„Ен Ен Застрахователно акционерно дружество – клон София“ КЧТ
Управител на NN Животозастраховане
„Ен Ен Застрахователно акционерно дружество – клон София“ КЧТ
Управител на NN Животозастраховане
Доц. Д-р Величко Адамов, ректор на СА „Д.А.Ценов“
За мен най-важно е да устоим на предизвикателствата на времето и да продължим напред като флагман на финансовите, застрахователните и осигурителните науки в България
– Вие бяхте избран за ректор на Общото събрание на Стопанска академия „Д.А.Ценов“ на 4 юни 2007 година – годината на влизането на РБългария в Европейския съюз. Аз просто не мога да повярвам, че изминаха вече три и половина години. А за вас как мина това време, доцент Адамов?
- Това бяха наистина запомнящи се и изпълнени с предизвикателства учебни години. Време, през което Свищовската академия прие за обучение своя 100-хиляден възпитаник. Време, през което светът удържаше турбулентния натиск на глобалната финансово-икономическа криза. Но и време, през което академичните общности, експертите, администраторите и политиците чертаеха контурите на посткризисния период, обединени зад визията Европа’ 2020.
– Народът казва, че когато човек не забелязва как лети времето, значи е обсебен от работа. Питах ви в първото наше интервю какво свършихте през шестте месеца и през двете години от своя мандат, а вие дадохте обстоен и достоен отговор. Бихте ли акцентирали сега най-важното, което постигна академията и което ви кара не само да сте изпълнен с удовлетворение, а и да ви прави горд?
- 75 години Стопанска академия е ковачница на кадри. Нашите студенти са отлични финансисти, застрахователи, счетоводители, банкери и най-вече успешни работодатели и предприемачи. За българския бизнес ние сме сред първите три най-добри висши икономически училища в България. Рейтингът на висшите училища ни дава лидерски позиции при обучението по икономика, в областта на качеството и осигуряването на учебния процес. Нашите възпитаници, а и техните родители знаят това. Дарението на Димитър Ценов дава плодове. В Свищов се учи, развиват се умения, гради се кариера, но качеството е над всичко. Направихме не малко в посока разширяване географията на международното сътрудничество и партньорство като удостоихме със званието „Доктор хонорис кауза” двама изтъкнати учени, представители на Молдова и Украйна, където много наши сънародници поддържат името на българската диаспора. В лицето на удостоените през 2010 год. с почетното звание „Doctor Honoris Causa” професор Григории Белостечник – ректор на Молдовската икономическа академия, и професор Михаил Зверяков – ректор на Одеския държавен икономически университет, ние съвместно поемаме и важната роля като научни институции да подкрепяме инициативите и проектите на Организацията за черноморско икономическо сътрудничество, където Украйна, Молдова и България са основни движещи фактори. Традицията по присъждане на званието „Доктор хонорис кауза” в Свищовската академия има своите корени още в миналия век, като началото е поставено на 8 ноември 1996 г. Честта да бъдат удостоени с почетното ни звание вече принадлежи на един държавен президент, четирима ректори, четирима посланици и двама международни изследователи-професори. Тази достойна колегия от учени и общественици представлява държави и политически общности, произвеждащи над 42% от световния БВП (или 25 трилиона щатски долара), с население над 900 млн. души. Освен международната експанзия ние винаги сме имали отговорността и към нашите студенти. За осигуряване на качествен учебен процес и социални удобства сме инвестирали вече над 10 млн. лева в ремонтирани общежития и нови мултимедийни аудитории. Това ни позволи да повишим институционалния капацитет за обучение на студенти и докторанти от 10 200 на 12 000 възпитаници, което ни поставя в първата десетка на българските академични институции по брой обучаеми бакалаври, магистри и докторанти. В научната област за първи път преминахме впечатляващия брой от над 100 научни проекта в рамките на един мандат, финансирани чрез националния и академичния фонд за научни изследвания с общо бюджетно осигуряване от над 1 млн. лева.
– За себе си имам обяснение на какво се дължат постигнатите от вас лично и от академичната общност на Стопанска академия успехи. Ще ми позволите да изтъкна само една ваша способност, резултатите от която наблюдавам – да прилагате мениджърски подход при решаването на основни проблеми в обучението и управлението на академията и най-вече за създаването на отлични условия за студентите и преподавателите, за цялостното успешно функциониране на висшето училище в Свищов. И все пак вие най-добре си знаете тайните и явните лостове за тази дейност, за овладяването на предизвикателствата и реализирането на личните ви цели, които са цели и на академичния ви екип.
- Още с мандатната програма за управление и развитие на академията анонсирах важността от създаване на максимално близка, партньорска среда между финансовите институции и висшето училище. Резултатите не закъсняха и вече 6 водещи търговски банки, застрахователи и брокери позиционираха свои офиси на територията на основния академичен кампус, като осигуриха възможност за провеждане на стажове и практическо обучение на нашите студенти. Това е важният приоритет – създаване на „ИКОНОМИСТИ, КОИТО МОГАТ!” Практическото обучение, релацията „обучение чрез изследвания и изследвания чрез обучение”, гарантират летящ кариерен старт за всеки наш възпитаник. Естествено, не мога да скрия и добрите традиции в партньорството с основните органи на властта – местното самоуправление в Свищов, регионалното управление в лицето на областна управа Велико Търново и най-вече с централната законодателна и изпълнителна власт. Редовно официалните събития в академията бяха уважавани от представители на 40 и 41 народни събрания. Не крия факта, че немалък брой действащи областни управители, кметове и народни представители са наши възпитаници. Това е определено още с волята на дарителя – Димитър Апостолов Ценов, който много мъдро определя държавата за изпълнител на своето уникално по размах и резултати дарение.
– На всеки прави впечатление, че отделяте голямо внимание, вероятно и достатъчно средства не само за съхраняването на материалната база на висшето училище, но и за нейното постоянно развитие. Как успявате в това отношение и какви финансови източници използвате?
- Истина е, че разполагаме с уникална материална база, но и с уникално образователно и научно ноу-хау. Ние сме висше училище с 18 специалности. С 36 магистърски програми. С 20 катедри, 4 факултета, колеж, профилирани центрове за магистърско, следдипломно, професионално и дистанционно обучение. С над 300 високо ерудирани професори, доценти, асистенти и докторанти. Със седем собствени научни периодични издания с национална и световна известност. С над 100 аудитории, лаборатории и компютърни зали с над 5500 лекционни места. С постоянно обновяем фонд на студентските общежития с 8 блока и близо 2000 места в тях. С два студентски стола. С най-добрия академичен уеб-сайт за България. С неограничена оптична интернет свързаност. С академичен музей. С академична библиотека с четвърт милион тома и научни издания. С над 1000 стационарни и мобилни компютърни конфигурации. С пълно ефирно интернет покритие на академичния кампус, а вече и на целия град Свищов. С уникален спортен комплекс. С ежегодно провеждани и организирани национални, международни и юбилейни научни конференции и форуми. С десетки национални и международни научни и образователни проекти. Със статут на Еразъм академия и партньорски връзки в целия Европейски съюз за осигуряване на академичната мобилност на студентите и преподавателите. С международен сертификат за качество по стандарта ISO 9001. С рекордните за нашата история 2500 места държавна поръчка, достигнат през учебната 2009/2010 год. Това е академията в Свищов! Територия на добрите, на можещите, на знаещите, на почтените, но и на лоялните! Тук, при нас, само най-добрите и способни професори, доценти и асистенти дават своя талант, мотивация и енергия за просперитета на Алма матер – така ние вървим напред, развиваме се и градим нова България в Обединена Европа!
– Ще попитам и вас за тревожната обстановка и броженията в научните среди и в университетите. Знам от вас, че преди година имахте одобрени няколко проекта с грантово финансиране за близо половин милион лева. И още – чрез националния и академичния фонд за научни изследвания имахте безпрецедентно финансиране от над един милион лева за наука! Сега цялата тревога е свързана с орязването на финансовите средства именно за наука. Имате ли свой коментар по тези парещи въпроси?
- Научните изследвания са приоритет на мандатната програма в периода 2007-2011 г. Но научните изследвания не могат и не трябва да бъдат самоцел. Те трябва да създават добавена стойност. Да интегрират науката с практиката. Да имат реален принос за преодоляване на кризата, за създаване на работни места, за икономически растеж. В Стопанска академия водещите учени имат своята осезаема практическа изява. Те са търсени консултанти, експерт-счетоводители. Решават конкретни финансови и инвестиционни проблеми на различни бенефициенти по оперативни програми. Обосновават дългови мерки за финансиране на инфраструктурни проекти. Това ядро от учени, плановици, банкери, застрахователи, маркетолози, счетоводители, одитори и финансисти определено е уникално богатство, уникален човешки капитал за всеки ректор и всяка академична институция. Умението да създаваме прагматичен научен продукт продължава да ни осигурява устойчиви грантови линии за наука независимо от обективните бюджетни ограничения. А да не забравяме, че освен националните източници имаме и възможности за директно кандидатстване в Брюксел по научни програми с характер на проекти под юрисдикцията на Европейската зона за научни изследвания.
– И във връзка с този проблем – подготвя се приемането на Закон за Българската академия на науките, който засяга научно-изследователските кадри. В Стопанска академия те не са малко. Какво бихте искали да има в този закон и имате ли свое предложение или предложения, за да е той ефективен?
- Българската академия на науките е суверенна институция с важност за българската и международната научно-изследователска общност. Паралелните законодателни инициативи чрез Закона за израстване на академичния състав и Закона за БАН, лансират нова, децентрализирана философия на структуриране на научните центрове и тяхното право да градят научни кадри. Аз приветствам тези законодателни усилия на министър Сергей Игнатов и изразявам пълната готовност на ръководената от мен научна институция за въвеждане на обективни и качествени процедури за научно израстване, които да бъдат атестат за цялата научна гилдия в сферата на икономическите и управленски науки. Ние дадохме своите предложения на по-ранен етап във формата на кръгли маси и дискусионни форуми и мога да потвърдя, че основната част от нашите предложения вече функционират като приета от Народното събрание правна норма.
– И през вашия текущ мандат нарасна авторитетът на едно от най-известните и уважавани висши училища не само у нас, а и в Европа и по света. В какво се състои приносът на вашето управление и на конкретната ви работа за това?
- Днес живеем в дни на равносметка, дни на чествания, дни на бележити годишнини. Тази есен, като първокурсници, приехме за обучение нашият 75-и юбилеен випуск. Отбелязахме и 65 години от първото българско научно-икономическо списание – „Народностопански архив”. На 8 ноември 2011 година ще кажем честит 75-и патронен празник. През 2012 година – на 1-ви септември, цяла България ще почете вековния юбилей от дарението на нашия патрон и благодетел – Димитър Апостолов Ценов. Така силата на традицията, гради силата и успеха на академията през ХХI век. Именно в умението ни да ценим завещаното, да развиваме научните школи, но и да бъдем проактивни спрямо предизвикателствата на икономическата криза, се крие успехът на академията и моя управленски екип. Може и да е изненада за професионалната аудитория на вестник „Застраховател-прес”, но едва отскоро ние стартирахме активни прездунавски контакти с румънски университети – конкретно с Икономическата академия в Букурещ и Университет „Валахия”, гр. Търговище. Самият аз имам познания по румънски език и установявам колко много общи проблеми и решения могат да стоят във формата на една междусъседска мрежа за научни изследвания и академична мобилност. С новия приоритет на Европейски съюз за обсъждане и реализация на Дунавската стратегия прогнозирам водеща роля на Свищовската академия в разработката на планови документи и проекти по реализация на стратегията. Фактът, че вече и Свищов има фериботна връзка с Румъния и столицата Букурещ е само на един час път от Стопанска академия ни прави мобилни и значително по-достъпни както за научни форуми за представители на съседна Румъния, така и за наши мобилности на студенти и учени в съседните партньорски висши училища.
