Синдикална Взаимозастрахователна кооперация “СиВЗК”
Председател на Управителния съвет
Синдикална Взаимозастрахователна кооперация “СиВЗК”
Председател на Управителния съвет
„Известно е, че пенсионните фондове спомагат за разрастването на капиталовите пазари и за тяхната прозрачност; за “стабилизиране” на пазара; за увеличаване на пазарната ликвидност, намаляване на транзакционните разходи; за по-голямо участие на физическите лица на капиталовите пазари (опосредствано); за увеличаване на капитала от страна на бизнеса; за улесняване на приватизацията, когато тя се осъществява на фондова борса – започна своята презентация д-р Йорданка Данева. Като иституционални инвеститори те могат да купуват и продават ценни книжа в точно определено време, за да могат да установят по-добра балансираност на пазара. Чрез тези фондове физическите лица индиректно също участват на капиталовите пазари.”
По-нататък тя обясни, че в страните, в които се разчита предимно на пенсии от разходопокривната система, капиталовите пазари са относително неразвити и се нуждаят от модернизация(либерализация на трансграничните операции, въвеждане на пълната гама от специфични финансови инструменти).
Липсата или наличието на определени финансови инструменти и степента на ефективност на вътрешните капиталови пазари оказват значително влияние върху диверсификацията на пенсионните портфейли.
Каква е спецификата на взаимодействието ПФ/капиталов пазар
Това е твърде важен фактор според авторката. Фактор, който се отчита, когато се формулира спецификата на пенсионните фондове – обясни Йорданка Данева.
В отделните страни не се спестява еднакво за пенсиониране в частните пенсионни програми. От голямо значение е степента на зрялост на пенсионния фонд. Колкото по-дълъг живот има, той е по-слабо засегнат от настоящата криза. Това се илюстрира например с конкретни данни за състоянието на фондовете в Чили, които независимо от кризата от създаването си през 1980 г. до сега имат средна годишна доходност 10 %.
Взаимодействието капиталов пазар-пенсионен фонд се диференцира между отделните страни в зависимост от това дали има мултифондова организация на пенсонното осигуряване.
Особено важни са процесите на застаряване на населението и засилване въздействието на демографските тенденции върху съществуващата публична система.
Формиране на инвестиционната политика на пенсионните фондове
Тази политика според Данева се извършва под влиянието на редица фактори, които имат обективен характер по отношение на пенсионните дружества, управляващи фондовете. А също и фактори, свързани с инвестиционния мениджмънт на всяко едно дружество. Основен фактор за формиране на политиката е избраният принцип за регулиране. При пенсионните схеми с дефинирани пенсии се прилага принципът на благоразумност. При капиталовия тип пенсионни фондове се прилагат строги количествени рестрикции с доста слаба степен на принципа на благоразумността. Световна тенденция обаче е преминаване от строги количествени рестрикции към акцентиране на благоразумността и косвеното регулиране, чрез регулация на риска.
Инвестиционната политика се формира и зависи от това доколко е развит вътрешният капиталов пазар в страната. При един по-слабо развит вътрешен капиталов пазар, какъвто бе допреди 6-7 години нашият, количествените рестрикции, наложени от регулатора, имаха позитивен ефект. Степента на задължителност на участие в пенсионните фондове също дефинира формирането на политиката, защото там, където държавата задължава участието, се налагат по-строги рестрикции, с други думи, държавата определя рисковия профил на инвестиционните портфейли посредством количествените ограничения.
Друг важен фактор за инвестиционната политика е степента на развитие на инвестиционната култура като цяло, в т.ч. и познание по инвестициите на пенсионните фондове.
Във всяка икономическа система съществува проблемът за информационната асиметрия. При нас този проблем от 2004 г. до сега се преодолява. Тогава бе въведено ежедневното изчисляване на дяловете и това хвърли светлина за състоянието – сподели Й.Данева. Самите пенсионни дружества, управлявайки фондовете, могат да избират пропорцията на активно/пасивно управление, на местни/чуждестранни инвестиции, ценни книжа с променлив доход/ ценни книжа с фиксиран доход. Така се създава портфейл с рисков профил в рамките на регулациите.
Приетата и провеждана от всяко ПОД политика при инвестиране на пенсионните активи е насочена към постигане на определена доходност при дадено (обикновено ниско или умерено) равнище на риск. – 2 200
Кои са етапите на инвестиционната стратегия
Според д-р Й.Данева винаги се започва с пазарно изследване с оглед установяване на очакваната възвращаемост за периода на държане на активите. Възможно е разпределението на активите да се окаже под границата на ефективността, а това означава, че рискът може да се намали или възвращаемостта да се повиши, без да се изменят другите променливи.
Необходим е също така периодичен анализ и преразглеждане на ефективността на провежданата инвестиционна политика и потребността от промяната й, процедурите по приложението й, на процеса на вземане на инвестиционни решения, а също така и отговорностите, свързани с формирането, прилагането и контрола на тази инвестиционна политика. -
Положителните промени в инвестиционното регулиране
В периода след 2003 г. са откроени по-ясно законовите изисквания при задължителните и при доброволните пенсионни фондове.
Действащите инвестиционни правила за пенсионните фондове въвеждат ограничения за класовете активи, количествени ограничения относно дела от активите, които могат да се инвестират в даден вид инструмент. Въвеждат се още ограничения с цел избягване на риска, както и валутно съответствие.
