Изпълнителен вицепрезидент и Изпълнителен директор на ЗАД "Енергия"
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Консервативната ни инвестиционна политика се оказа разумна
-Вече е ясно, че „плувате” съвсем професионално в дълбоките води на българския застрахователен пазар. Особено умело правите това заедно с колегите си от мениджмънта на „Евроинс Иншурънс Груп” ЕАД, респективно на „ЗД Евроинс” АД. Впрочем как се чувствате днес след извървения лично от вас път през изминалите три години, откакто дойдохте в застраховането?
- Пътят не беше лесен, но вече се чувствам в „по-свои води” в застраховането, ако мога така да се изразя. Имам предвид, че въпреки че се занимавам с финанси повече от 15 години, се наложи да науча много специфична за застраховането материя и все още продължавам да се уча. Искам да използвам случая да благодаря на моите колеги от „Евроинс”, които ме приеха безрезервно и ми помагаха да навляза в трудната и интересна сфера на застраховането. Не по-малко важно за мен беше и отношението на колегите от другите застрахователни компании и от Комисията за финансов надзор, които се отнасяха към мен като към техен равноправен партньор.
– Как ви изглеждаше моменталната снимка през първите ви работни дни в „ЗД Евроинс” АД и как виждате широкопанорамната днешна фотография на „Евроинс Иншурънс Груп” ЕАД?
- Ако ме бяхте попитали тогава, щях да кажа, че „Евроинс” е компания, която е огромно предизвикателство за един мениджър, защото изисква освен добро познаване на застрахователната дейност, също така и много добри умения за управление на човешките ресурси. Когато аз постъпих в „Евроинс”, компанията вече предлагаше пълната гама продукти в направлението Общо застраховане и имаше изградена мрежа от регионални офиси на територията на цялата страна. Но след придобиването на компаниите в Румъния, Македония и Турция и създаването на застрахователната група предизвикателството беше още по-сериозно. Да се обединят и да работят като едно цяло и да постигат желаните резултати компании от различни страни, с различен стил на работа, с различни национални особености, се оказа много трудна задача. Макар и на начален етап от своето съществуване, смятам, че групата постига добри резултати благодарение както на местните мениджъри, така и на екипа на ниво група, който се състои почти изцяло от бивши служители на „Евроинс”.
– В първото наше интервю с вас през м. септември 2007 година вие заявихте, че планирате в дългосрочен план да предлагате нови застрахователни продукти и подобрено обслужване на редовните ви и потенциални клиенти в България и Европа, а дружеството като цяло да продължи с изпреварващото си развитие в сравнение с общия застрахователен пазар. Сега бихте ли разказали накратко какво всъщност постигнахте по реализирането на тези амбиции?
- Да, постигнахме голяма част от тези наши амбиции. Вече почти всички застраховки, които „Евроинс” сключва, се издават чрез уеб базирано приложение, което подобрява качеството и бързината на обслужване на клиентите, а в същото време и счетоводната отчетност в дружеството. Продължаваме с разработването на нови застрахователни продукти както в автомобилното застраховане - удължена гаранция, заместващ автомобил, най-новия ни продукт – „Доброто Каско”, така и в другите видове застраховане - застраховка „Помощ при пътуване в чужбина”. Дружеството продължава да разширява своята агентска мрежа, като през изминалите години отвориха врати нови агенции и офиси из цялата страна. Всичко това спомага за налагането и утвърждаването на „Евроинс” като надежден партньор на българския застрахователен пазар и постепенното увеличаване на пазарния му дял, което е и нашата основна амбиция.
– Едно от най-характерните неща за „ЗД Евроинс” АД е, че то непрекъснато расте и, както се казва, се рои като пчелен кошер. Дружеството бе първото, което стартира експанзия извън пределите на България. Да не взимам аз думата ви и все пак да напомня само, че вие развивате вече активна застрахователна дейност в Румъния и Македония. Така се появи новата структура „Евроинс Иншурънс Груп”, която се развива завидно успешно. Моля ви спрете се по-конкретно на това развитие?
- Застрахователният холдинг „Евроинс Иншурънс Груп” ЕАД, чийто мажоритарен собственик е „Еврохолд България” АД, продължава своето развитие, като през февруари т.г. закупихме общозастрахователната компания „Интер Сигорта”, базирана в Истанбул. Планираме тя да започне да развива застрахователна дейност към края на годината. Същевременно продължаваме да проучваме и анализираме и други компании от Балканския регион, като за момента не мога да кажа нищо по-конкретно. Продължаваме с интегрирането на компаниите в групата, като развиваме съвместно нови продукти и канали на дистрибуция, внедряваме единна информационна система, идентична организационна структура, финансова отчетност и контрол и т.н. Вече имаме и първите резултати - увеличен премиен приход, развита агентска мрежа, подобрена отчетност.
– И ще си позволя да ви попитам, какво стана с намерението ви да завоювате от 3 до 5 на сто от балканския пазар по общо застраховане?
