Застрахователният надзор ще следи строго спазването на Наредба №18

29 Декември 2005 г.,zastrahovatel.com
Изминаващата година бе особено динамична за застрахователния сектор и за Управление “Застрахователен надзор”. Голяма част от усилията ни бяха насочени върху Кодекса за застраховането и приемането му от правителството и парламента, изтъкна Ралица Агайн – заместник-председател на КФН, ръководещ Управление “Застрахователен надзор”, по време на заключителната пресконференция на КФН на 21 декември т. г.

С тези промени смятаме, че се въвеждат изцяло европейските правила. Заложени са по-добри правила за защита на потребителите и се поставя на много по-високо равнище целия сектор.

Засилен бе капацитетът по дистанционен надзор, въведохме месечно отчитане на застрахователите, което ни позволява да се отчита по-навременно финансовото им състояние. Отнети бяха лицензите на Българска взаимноспомагателна кооперация и на ЗК “Хилдън” (бивша ЗК “Юпитер”) и започна процедура по отнемане на лиценза за застрахователна дейност на МЗК “Европа”, отчете още г-жа Агайн.

Същевременно са издадени три лиценза – на Животозастрахователна компания “ДСК Гаранция”, “Животозастрахователен институт” АД и “Здравноосигурителен институт” АД, както и лиценз за презастрахователна дейност на ЗАД “Армеец”.

Издадени са 26 нови разрешения за извършване на застрахователно-брокерска дейност, а са отнети два. Броят на застрахователните агенти е почти 100 хиляди, което е наложило надзорът да въведе по-високи професионални изисквания към тях и да ги заложи в Кодекса за застраховането.

Г-жа Агайн не подмина и либерализирането на пазара на застраховката “Гражданска отговорност” и промените в Наредба №18 за задължителното застраховане, влезли в сила от 16 декември т. г. Тя изрази увереност, че това ще повлияе положително върху формирането на цените и е в интерес на потребителите.

Голямото предизвикателство към КФН е дали ще съумее да не допусне нестабилност на застрахователния пазар, изтъкна още г-жа Агайн. Тя отново припомни необходимостта от повишаване на обхвата на застраховката, каквито са и изискванията на ЕС. По официални данни обхватът на задължителната застраховка “Гражданска отговорност” за декември 2005 г. е около 62%. Това е особено обезпокоително, тъй като няма държава в Европейския съюз с повече от 8 на сто незастраховани автомобили.

В тази връзка г-жа Агайн заяви, че сегашната методика за отчитане може би дава известни отклонения от реалната картина, породени от неточности в регистрацията на автомобилите. Предстои промяна на методиката, заяви тя. В момента обхватът се определя по следния начин: броят на автомобилите, за които има сключена застраховка „Гражданска отговорност“, се съотнася към общия брой на регистрираните в страната автомобили в движение. Почти никой в България обаче не снема от регистрация колата си, дори и след като я предаде за вторични суровини или я зареже някъде. Затова се обсъжда вариант обхватът на застраховката „Гражданска отговорност“ в бъдеще да се определя, като броят на незастрахованите, предизвикали ПТП, автомобили се съотнесе към общия брой на виновните за ПТП. Подобна методика се използва в доста страни от ЕС, но за да бъде официално възприета от България, трябва одобрение на Европейската комисия. Според някои виждания един автомобил може да стане причина за увреждане на лица или имущество не само ако е в движение, но и когато е паркиран.

През 2005 г. бяха създадени изключително ползотворни връзки с МВР и Министерството на финансите, подчерта г-жа Агайн, особено по отношение на застраховката “Гражданска отговорност”. Тя даде много висока оценка на сътрудничеството с браншовите организации от застрахователния сектор и особено с Асоциацията на българските застрахователи, най-вече във връзка с изготвянето на нормативната база и създаването на добро, работещо законодателство в областта на застраховането.

В отговор на журналистически въпрос г-жа Агайн каза, че застрахователните дружества са спазили крайния срок (21 декември 2005 г.) за представяне на тарифите си за застраховката “Гражданска отговорност” след либерализирането на цените. Средната цена е около 100 лева, като има и отклонение в двете посоки – от 50 до 280 лева. Тя увери, че надзорът ще следи строго премиите да бъдат достатъчни и по никакъв начин да не се създават предпоставки за сътресения във финансовото състояние на дружествата.

Вече е наложена забрана на застраховател, чиято цена на премията не е достатъчна, за да гарантира изпълнение на неговите задължения. Забраната влиза в сила незабавно, като обжалването не спира изпълнението. За времето на забраната застрахователят може да предлага застраховката на цена, валидна по времето на действието на Наредба №18 отпреди промените в нея, т. е. да се придържа към старите цени до предлагането на нови и добре обосновани.

Надзорът е предприел с обща заповед тематични проверки на всички застрахователи, брокери, агенти, които предлагат застраховка “Гражданска отговорност”, за да бъдат санкционирани всички евентуални нарушения, включително и по отношение на предлагане на бонуси и облаги от какъвто и да е вид, както и рекламирането им в медиите.

Нарушенията в започналата вече кампания за 2006 г. са в две направления: предлагането на облаги, което е забранено от действащото законодателство, и прекомерно намаляване на премията.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Основи на застраховането"
Йото Йотов, Боян Илиев, 2004
orange_li
"Застрахователно право "
Велеслав Гаврийски,
orange_li
"Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов Румен Гълъбинов, 2003