"ГРАВЕ България Животозастраховане ЕАД"
Председател на Управителния съвет и Изпълнителен директор
"ГРАВЕ България Животозастраховане ЕАД"
Председател на Управителния съвет и Изпълнителен директор
Американската Национална асоциация на упълномощените лица в застраховането (NAIC), която координира дейностите на регулаторните органи в САЩ, е готова да се откаже от използването на услугите на рейтинговите агенции. Статистиката и практиката показват, че рейтингите на някои ценни книжа могат да се променят многократно за кратък период от време. Подобна волатилност нарушава основите на финансовата стабилност на застрахователните компании заради невъзможността да прогнозират резултатите от собствените си инвестиции.
Американските застрахователни компании представляват крупни институционални инвеститори. В момента в балансите им има огромно количество дългови книжа, възлизащи на около 3 трлн. долара. Над 10% от обема им или 366 млрд. долара, са във вид на облигации, обезпечени с ипотечните дългове на американските граждани.
Темата за отказа на застрахователните компании в САЩ от използването на рейтинги при работата с дългови книжа се обсъжда отдавна. На рейтинговите агенции вече беше предложено да изработят механизми за представянето на оценките на инвестициите по-прозрачно. Сега застрахователният бранш в САЩ се готви да използва данни за степента на привлекателност на определени облигации и възможните загуби от сделки с тях заедно с друг основен участник на пазара – инвестиционните посредници.
В полезрението на NAIC са попаднали големи компании, развиващи дейност в тази сфера, като BlackRock, Pimco Advisory, Pacific Investment Management, Promontory Financial Group и Andrew Davidson & Co. Всички тези организации имат огромен опит в работата със сложното структуриране на финансовите инструменти. Специалистите очакват, че подготовката за финансовата отчетност с въпросните инвестиционни посредници ще работят със застрахователните компании минимум до края на тази година.
Интересно е да се отбележи, че компанията BlackRock вече нееднократно е помагала на властите в Америка в работата за определянето на тънкостите в структурираните финансови продукти. Примери за това сътрудничество са предоставяните от инвестиционния посредник консултации по повод фалита на Bear Stearns, както и правителствената намеса в бизните на AIG, Fannie Mae и Freddie Mac. BlackRock също така участва и в програмата за публично-държавно партньорство за изкупуването на проблемните активи на банките. В някои среди в САЩ съществува мнението, че всички тези неща могат да доведат на конфликт на интереси при оценките на специалистите на инвестиционния посредник за редица ценни книжа.
Решението на NAIC представлява отражение на нарастващото недоволство от такива рейтингови агенции като Standart & Poor’s, Moody’s и Fitch, смята Шон Игън, президентът на рейтинговата агенция Egan Jones Ratings. Това е крайно негативна новина за много от участниците на финансовите пазари. В последно време бяхме свидетели на много случаи на критика по адрес на рейтинговите агенции. На практика решението на NAIC представлява първата стъпка към тоталния отказ на всички участници на пазара от услугите на рейтинговите агенции, заявява Игън. Той допълва още, че първоначално това решение ще засегне Standart & Poor’s, Moody’s и Fitch, а също и по-малките им конкуренти, които за оценките си получават пари не от инвеститорите, а от емитентите на ценни книжа.
|
"Застрахователни измами в България и разкриването им
"
Юрий Тодоров, 2007г. "Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов
Марин Нейков, 2000 "Математически методи и модели в животозастраховането и пенси"
Д-р Никола Чолаков, 2003 |