка на получената печалба. Затова продажбата на нашия контролен пакет е неминуема – признава Адам Розвадовски, президент на Enel-Med. – Към своя бъдещ партньор имаме обаче определени изисквания - да следва досегашната стратегия за развитие на фирмата. Преговаряме с едно застрахователно и две инвестиционни дружества, но е рано да обявим резултат.”

Според А. Розвадовски 2009 година ще бъде плодоносна, както и 2008, независимо от световната криза. „Здравето е най-висша ценност и малцина ще си позволят да правят икономии от него. Вероятно първият етап на консолидация на частните медицински фирми ще приключи, но не за дълго. Има много средни и малки частни заведения, които или ще бъдат погълнати от по-големите риби, или сами ще се обединяват в мрежи*) – предвижда президентът на Еnel-Med и стига до важния извод, че поначало фирмите от сферата на услугите не изпитват особени трудности при влошаване на общата стопанска конюнктура.

Своите инвестиционни намерения споделят и президентите на Swissmed (Роман Валашински) и на Scanmed (Збигнев Ямка).

Р. Валашински: „Водим преговори с инвестиционни и строителни фирми. Анализираме макроикономическата ситуация, както и отсъствието на завършена правна регулация в здравната система. Навярно промяната на цените на недвижимите имоти и на строително-монтажните работи ще повлияе на крайните ни решения. На този етап нашите работни цели са изграждането на болници във Варшава и Вроцлав с подобен профил и капацитет на болницата ни в Гданск.”

З. Ямка: „Стратегията на фирмата отчита перспективите за по-нататъшно развитие на болничната дейност в Полша. Правим проучвания в това направление, макар че сега най-важна за нас е нашата болница в Краков, откриването на която предстои.”

В крайна сметка остава впечатлението, че големите играчи на абонаментния пазар не разкриват картите си. Защото, от една страна, конкуренцията не спи, а от друга страна, степента на непредсказуемост на следващите промени в здравната система е толкова висока, че налага далече простираща се предпазливост.

* Такава прогноза буди опасения от олигополия на здравния пазар, ако на него ще има малък брой субекти, предлагащи идентични или слабо отличаващи се продукти.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки