Член на УС
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Най-добра е компанията, която мисли за своите клиенти
- Г-н Ялъмов, какво означава за вас наградата "за най-добра"
компания през 2009 г.? Думата "добра" е много обща и не е особено значеща нещо конкретно в икономически смисъл.
-За мен най-добра компания е тази компания, която мисли за своите клиенти и за хората, които трябва да получат застрахователно обезщетение дългосрочно. Когато някой пострада, той има нужда от подкрепа. Подкрепата, която ние можем да предложим, е финансова. В този момент си проличава добрият застраховател. За да може да покрива своите задължения обаче,
застрахователят трябва да е финансово стабилен, с достатъчно резерви и собствен капитал. Класацията, която беше направена, отчита именно такива финансови показатели, които илюстрират дългосрочната стабилност на ЗАД „Алианц България”.
Историята на нашата компания е вече почти двадесетгодишна и през цялото това време сме имали за цел устойчиво разрастване. Мисля, че сме го постигнали в голяма степен. Тази награда е именно признание за нашите дългогодишни усилия.
-По принцип корпоративната идеология на "Алианц България Холдинг" е
подчинена на ориентацията към клиента. Как провеждате тази политика в
общозастрахователния бизнес?
-Аз бих тръгнал от един по-общ въпрос. Защо хората си купуват застраховки? За да получат финансово обезщетение в трудни моменти от своя живот. И това обезщетение да бъде изплатено бързо, да бъде в достатъчен размер и на клиента да му е ясно какво получава и защо обезщетението е точно толкова. За мен това е основното.
Важен е въпросът и колко трябва да плати клиентът за застраховка, но не винаги най-ниската цена осигурява добрата застрахователна услуга, която понякога е в размер на стотици хиляди лева. За нас е особено важно да помогнем на клиента в труден момент., т. е. за нас приоритет е
ликвидацията на щети.
-Бих си позволил да ви попитам как се "връзва" отстъплението ви от
първите места в класацията на дружествата с вашата увереност, че ЗАД „Алианц България" се развива положително?
-Класацията на застрахователите по премиен приход по данни на КФН е просто един от десетките показатели, които са важни за всеки застраховател. Не знам защо повечето журналисти гледат единствено този показател. Наскоро в. „Банкеръ” започна серия от анализи, които отчитат много повече фактори и отразяват доста по-точно състоянието на застрахователните компании. Да изпъкнеш само с премиен приход в България е много лесно. Просто смъкваш драстично цената на застраховка "Гражданска отговорност на автомобилистите" и събираш премиен приход. Но този приход трябва да осигури резерви за щети в рамките на следващите пет години за територията на целия Европейски съюз. Някои от щетите ще достигнат размер от милиони левове. Дали ще е достатъчна сегашната премия за тези щети? Правилният отговор на този въпрос ще отсее добрите застрахователи. Така че разместването в класацията по премиен приход с 1-2 места не е толкова важно, колкото е важно да осигурим финансовата стабилност и доброто покритие на рисковете, което ще ни доведе повече и по-доволни клиенти.
-Икономическата и финансовата криза предизвикаха сериозен спад в
застраховането. Но ако изхождаме от високите ръстове преди години заради тръгването от ниска база, не смятате ли, че сега всъщност се получава своеобразно "изравняване", колкото и парадоксално да звучи?
-В известен смисъл, да. Ръстът, който наблюдавахме в икономиката, не е бил "здрав" ръст. Сега наблюдаваме корекция, която е нормална.
-Според анализ на Комисията за финансов надзор при четиринадесет от
дружествата по общо застраховане увеличението на изплатените обезщетения на годишна база изпреварва ръста на премийния приход.
Размерът на изплатените обезщетения в общозастрахователния сектор през 2009 г. възлиза на 679 681 хил. лв. при изплатени 590 433 хил. лв.
година по-рано, с което се отчита ръст от 15,1 на сто на годишна база. Как
изглежда този показател във вашето дружество?
-От тези данни не могат да се направят важни изводи, защото през 2009 г. са изплатени обезщетения по полици от 2009 г. и от предишни години. Например щетите по „Гражданска отговорност” се плащат в течение на няколко години след издаване на полиците и някои от тях са доста големи. Така че не можем да съотнесем плащанията по щети от 2009 г. към премиите от 2009 г.
-Кризата промени ли параметрите на някои от вашите продукти, ускори ли
иновационните ви планове?
-Да, има известни промени. Опитваме се да намалим цената на някои застраховки. Това става, разбира се, с различен избор на комбинациите от рискове, или когато клиентът е присъствал в нашия портфейл за известен период от време и може да получи бонус за добра щетимост.
-Състоятелни ли са според вас намеренията за по-различен начин на облагане на застрахователния бизнес? Какво мислите за предложения косвен данък от 2 на сто в общото застраховане и как ще се отрази той на дейността ви? Ще оскъпи ли това продуктите ви?
-Да, подобен данък оскъпява нашите продукти и ни поставя в неравностойно положение спрямо другите видове бизнес, където се плаща само данък печалба. Ние ще плащаме данък печалба както всички други незастрахователни компании, а отделно от това и косвен данък от 2 на сто върху премийния приход. Много вероятно е клиентът да избере друг вид стока, когато една застраховка поскъпва.
-Какви са очакванията ви за развитието на застрахователния пазар и на
"Алианц България" до края на годината?
-Очаквам около 10 на сто спад в премийния приход на целия застрахователен пазар. Надявам се ние да сме с по-малък спад.
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Презастраховане"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски , "Управление на риска"
Христо Драганов, 2003 |