Асоциация на българските застрахователи /АБЗ/
Член на Управителния съвет
Капитализмът функционира просто. Основно правило е, че всеки бизнес, който губи трябва да бъде закрит. Българската практика обаче произведе и първата поправка на този закон: това не важи за застраховането на автомобили. Изглежда, пазарната логика обаче все пак надделява и застрахователите започват да обмислят как ако не да спрат да предлагат "Гражданска отговорност", то поне да намалят тежестта й в портфейлите си и така да ограничат загубите си.
Растящи загуби
Дружествата от сектора трупат загуби по полицата "Гражданска отговорност" и се оплакват, че цените за сключването й са прекалено ниски. Заради задължителния характер на застраховката обаче стойността й практически е единственото нещо, в което компаниите могат да се конкурират. Именно това е и основният признак, по който шофьорите избират в коя компания да отидат, особено след като законодателите забраниха предлагането на бонуси към застраховката. Така, за да запазят пазарния си дял и да привличат клиенти, компаниите продължават да поддържат ниските цени, още повече че "Гражданска отговорност" обикновено върви в комплект с доста по доходната застраховка "Каско".
Изплащаните обезщетения по "Гражданска отговорност" постоянно се увеличават и в резултат полицата носи нарастващи загуби на застрахователите. Макар че до момента няма случай някое дружество да е намалявало цената, а много често Комисията за финансов надзор (КФН) задължава отделни компании да я повишават, ръстът на събраните премии все по-сериозно изостава от този на изплатените обезщетения. През 2007 г. премиите по "Гражданска отговорност" са нараснали с 15% спрямо предишната година, а обезщетенията – с 40%. През миналата година разликата в увеличенията леко се съкрати, но все пак остана значителна – ръстът на премиите е 19%, докато този на обезщетенията надхвърля 30%. По думите на Ралица Агайн, която доскоро завеждаше надзора над застрахователната дейност в КФН, загубата от полицата през 2008 г. е около 100 млн. лв. За 2007 г. по официални данни отрицателният резултат е 27.56 млн. лв.
Като че ли никой от застрахователите не иска пръв да прекъсне омагьосания кръг, а опитът на компаниите да установят правила, с които да се съревновават при предлагането на полицата "при условията на лоялна конкуренция", завърши с обвинение в картелиране и с налагането на рекордни глоби от страна на Комисията за защита на конкуренцията.
Растящи цени
"Евроинс" беше сред първите, които официално обявиха това при представянето на резултатите си за миналата година. От компанията посочиха, че следват стратегия за намаляване на дела на "Гражданска отговорност" в общия портфейл. За цялата минала година спрямо 2007 г. обаче резултатът от това е 1 процентен пункт разлика, сочи статистиката на КФН – намаление от 34% на 33% от общия премиен приход.
"Решихме да предприемем такава мярка, защото рисковата премия по "Гражданска отговорност" не е достатъчна и се стремим да намалим загубите си от застраховката", обясни изпълнителният директор на "Евроинс" Антон Пиронски. "Това означава, че ние продаваме полицата при средна цена 120-130 лв., а в Европа тя е няколко пъти по-висока", добави той. Освен това от 1 юни тарифите на дружеството по автомобилната застраховка ще се вдигнат с 8%. Според Пиронски обаче цената трябва да се вдигне от всички компании, иначе загубите ще се задълбочат сериозно.
От "Български имоти", които към края на миналата година имат над 70% дял на "Гражданска отговорност" в портфейла си (виж таблицата), също се стремят към ограничаването му. "Принципно и при нас има подобна стратегия за намаляване на дела на застраховката в общия ни портфейл, но засега не мога да кажа как ще стане това", обясни Радослав Диков, директор на автомобилното застраховане в компанията. Диков добави, че целта на компанията е да засили сключваните полици "Автокаско" и имущественото застраховане.
Като цяло намерение за намаление на застраховката в портфейлите имат компаниите с по-малък пазарен дял, а тези с по-голям компенсират загубите от полицата само с увеличение на цената й. От "Булстрад", които са трети по пазарен дял, казаха, че не планират да намаляват дела на премиите от "Гражданска отговорност" в портфейла си, но от 18 май са обявили нови тарифи, в които се прави разделение на премиите според районите на регистрация на автомобила и възрастта на водача. Най-скъпите полици са за шофьори от София с по-малко от пет години стаж зад волана, като цената намалява за по-опитните водачи и за тези от районите на Варна, Бургас, Пловдив. Най-ниска е тя за шофьорите с над 5 години опит, регистрирани в населено място извън столицата и трите най-големи града в страната.
