Седем на сто вноска в универсалните фондове от 2017 г.

09 Декември 2010 г.,zastrahovatel.com

 

            Вноската за универсалните пенсионни фондове да се увеличи с 2 процентни пункта, т. е. от 5% на 7% от 1 януари 2017 г., реши Министерският съвет, като прие проект на Закон за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване. Законопроектът представлява вече подписаното от синдикатите, работодателите и държавата национално споразумение за нова стратегия за финансова стабилизация на държавното обществено осигуряване и усъвършенстване на пенсионното законодателство. В резултат на дълги и тежки преговори в крайна сметка се реши още да се удължи срокът на действие на разпоредбата на §4 от ПЗР на КСО до 31 декември 2014 г., която урежда т.нар. ранно пенсиониране на работещите при първа и втора категория труд, като условията за пенсионирането им няма да се променят до тази дата. Пенсиите на тези лица за периода 2011 г. - 2014 г. ще се изплащат от държавното обществено осигуряване, вместо от професионалните пенсионни фондове и вноските от 12% и 7% ще постъпват в НОИ. Във фонд „Пенсии” на НОИ ще се прехвърлят и средствата по индивидуалните им партиди до 31 март 2011 г. От 1 януари 2015 г. ранни пенсии за работещите при първа и втора категория труд ще се изплащат само от професионалните пенсионни фондове. Всъщност връщането на средства от втория към първия стълб е прецедент в историята на пенсионната система у нас.  

            От 1 януари 2017 г. се увеличава тежестта на всяка година осигурителен стаж от 1,1 на сто на 1,2 на сто за пенсиите, свързани с трудова дейност. Предвид завишаването на изискванията за необходимия осигурителен стаж за придобиване право на пенсия, се запазва и възможността за т.нар. „закупуване на осигурителен стаж" (до  5  години),  но вече не като преходна разпоредба,  а като постоянно действаща. Вноската е в размера на вноската за фонд „Пенсии” - 17,8% върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица.

            В резултат на предлаганите краткосрочни и дългосрочни мерки се очаква дефицитът в държавното обществено осигуряване да се преодолее още през 2017 г., като до 2035 г. ще натрупва излишък. Поради влошените демографски тенденции - застаряване на населението, увеличаване средната продължителност на живота и намаляване броя на активното население (т.е. на хората в работоспособна възраст), след 2035 г. се очаква отново да се формира дефицит, който може да се покрива от средствата, които ще се натрупват в „Сребърния фонд" до 2035 г.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
orange_li
"Управление на риска"
Христо Драганов, 2003
orange_li
"Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов Марин Нейков, 2000