И с 20 лв. застраховаш имота срещу наводнение

26 Юли 2010 г.,zastrahovatel.com
В-к "24 часа" Лятото се оказа пагубно за производителите на пшеница, зеленчуци и тютюн особено в североизточната част. За щастие няма залети къщи и повредено имущество.

Въпреки това сполетяването на някои природни беди ни карат да се замислим - защитили ли сме дома си. Малка част от българите прибягват към застраховка, а някои я сключват едва след като са пострадали, за да са подготвени при евентуална следваща неприятност.

Около 10% от имотите у нас са застраховани срещу наводнение и близо 8,5 на сто - срещу земетресение. В развитите европейски страни процентът на осигурени срещу рискове жилища надхвърля 90.

По данни на Комисията за финансов надзор към края на май делът на двата вида имуществени застраховки "Пожар и природни бедствия" и "Други щети на имущество" са 18,3% от премийния приход. Компаниите са събрали от тях общо 104 млн. лв. За сравнение автомобилните полици "Каско" и "Гражданска отговорност" заемат 72,2 на сто от пазара и приходите. Преди година имуществените полици са имали подобен обхват - около 17,6 на сто.

Според някои застрахователи в кризата има по-голям интерес към имуществените полици от физически лица. "Това се дължи на опасенията на голяма част от обществото, че най-ценното след живота на всеки човек - неговото имущество, може да пострада от наводнения, буря, ураганни ветрове, земетресение и др.", смята Росица Неева от "Дженерали застраховане".

В "Алианц" имаме ръст, но като цяло пазарът е на същите нива като миналата година, обясни Орлин Пенев, шеф на дружеството.

"Независимо че в условията на финансова криза трудно се отделят средства за застраховане, съществува изключително голям потенциал за нарастване обхвата на имуществените застраховки на населението, тъй като проникването е все още твърде слабо", коментираха от ДЗИ.

Много компании в кризата обявиха промоции за граждани с отстъпки, които достигат до 45%, с цел привличане на клиенти. Повечето от тях изтекоха наскоро и все още не е ясно дали ще бъдат пуснати нови, или ще бъдат подновени старите.

И без промоции обаче цените на застраховките започват от 20-25 лв. Обикновено това са с предварително определени лимити. За включване на още покрития или за увеличаване на лимита за щети може да се доплати.

С изключение на тези случаи цената на имуществената застраховка е различна в отделните компании и зависи от много фактори - каква е застрахователната сума, какви рискове се покриват и т.н. Всеки собственик може да избере сам.

Наблюденията в "Дженерали" показват, че най-често застрахованите рискове са природни бедствия, наводнения от природни бедствия, земетресение и измокряне в резултат от спукване на тръбни инсталации, кражба чрез взлом и вандализъм.

Масово жилище в голям град може да се защити срещу пожар и природни бедствия средно за около 100-150 лв., ако е на стойност, близка до действителната. Ако се включат допълнителни рискове като земетресение или отговорност към трети лица, полицата може да се оскъпи, но не повече от 20-30 лв. В някои компании кражбата и повредата на движимото имущество е включена в основното покритие, а в други се купува допълнително. Обикновено е за фиксиран лимит, който клиентът избира на база на приблизителната стойност на техниката в дома си.

Все по-често при домашно имущество особено когато става дума за лимитирани суми на обезщетенията, не се прави оглед на място в дома. Не се изискват и документи за наличната техника.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Застрахователният пазар"
Диана Иванова, Ивайло Иванов,
orange_li
"Здравно застраховане"
д-р Ирена Мишева ,
orange_li
"Презастраховане"
Христо Драганов, 2001