Първият по пазарен дял "Лев инс" (близо 17%) също не планира свиване на портфейла си по "Гражданска отговорност". "Резултатите ни по полицата са добри, през последните години отбелязахме ръст, но преди това в продължение на 2-3 години селектирахме портфейла си – сега смятаме да го поддържаме, но не и да го намаляваме", коментира изпълнителният директор на компанията Стефан Софиянски.
От втората по пазарен дял компания ДЗИ не дадоха отговор до редакционното приключване на броя на запитването дали обмислят мерки за редуцирането на "Гражданска отговорност" в портфейла си.
От "Уника", които държат 6% от пазара на "Гражданска отговорност", обясниха, че нямат целенасочена политика за намаляване на обема й в общия портфейл на събраните премии. От компанията обаче признаха, че планират да развиват сериозно другите видове застраховки, а не "Гражданска отговорност".
Спиране на спада
"Ако сега се вземат мерки от застрахователите за ограничаване на загубите по "Гражданска отговорност", през следващите две години те вече могат да дадат резултат", коментира изпълнителният директор на "Виктория" Данчо Данчев. Според него за тази година отново можем да очакваме браншът да завърши с отрицателен резултат от полицата. За първите четири месеца на тази година от "Виктория" са намалили дела на автомобилната застраховка в портфейла си с 20%, като това е постигнато по два начина - от една страна, цената й е увеличена с 15%, а от друга, комисионите на посредниците са намалени. Още през юни от дружеството планират ново увеличение на премиите с около 10%.
Изпълнителният директор на "Бул инс" Петрозар Петков заяви, че за голяма част от компаниите "Гражданска отговорност" е губеща и ще става все по-губеща, защото това е дългосрочна полица с давност от пет години и претенциите по нея се пренасят напред във времето. За "Бул инс" Петков обясни, че нямат стратегия за намаляване на "Гражданска отговорност", но не се стремят и към увеличението й в общия портфейл.
Изпълнителният директор на "Армеец" Румен Георгиев също акцентира върху ниската цена на полицата, която генерира загуби в отчетите на дружествата от сектора. "Факт е, че цената е три пъти по-ниска, отколкото в Европа. Ние я увеличихме още през миналата година, но другите компании трябваше да направят същото, а не да чакат до май", посочи той. "Ние имаме доста диференциран портфейл, но като цяло пазарът все още е силно фокусиран върху автомобилното застраховане", обобщи Георгиев.
Бонус за примерните
Един от начините за намаляване на загубите по "Гражданска отговорност" според застрахователите е системата бонус - малус, при която водачите с повече нарушения и катастрофи плащат много по-висока цена, отколкото редовните. Пред заработването на тази система обаче все още има няколко проблема - по план на 25 април тази година трябваше да започне обменът на данни между МВР и застрахователните компании, при който вътрешното министерство да подава в общата система данни за пътните инциденти, а застрахователите да имат достъп до нея. Идеята е, когато даден водач иска да сключи полица, тарифата за него да се определя според това дали е имал вина за пътни произшествия. От своя страна всички застрахователи трябва да подават в тази система данните от двустранните протоколи, съставяни при леки катастрофи, за които не се вика КАТ. До момента обаче системата не е заработила, а от МВР заявиха, че тя е пусната само тестово при тях и когато тръгне официално, това ще бъде съобщено.
Според застрахователи системата обаче има един сериозен проблем – в нея ще има данни само за автомобила, но не и за водача. Идеята да се събира информация за виновния шофьор отпадна заради опасението, че така ще се наруши защитата на личните данни на собствениците. Така че дори и бонус - малус да тръгне, цената ще се определя според участието на автомобила в инциденти и не е ясно как ще се процедира при смяна на собствеността върху него. Дотогава компаниите могат да измислят всевъзможни начини да избегнат големи загуби по "Гражданска отговорност", но нито една от тях няма реално да дава премия на редовните водачи. Колко от мерките ще проработят тепърва предстои да видим.
От Весела Николаева, Мария Иванова
|
"Застрахователен пазар"
Боян Илиев, Ирена Мишева, 2005 "Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов
Румен Гълъбинов, 2003 |