Количествените рестрикции са по инструменти, като са указани и пазарите. Инвестирането извън страната е насочено предимно към чуждестранни ценни книжа, емитирани от страните-членки на ЕС и ЕИП.
Създава се и възможност за индиректно инвестиране в средносрочни инфраструктурни и инвестиционни проекти посредством целево издадени емисии корпоративни облигации, издадени или гарантирани от банки с над 50 на сто държавно участие.
Възвращаемост на пенсионните активи (в%)
Показатели 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008
УПФ   ;14.07 11.23 10.94 8.16 8.78 17.19 -21.14
ППФ   ;10.79 11.00 11.28 7.96 9.33 17.04 - 22.77
ДПФ   ; 9.77 11.09 10.37 8.80 9.58 20.27 - 28.01
Инфлация 3.8 5.6 4.0 6.5 6.5 12 .5 7.75
За периода до 2007 г. реалната възвращаемост е положителна величина.
Реакциите на кризата от страна на ПОД
От началото на 2008 г. по-ясно е изразено активното управление на инвестиционните портфейли на пенсионните фондове, както и въздържането от продажби на активите. Освен това се наложи промяна в разпределението на пенсионните активи и преминаване към по-консервативна политика, която се изразява в:
*Относително увеличаване на вложенията в ценни книжа с фиксиран доход;
*Относително намаляване на инвестиции в ценни книжа с променлив доход;
*В рамките на облигациите – акцент на ДЦК;
*Относителен ръст на вложенията в банкови депозити.
*Все по-голямо внимание на проблемите по управление на инвестиционния риск.
Структура на активите на фондовете за ДПО по време на криза   ; &nbs p; &nb sp; &n bsp;
Ценни книжа с фиксиран доход/ценните книжа с променлив доход и банковите депозити (в %)   ; &nbs p; &nb sp; &n bsp;
ПФ |
2005 г. |
2006 г. |
2007 г. |
2008 г. |
УПФ |
73.2/7.2/17.3 |
50.1/19.5/21.5 |
34.8/28.3/16.2 |
60,5/14,5/23,2 |
ППФ |
74.0/8.1/16.5 |
49.6/21.2/21.0 |
35.6/31.1/14.7 |
56,2/18,7/22,4 |
ДПФ |
66.9/7.2/23.3 |
41.7/21.7/22.9 |
3.2/32.1/17.3 |
50,4/22,4/17,0 |
Тенденции в структурата на инвестициите
Основна тенденция е намаляването на инвестициите в акции и дялове на Колективните инвестиционни схеми (КИС) и АДСИЦ .
Увеличаване на дела на облигационните инструменти (ДЦК и корпоративни облигации). Нараства делът на банковите депозити.
Над 2 пъти е свиването на инвестициите в акции и права (извън тези в АДСИЦ и КИС). Има намаление на инвестициите в КИС за сметка на
увеличение на инвестициите в ценни книжа с фиксиран доход. Освен това се запазва сходството в структурата на инвестиционните портфейли на УПФ и ППФ (на агрегирано равнище), а ДПФ остават с по-динамична структура в сравнение с УПФ и ППФ.
Предизвикателствата пред инвестиционната политика на ПОД
Все още обаче ПОД нямат достатъчно възможност да диверсифицират портфейлите на управляваните пенсионни фондове поради. например
забраната да влагат активи в нелиствани на фондовата борса ценни книжа.
На пазара липсват инфлационни индексирани облигационни емисии. Предстои да се въведе
предлагане в началото от Доброволните пенсионни фондове, а впоследствие и от задължителните на инвестиционни портфейли с различен рисков профил (мултифондове).
Преимущества на мултифондовата организация
*Диференцира взаимодействието между капиталовия и пенсионния пазар.
*Дава възможност на осигурените лица да избират портфейл от инвестиции според своята толерантност към риск и време до пенсиониране.
*Засилва конкуренцията между инвестиционните мениджъри.
*Спомага за развитието на местния капиталов пазар.
*С трансферирането на повече отговорност към индивидите нарастват задълженията на регулаторните органи по отношение функционирането на капиталовия пазар, защото индивидите са по-малко осведомени и по-малко опитни от тези, които са активни на този пазар.
В ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Д-р Данева обясни, че регулирането трябва дя бъде гъвкаво и комбинацията от гъвкаво инвестиционно регулиране за пенсионните фондове и ефективна регулация на местния капиталов пазар е необходима за растежа на пазара. Подходящото проектиране на инвестиционния избор може да доведе до дългосрочно подобряване на коефициента на заместване.Мултифондовата организация ще резултира в по-висок среден коефициент на заместване.С еволюционното преминаване към благоразумност при инвестирането особено внимание трябва да се обръща на регулацията и контрола на инвестиционния риск.
Въвеждането на мултифондовете е необходимо да се предхожда от специални програми, посредством които да се информира публиката за нарастващата й отговорност при реформирането на пенсионния режим.
Инвестирането във финансово образование следва да е диференцирано според поколението, тъй като рисковият профил на мултифондовете се дефинира от жизнения цикъл на участниците в тях.
Материала подготви Илеана Стоянова
в-к "Застраховател прес" бр.15-16-2009г.
|
"Застрахователният пазар"
Диана Иванова, Ивайло Иванов, "Кратка история на застраховането в България"
Илеана Стоянова, "Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов
Марин Нейков, 2000 |