– Чувал съм ви да казвате: „Важното е да вярваме в собствените си сили и да изпълваме неуморно със съдържание три думи – работа, работа и пак работа!“ Какво още бихте добавили към тези свои думи в бъдещата си отговорна работа?
- Така съм устроен и възпитан от моите родители, така е градена академичната ми кариера, че с риск да звуча старомодно и консервативно отново ще повторя тези три думи – „работа, работа и пак работа”.
– Вие сте ярък учен и изтъкнат финансист, можете ли да определите – излязохме ли вече от кризата, както твърди неколкократно вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков, в края ли сме вече, или си седим още на дъното?
- Само преди няколко месеца Свищов бе домакин и съорганизатор на впечатляващ форум – Деветата национална конференция на Фондация „Велеслав Гаврийски” с председател моя предшественик на ректорския пост проф. д-р ик.н. Нено Павлов. Изказаните тези, развитите идеи, направените прогнози потвърдиха моето убеждение, че научно-професионалната гилдия от финансисти, застрахователи и осигурители сме в дълг към обществото по отношение дебата и дискусията за кризата, за нейните причинители, но и за перспективата в посткризисния период. За мен като финансист, но и като ректор-разпоредител с бюджетни кредити кризата има своето специфично проявление, изразено чрез бюджета на висшето училище. Затова солидарното поемане на ограниченията, обусловени от капацитета на фиска и ограниченията за дефицит по Маастрихт, са поведение, което аз и моята институция съблюдаваме и възприемаме. Обективната истина налага да потвърдя, че водещите икономики-локомотиви на Европейския съюз вече дърпат напред. Като наши основни външнотърговски партньори те логично стимулират и нашия експорт, което министър Дянков основателно лансира като сигнал за изход от кризата.
– След шест-седем месеца ще изтече мандатът ви на ректор. Как ще приключи според вас приетата в началото на този мандат ваша и на екипа ви мандатна програма за управление дейността на СА „Д.А.Ценов“ - гр. Свищов?
- Нашата мисия е окрилена в съдържанието на широко лансираното мото на управленския мандат „Качество, доверие, инвестиции в човека”. Мисията ни е да инвестираме в човешкия капитал, постигаме го с доверие, фундирано върху запазената марка за качество на Свищовската академия. Ние се гордеем, че сред нашите възпитаници имаме вицепрезидент на България, министри, зам.-министри, дипломати, ръководители на фирми, общественици. Нашата академия е център на знание и просвещение. Заложена по завещание като европейска и реализирана като европейска. С годините десетки и стотици преподаватели, професори, доценти и асистенти дават своя талант и интелект за развитие на младите хора. Генерации и випуски идват тук в Свищов. Годините в Алма матер са понякога тежки, изпълнени с изпити, заверки, но най-вече с предизвикателството да успеем заедно. В делник, но и в празник, ние пак сме заедно – студенти и преподаватели. Вековното дело на Дарителя Ценов прави Свищов града на младите хора. Градът на знаещите, можещите, учещите и успяващите. Където е младостта на един народ, там е неговото настояще, там е неговото бъдеще! Свищов е най-младият град в България. Затова приемам финалната година на управленския мандат не като край, а като начало на нови и още по-големи успехи и инициативи.
– Вашата мечта за Свищовската академия през 2011 година, доцент Адамов?
- Да продължим започнатото. Да реализираме още по-мащабни партньорства и проекти. Да излезем категорично на международния пазар на образователни услуги чрез наш самостоятелен продукт – магистърски програми на английски език. Да реализираме практически децентрализацията в сферата на израстването на академичния състав. И може би най-важното - да устоим на предизвикателствата на времето и продължим напред като флагман на финансовите, застрахователните и осигурителните науки в България.
Петър Андасаров
|
"Строители на съвременното българско застраховане"
Петър Андасаров, 2007 "Застрахователни измами в България и разкриването им
"
Юрий Тодоров, 2007г. |