"АЛИКО България ЖЗД” ЕАД, компания на MetLife Inc.
Генерален мениджър на MetLife в България
"АЛИКО България ЖЗД” ЕАД, компания на MetLife Inc.
Генерален мениджър на MetLife в България
Пенсионната реформа - крачка първа
Ако сте току-що завършил студент, който не може да си намери работа заради кризата, 2050 г. ви изглежда ужасяващо далеч. Дори и 2012 г. не ви се струва много близо. И двете години обаче са много важни за вас. Просто защото от 2012 г. може да започне дълго отлаганата, но неизбежна пенсионна реформа в България, която може сериозно да промени начина, по който ще се пенсионирате през 2050 г. Това важи и за всички, които се пенсионират след 2012 г.
Първите конкретни предложения за промени, направени от създадения преди четири месеца Консултативен съвет по пенсионната реформа, включват повишаване на осигурителния стаж или възрастта, необходими за пенсиониране, засилване на ролята на частните фондове, въвеждане на нова осигуровка и промени в правилата за инвестиране на Сребърния фонд.
Министърът на труда Тотю Младенов направи уговорката при представянето им, че промените ще влязат в сила от 2012 г. (при стабилизирани икономика и пазар на труда), а целият процес на реформа ще отнеме 10 години. "Прогнозите за държавната пенсионна система показват, че днешното й финансово състояние е най-лошата изходна база за дългосрочни управленски решения", заяви още Младенов.
Според заместника му Христина Митрева целта е през 2050 г. хората да получават пенсия, равна на 70% от заплатата. Според разчетите на НОИ, ако сегашната ситуация се запази, през 2040 г. недостигът на средства за пенсии ще стигне 3.5% от БВП, а парите, които ще получават възрастните, ще са все по-малка част от техните заплати.
Сред основните промени, на които се разчита за подобряване на ситуацията, е удължаването на продължителността на трудовия живот. Първият вариант това да се случи е от началото на 2012 г. осигурителният стаж на мъжете и жените да се увеличи с три години. Ако предложението бъде прието, мъжете ще се пенсионират след 40 години стаж и ако са поне на 63 години, а жените - след 37 години стаж и при навършени минимум 60 години.
Според сега действащите разпоредби осигурителният стаж за двата пола е съответно 37 години и 34 годни. Този вариант се одобрява от министерството на труда, тъй като при него не се налага повишаване на пенсионната възраст, обясни Младенов. Предложението още е от 2015 г. осигурителният стаж за жените да се увеличава с по 6 месеца на всяка календарна година до 2020 г., когато ще се изравни с този за мъжете.
На практика обаче това означава, че за да се пенсионират на 63 години при предлаганите изисквания, мъжете и жените трябва да започнат да се осигуряват най-късно на 23 години. В противен случай, за да достигнат до необходимия им стаж, те неминуемо трябва да продължат да работят, след като са навършили възраст за пенсия. Това ще засегне най-много хората, които в последните години са работили в сивата икономика.
Предвижда се и възможността хората да се пенсионират, ако са навършили необходимите години, но не им достигат до 3 години стаж. В тези случаи пенсията им ще се намалява с по 2.5% за всяка недостигаща им година. Така те ще могат да избират между това да работят по-дълго или да вземат по-ниска пенсия.
Вторият вариант за промяна в условията предвижда от 2012 г. възрастта за пенсиониране на жените да се увеличава с по 4 месеца за всяка календарна година до 2019 г., когато ще се изравни с тази за мъжете - 63 години.
Първи вариант
От началото на 2012 г. мъжете се пенсионират след 40 години осигурителен стаж и поне 63 навършени години, а жените - след 37 години стаж и при минимум 60-годишна възраст. Това означава, че за да се пенсионират на 63 години, мъжете и жените трябва да започнат да се осигуряват най-късно на 23 години. В противен случай ще трябва да продължат да работят. Хората ще могат да се пенсионират, ако са навършили необходимите години, но не им достигат до 3 години стаж. В тези случаи пенсията им ще се намалява с по 2.5% за всяка недостигаща им година. От 2015 г. се предвижда осигурителният стаж за жените да се увеличава с по 6 месеца всяка календарна година до 2020 г., когато ще се изравни с този за мъжете.
Вторият вариант
Вторият вариант за промяна в условията за пенсиониране предвижда от 2012 г.
възрастта за жените да се увеличава с по четири месеца за всяка календарна година до 2019 г., когато ще се изравни с тази за мъжете - 63 години. Ако се прибегне до този вариант, от 2021 г. ще последва ново увеличение на пенсионната възраст, която пет години по-късно трябва да стане 65 години и за двата пола. Сега жените се пенсионират на 60 години и 34 години стаж. Този вариант предлага по-плавен преход към нарастване на годините за пенсия поради влошения здравен статус на българите, ниската икономическа активност и заетост, обясни министърът на труда Тотю Младенов
Ако се прибегне до този вариант, от 2021 г. ще последва ново увеличение на пенсионната възраст, която пет години по-късно трябва да стане 65 години и за двата пола. "Този вариант предлага по-плавен преход към нарастване на годините за пенсия поради влошения здравен статус на българите, ниската икономическа активност и заетост", обясни Младенов.
И двете предложения "ще се подложат на широк обществен дебат". "Сами няма да вземаме решения, защото темата е прекалено чувствителна", добави той.
Експертите по пенсионната реформа са предложили и да се увеличат приходоизточниците на Сребърния фонд, в който се събират средства за покриване на недостига в пенсионния фонд след 2020 г. Идеите в тази насока са при влизането на България в еврозоната част от държавния валутен резерв да постъпва във фонда.
Другото предложение е във фонда да влязат миноритарни дялове на печеливши държавни предприятия. Друга идея е от 2012 г. да се въведе нова осигурителна вноска за служителите и работодателите, чрез която в НОИ да се събират средства за подпомагане на пенсионери над 75 години. Предвижда се тя да бъде 0.4% от осигурителния доход и да се поделя поравно между работодателите и работниците.
"На първо място трябва да се разбере за какво ще се използват парите от Сребърния фонд. Дали ще са плащане на определени пенсии или за реформиране на пенсионната система", коментира за "Дневник" икономистът от Института за пазарна икономка Петър Ганев. Според него при влизане в еврозоната ще се освободи ресурс, който е добре да се изхарчи като буфер за реформи, а не за правителствени разходи.
От Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България заявиха, че не са запознати с предложенията, но ще ги анализират и след няколко дни ще излязат с позиция. Председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев оцени идеите като добри, но призова държавата да започне да плаща вноски за служителите на МВР, за военните и магистратите
|
"Строители на съвременното българско застраховане"
Петър Андасаров, 2007 "Застраховането в България"
доц. д-р Алекси Тасев , 2012 "Международни икономически отношения и застраховане "
Проф.д-р ик.н.Христо Драганов, 2004 |