Изследователи на трудовите пазари получиха "Нобел" за икономика

12 Октомври 2010 г.,zastrahovatel.com
в-к "Дневник В момент, в който светът се бори с последиците от финансовата криза, Нобеловата награда за икономика беше връчена на трима изследователи, чиито разработки обясняват как т.нар. триене на пазарите пречи на нормалното функциониране на икономиката, пише "Файненшъл таймс".

Лауреатите - Питър Даймънд, Дейл Мортенсен и Кристофър Пизаридес, проучват трудностите при срещане на търсенето и предлагането, особено на трудовите пазари.

Според теориите на тримата не е достатъчно да има само продавачи и купувачи, които да могат да постигнат принципно споразумение за цената. Те трябва да се срещнат и да решат, че са готови да осъществят транзакция помежду си.

Транзакциите не се случват от само себе си. За това е необходим процес на проучване, който може да е продължителен и обвързан с много разходи. При това условие е възможно търсенето да съвпадне с предлагането добре, недостатъчно или това изобщо да не се случи.

"Според класическите разбирания за пазарите продавачите и купувачите се намират мигновено, без разходи и разполагат с пълна информация относно цените на всички стоки и услуги. Това обаче не се случва в реалния живот", се казва в изявлението на Нобеловия комитет.

Проучванията на тримата са били прилагани на различни пазари като имотния, финансовия и дори при определяне на правилния брачен партньор. Работата им обаче има най-широко приложение на трудовия пазар.

"Триенето" между търсенето на работа и свободните позиции на пазара означава, че понякога процесът може да бъде неефективен. Възможно е безработицата да остава висока, дори и да има хора, които биха работили при предлаганите трудови възнаграждения.

Тези проучвания са спомогнали за усъвършенстване на икономическите анализи за причините за безработицата и ефективните политики за ограничаването й. Значимостта им си проличава след появата на финансовата криза и произтеклата от нея стагнация на трудовите пазари.

Питър Даймънд е икономист от Масачузетския технологичен институт. Интересно е, че той е преподавал на настоящия председател на Федералния резерв Бен Бернанке. Президентът на САЩ Барак Обама го номинира отново за гуверньор на Фед, но засега кандидатурата му се задържа от Сената, припомня АП.

Даймънд е работил по много различни казуси. В най-ранните си разработки, публикувани през далечната 1960 г., той се фокусира върху дългосрочните ефекти на растящия дълг върху икономиката.
Кристофър Пизаридес, родом от Кипър, концентрира проучванията си върху проблемите на трудовите пазари и безработицата.

Той свързва създаването на работни места с броя безработни, количеството работни места и честотата, с която работниците търсят работа и при която компаниите наемат.

"Нашата работа може да помогне за намаляване на безработицата", каза Пизаридес в интервю, цитиран от "Блумбърг". "Ако получи популярност, тя може да повлияе на политиците", допълни той.
Той открива, че по-бързият ръст на продуктивността увеличава търсенето на работа и намалява безработицата, вместо да я увеличава. В момента Пизаридес е професор от London School of Economics.

Дейл Мортенсен е професор по икономика от Северозападният университет в Еванстън, Илинойс. Според неговите проучвания липсата на гъвкавост на трудовите пазари може да увеличи безработицата.

Той се опитва да обясни защо служители с еднакви умения много често получават различни трудови възнаграждения. Според  него това се отдава главно на липсата на знание за заплатите в отделните фирми, различните политики на организациите и разликите в продуктивността им.

Нобеловите награди са основани от Алфред Нобел и за пръв път са връчени през 1901 г., пет години след смъртта му. Лауреатите получават 10 милиона шведски крони (около 1.5 млн. долара), диплома и златен медал.

Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки