Най-голям длъжник на клиентите сме ние застрахователите

18 Октомври 2010 г.,zastrahovatel.com
Драган Драганов, Експерт „Селскостопанско застраховане” в ЗК „УНИКА,, АД

Един ученик отишъл при своя учител, който живеел като отшелник в планината, и го попитал:

- Учителю, къде е Пътят?

- Колко хубава е планината, отговорил учителят.

Ученикът отново попитал, но къде е Пътят?

Учителят отново възкликнал: Колко хубава е планината.

Изненадано и сърдито ученикът се обърнал към своя учител и му казал: Не Ви питам за планината а за Пътя.

Тогава смирено учителят му отговорил: Сине мой, докато не изкачиш билото на тази планина, Пътят няма да се открие пред теб.

 

Коан от Дзен будизма   

 

- Господин Драганов, как приемате идеята за въвеждане на задължителни минимални прагове за застраховка на земеделската продукция?

- Чудесно, моят съвет към колегите е да не се пада под първи рисков клас при изчисляване на застрахователната премия.


- Как евентуалната реализация на тази идея би повлияла върху пазара?

- Положително. Ще се даде възможност на коректните застрахователи да развиват бизнеса си и ще се прекрати нелоялната конкуренция.

 

- Много често се казва, че земеделските производители нямат култура на застраховане, какви са вашите наблюдения?

- Не е вярно. Дългогодишните земеделски производители и най-вече тези, които обработват повече от 2000 декара земя, имат представа от застраховане на земеделски култури. Най-голям длъжник на клиентите сме ние застрахователите, тъй като трябва да полагаме повече усилия , за да развиваме застрахователната култура на потребителите. Огромна грешка по мое скромно мнение е, когато  застрахователят  не  обясни начина на проявление на рисковете на покритие. Когато застрахователят е съветващо лице по отношение на избора на рисковете и когато е в състояние да посъветва клиента за агротехническите изисквания за отглеждане на съответната култура, се създава усещането за съпричастност, а това е предпоставка за взаимно доверие и лоялност.

 

- Кои са причините земеделските производители масово да не застраховат продукцията си - липсата на финансов ресурс или може би недостатъчната информираност?

- И двете.На всички е известно, че субсидиите, които получават българските селскостопански производители, са недостатъчни. Средно за страните от ЕС процентът на субсидиите от разходите за единица продукция е около два пъти по-висок , отколкото в България.

 

- Сред земеделските производители битува мнението - няма смисъл да се застраховам, тъй като няма да получа нито лев в случай на щета... Доколко и основателни ли са тези твърдения?

- Тези твърдения не са валидни, ако застрахователят е професионалист и наистина добре познава застрахователната материя, както и спецификата на селскостопанското застраховане Случаи на отхвърляне на искове за изплащане на щети, могат да възникнат, когато застрахователят е приел за покритие прогнозируеми застрахователни рискове или на вече проявени такива преди сключване на застраховката.

 

- Земеделските производители очакват застрахователите на пазарен принцип да ги мотивират да сключват полици, как виждате постигането на тази цел?

- Това може да се постигне най добре  от застрахователи, които могат да бъдат консултанти по агротехническите изисквания на отглежданите земеделски култури.

Някои от застрахователите прилагат формално застраховане.  Ние в «УНИКА» България смятаме, че клиентите трябва да получат застрахователни решения, които най-пълно отговарят на техните конкретни нужди и изисквания. Така че разговорите по сключването на една застраховка за земеделски култури могат  да продължат с часове. Важно е освен съпътстващите проблеми на производството на клиента да му стане ясно какво е това себестойност  на земеделска продукция и как може да я намали, а и защо трябва да застрахова.

 

Въпросите зададе Гергана Иванова



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
orange_li
"Застрахователен пазар"
Боян Илиев, Ирена Мишева, 2005
orange_li
"Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов Румен Гълъбинов, 2003