Трябва да се изготви актуална карта на градобитността в България

26 Ноември 2010 г.,zastrahovatel.com
Дянка Величкова, експерт ликвидация „Селскостопанско застраховане" в ЗАД „Армеец"

 

- Г-жо Величкова, как приемате идеята за въвеждане на задължителни минимални прагове за премиите по застраховките на земеделска продукция?

- Тази идея се дискутира вече няколко години, но резултат не е реализиран. Всеизвестен е фактът, че застраховка на земеделски култури се сключва, ако полицата е в полза на трето лице – ДФ „Земеделие”, кредитна институция или стартиралите програми за възстановяване на застрахователни премии при лозарите и съфинансиране при производителите на плодове и зеленчуци през 2010 г. По-малко са случаите на сключени застраховки в полза на самите застраховани, но при голяма част от тях защитата на реколтата не е реална, тъй като застраховат при ниски застрахователни суми. Първото нещо, което следва да се направи, за да се въведат задължителни прагове, е изготвяне на актуална карта на градобитността в България, т. е. разпределение на силата и честотата на градушките в страната. Последната такава карта е отпечатана през 1964 г. Достатъчно дълъг период от време, за да се налага актуализация. Именно тук е ролята на държавата - да постави задача на НИМХ за актуализиране на тази карта. По този начин застрахователите ще работят с еднакви, но реални рискови класове.

 

- Как евентуалната реализация на тази идея би повлияла върху пазара?

- Първо ще имаме 100% обхват на сключени застраховки. Дори и при някакъв минимум от застрахователни премии голяма част от земеделските производители ще имат някаква защита. При настъпване евентуално на катастрофично събитие, а през последните 7 години сме свидетели на такива, все пак те ще бъдат обезщетени.

 

- Много често се казва, че земеделските производители нямат застрахователна култура. Какви са вашите наблюдения?

- Не бих казала, че застрахователната култура е ниска. Мое лично мнение е, че през последните години застрахованите четат и се интересуват повече. Като че ли проблемът да не се сключват застраховки, си остава чисто финансов, а не толкова поради липса на застрахователна култура.


- Кои са причините земеделските производители масово да не застраховат продукцията си - липсата на финансов ресурс или недостатъчната информираност?

- Не може да се каже, че масово не се застрахова продукцията, а по-скоро доколко е осъзната отговорността да произвеждаш и сам да поемеш риска и отговорността за земеделската продукция, която изцяло е под открито небе. През последните години застрахователните компании направиха немалко за представянето на условията на сключване на застраховка на земеделски култури. И в тази посока бих казала, че земеделските производители нямат основание да твърдят, че не разполагат с информация от застрахователите.


- Сред много от земеделските производители битува мнението, че няма смисъл да се застраховат, тъй като няма да получат нищо в случай на щета. Основателни ли са тези твърдения и доколко?

- Не обичам обобщенията и не мога да приема подобно мнение. Би било по-коректно да се цитират конкретни клиенти и случаи. Едно застрахователно обезщетение се изплаща след наличие на застрахователно събитие и установен реален процент на щета. В моята практика нямам случай, при който застрахован с доказано застрахователно събитие да не си е получил обезщетението. Друг е въпросът при каква застрахователна сума на декар е застраховал – реална или фиктивна. Но за това застрахователят няма вина, а просто си прилага общите условия на застраховката.


- Земеделските производители очакват застрахователите на пазарен принцип да ги мотивират да сключват полици. Как може да бъде постигнато това на практика?

- Ако се изготви актуална карта на градобитността в България в зависимост от обхвата и размера на изплатените обезщетения, както и от повторяемостта на застрахователните събития, всеки застраховател ще си формира и цената на застраховката. Останалото е коректност и спазване на 15-дневния срок за изплащане на обезщетение след представяне на всички изискуеми документи по щетата.

 

 

Интервю на Йоанна Стефанова

 

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Книга за парите"
Методи Христов Станимир Христов, 2002
orange_li
"Делови решения"
проф. Румен Георгиев, 2006
orange_li
"Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов Румен Гълъбинов, 2003