Асоциация на българските застрахователи /АБЗ/
Член на Управителния съвет
Рисковите мениджъри на застрахователните компании трябва да са независима защитна линия под Solvency II, а при големи сделки да се възприема подходът на „трите подписа“ (three-signature approach), се казва в доклад на Swiss Reinsurance Co. Ltd. Докладът „Формиране на култура за проактивно управление на риска” включва препоръките на Swiss Re към мениджърите по управление на риска във връзка със създаване на модели за управление на риска и капитала, принципи на държавно управление и разкриване прозрачност на информацията по силата на Solvency II, европейската регулаторна система за капиталова платежоспособност на застрахователите, която ще влезе в сила от 2012 г.
Според доклада рисковите мениджъри трябва да гарантират, че всички рискове се разбират добре от застрахователната компания и че е направена пълна оценка на баланса между риска и печалбата.
“Както показа финансовата криза, събитията, които не са отразени в рисковите модели, могат да се окажат най-голямата опасност,” заяви Раж Сингх, главен специалист по управление на риска в Swiss Re. Моделите са мощно опростено отражение на действителността. Като задават възможни бъдещи състояния на света по строго определен начин, рисковите мениджъри могат да създават различни сценарии и да обмислят дори и немислимото. Допълването на моделите с обмислени сценарии е в основата на добрия мениджмънт на риска”, каза г-н Сингх.
Според Swiss Re рисковите мениджъри на компаниите трябва да възприемат подхода на трите подписа, при който големите сделки се преподписват от отделите по застраховане, работа с клиенти и управление на риска.
|
"Застраховането в България"
доц. д-р Алекси Тасев , 2012 "Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998 "Застрахователни измами в България и разкриването им
"
Юрий Тодоров, 2007г. |