- В страните, в които „Евроинс Иншурънс Груп” има присъствие, неотлъчно се приближаваме към тази цел, а в някои от тях дори сме я надминали - в Македония пазарният дял на Евроинс е 5.8%. Разбира се, продължаваме да се стремим към подобряване на тези резултати и усъвършенстване аквизиционната деиност на всяко от дружествата в групата.
– А сега да се насочим към работната 2008 година. Как ще я охарактеризирате и кои бяха най-интересните предизвикателства за „Евроинс Иншурънс Груп”?
- Бих я описала с две думи – много динамична. А според мен най-голямото предизвикателство не само за нас, но и за цялата икономика беше световната финансова криза. Консервативната ни инвестиционна политика се оказа много разумна и успяхме да овладеем негативното и влияние върху резултатите на дружествата. Друго сериозно предизвикателство бяха и настъпилите важни промени в законодателната рамка както в България, така и в другите страни, в които групата има присъствие.
– А какъв е стартът на групата през изминалите вече 3 месеца на кризисната 2009 година?
- Все още нямаме окончателните резултати, но нашият план предвижда забавяне на темпа на ръст на премийния приход през тази година.
– Впрочем усетихте ли и вие нейното влияние и как според вас ще понесе българското застраховане тази внезапна световна финансова криза?
- У нас финансовата криза все още не се е отразила толкова остро на компаниите, а и българският застрахователен сектор е един от най-стабилните в глобален мащаб по отношение на ефекти, които са претърпени от другите държави вследствие на финансовата криза. Със сигурност може да се очаква забавяне на ръста, тъй като фактори, които водеха до растеж в сектора на застраховането вече няма да действат със същата сила както до момента. Един от тези фактори беше жилищното кредитиране, което е свързано с изискване да се застрахова имуществото, и, разбира се, забавянето на кредитирането ще се доведе и до забавяне на ръста на имущественото застраховане. Друга причина е намаляването на вноса и продажбата на автомобили, което вече се наблюдава на пазара и което ще редуцира приходите по автомобилно застраховане. Но може да се очаква, че премийният приход, макар и да забави своите темпове на растеж, няма да спадне драстично, което да се отрази изключително негативно на финансовите резултати.
– Вече за никого не е тайна, че задължителната застраховка „Гражданска отговорност” създаде главоболия на застрахователите и всички те се оказаха, че са губещи по нея. Защо това се случи според вас - само ниската цена ли е причината, или и нещо по-значимо в политиката по автомобилното застраховане от страна на дружествата?
- Всички застрахователи знаем, че цената е ниска. Но има и много други взаимосвързани фактори – липсата на действаща система бонус-малус, неефективният контрол на сключването на застраховката, увеличаващият се брой произшествия, лошите пътища. В последно време надзорът предприема доста сериозни мерки за решаването на тези проблеми, но те изискват много дълъг период от време, за да се види осезаем ефект.
– Хайде и вие кратко да изразите позицията си по отношение на двустранните консултативни протоколи?
- И в тази област предстои още много работа – за усъвършенстване на самия протокол, за намаляване на възможностите за измама, за образоване на водачите, на органите за контол на пътя, за образоване и на самите застрахователи. От страна на „Евроинс” ние сме представили нашето виждане в КФН, което предполагам са направили и останалите застрахователи, и очакваме да бъдат предприети мерки. Но докато най-добрият регулатор - бонус-малус системата - влезе в действие, ще измине още време.
– Застраховането е „чиста проба” икономика, какви са вашите прогнози за развитието на застраховането през 2009 година и какви резултати очаквате на българския застрахователен пазар?
- Както споменах по-горе, вече се усеща забавянето на ръста на определени видове застраховки. Очаквам да се запази миналогодишния обем на премийния приход. В същото време положителен ефект върху финансовите резултати ще окажат подобрените резултати от инвестиционна дейност.
– И в заключение на нашето интервю - кои са оптимистичните ви думи за българския застрахователен пазар в края на тази година и началото на 2010, когато вече би трябвало да вървим към изхода от финансовата криза?
- Дали краят на 2009 ще е началото на края на финансовата криза е все още твърде рано да се каже. Но аз смятам, че не финансовата криза е големият проблем на българския застрахователен пазар. Много по-голям проблем е поведението на някои застрахователи, които продължават да подценяват риска по застраховката „Гражданска отговорност” на автомобилистите и продават на цени, които ще доведат до големи загуби в бъдеще. В този смисъл, надявам се, че трудностите, които донесе финансовата криза, ще спомогнат за по-бързото „вразумяване” на част от играчите му и дано това се случи преди началото на 2010 година.
Интервю на Петър Андасаров в-к "Застраховател прес" бр.9 -2009г.
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Анализ на дейността на застрахователното дружество"
проф.д.ик.н Христо Драганов, проф.д.ик.н Марин Ней, 1999 "Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов
Румен Гълъбинов, 2003 "История на застрахователната теория и подготовката на кадри "
Христо Драганов, |