Асоциация на българските застрахователи /АБЗ/
Председател на Контролен Съвет
През периода на ниските температури снежната покривка в по-голямата част от страната беше достатъчна за поддържане на температура на почвата, по-висока от минималната температура на оцеляване на възела на братене при житните култури. По-голяма е вероятността за щети от измръзване в районите с липсваща или недостатъчна снежна покривка – например в части от Пазарджишка, Пловдивска, Старозагорска област. За щастие обаче в тези райони температурите не паднаха до стойностите, измерени в Северна България, и ако има щети, надяваме се те да не са съществени. До момента ние нямаме заявени щети от измръзване и изтегляне.
Това, което буди тревога, и което прави тази зима по-рискова от предишните две, е продължителното преовлажняване на посеви предимно в Югоизточна България. Възможно е продължителното преовлажняване да рефлектира в проявление на риска киша и да стане причина за загиване на растения.
За разлика от измръзването, което е основният риск през зимата в България и може да обхване обширни територии, кишата има локално проявление, и то предимно в някои райони на страната. Обикновено кишата се проявява на петна в блоковете, като в засегнатите петна пораженията достигат до 100%. Става дума предимно за ниски места, където водата се задържа на повърхността на почвата продължително време, обикновено повече от две седмици.
Тази година ЗАД „ВИКТОРИЯ” има сключени полици с покрит риск „киша” на няколко места в страната. Възможно е да имаме щети по някои от тези полици, още повече че сезонната прогноза за следващите месеци не е благоприятна.
Вече сме уведомени от няколко наши клиенти за настъпили повреди при посевите от падналите през декември и януари проливни дъждове. Все още не сме в състояние да оценим размерите на пораженията поради невъзможността да се влезе в блоковете и отложихме огледите за месец март.
Напълно възможно е да са настъпили поражения върху лозята - частично измръзване на зимните очи в някои региони, където минималните температури паднаха под минус 20 градуса, а максималните се задържаха на нива минус 10 – минус 15 градуса. През 2009 г. ние разработихме и въведохме продукт, който покрива риска измръзване на зимни очи при винени лозя. За съжаление обаче към този продукт все още не се проявява подобаващ интерес от страна на лозарите.
Понастоящем застраховането на зимните житни култури и рапицата продължава без покриване на рисковете измръзване, изтегляне и киша. Предвид предстоящия летен сезон актуалните рискове са градушка, буря, проливен дъжд и пожар.
Въпреки кризата през 2009 г. ЗАД „ВИКТОРИЯ” продължи да развива селскостопанското застраховане и отбеляза увеличение както на клиентите си, така и на премийния приход. Сред новите ни клиенти са арендатори, земеделски кооперации и акционерни дружества.
Едно изключително позитивно явление в земеделското застраховане през 2009 г. беше стартът на Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор по мярката за държавно финансово подпомагане при застраховане на реколтата от винени лозя. Практически България тръгна по един напълно нов път, по който много други страни – и близки, и далечни - вървят отдавна – стимулиране на земеделското застраховане чрез поемане от държавата на една значителна по размер част от цената на застраховката.
Това, което според мен може да бъде подобрено в действащата Наредба № 1 от 26.01.2009 г., се отнася до механизма на възстановяване на средствата, предмет на финансово подпомагане. Много по-благоприятен вариант за земеделските производители би бил те да заплащат на застрахователите само своята част от застрахователната премия (20% или 50% в зависимост от покритите рискове), като останалата част от премията, която е и предмет на финансовото подпомагане, да бъде превеждана от Разплащателната агенция директно на застрахователите. По този механизъм е уредено субсидирането на застрахователните премии в други държави, една от които е Италия. Той би бил от огромна помощ за земеделеца, защото ще му позволи да използва парите, които иначе би трябвало да заплати на застрахователя, влагайки ги в мероприятия по отглеждане на реколтата в един период на интензивно разходване на средства. Много от хората, с които разговаряхме през кампания 2009 г., бяха затруднени да заплатят застрахователната премия еднократно и някои от тях се отказаха именно по тази причина. Така че една промяна в действащата Наредба, освен че финансово ще облекчи стопанствата, ще даде възможност на повече лозари да участват в програмата.
За таблицата:
Култури &nbs p; &nb sp; Застрахователна сума за 1 дка Премия за 1 дка
(при покрити рискове градушка и буря)
Пшеница, ечемик и рапица   ; 50 лв. &n bsp; 1,70 - 2,40 лв.
Слънчоглед   ; &nbs p; 50 лв.   ; &nbs p; 1,80 - 2,20 лв.
Царевица за зърно   ; 50 лв.   ; &nbs p; 1,10 – 1,30 лв.
Лозя, овощни култури и зеленчуци 300 лв. &n bsp;   ; 17 – 21 лв.
|
"Динамика на застрахователния пазар в Бьлгария"
Доц.д-р Диана Иванова, 2000 "Основи на застраховането"
Йото Йотов,
Боян Илиев, 2004 "Строители на съвременното българско застраховане"
Петър Андасаров, 2007 |