Председател на УС и Изпълнителен директор
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Брюксел искал фондове да са застрахователи
Проект за промени в Закона за здравното осигуряване, изготвен от финансовото и здравното министерство, предвижда в срок от 1 г. всички здравни фондове да се преобразуват в застрахователни. Тогава доброволното здравно осигуряване ще става по договор за медицинска застраховка. Дружествата ще получават лиценз за застраховка „Заболяване" или „Злополука и заболяване". Промяната се налага само и единствено заради евродирективи, обясниха от здравното министерство. До момента страната ни е получила две писма от Европейската комисия, в които се апелира за корекции на закона, иначе България попада под ударите на Европейския съд.
Целта е „да се премахне неясната разлика между здравна осигуровка и застраховка, съобщават от МЗ.
Според министерството оснвната промяна за дружествата е увеличаването на минималния им капитал от 2 млн. на 4,6 млн. лв. Сегашните здравни фондове ще имат право да правят и други видове застраховки. Тези, които останат да се занимават само със здравни, ще могат да запазят наименованието „здравноосигурително дружество". От асоциацията на фондовете не са въодушевени от промените. Основните възражения са свързани с липсата на правила.
Все още никой не е направил остойностяване на основния пакет, за да видим каква част можем да покрием с обществения ресурс, каза Виткова. Ако средствата от здравни вноски се окажат недостатъчни, трябва да се извадят дейности от него или да се въведе доплащане за тях, коментира тя. То трябвало да е поносимо за обществото - например за достъп до специалист, а не както е сега - най-скъпите консумативи да се купуват от пациентите.
ВЪЗРАЖЕНИЯТА
• фондовете за доброволно здравно осигуряване са против липсата на ясни правила, която спьва пазара. Не може да се изчисли застрахователен риск за нещо, на което не се знае цената. Всяка болница сега калкулира произволно разходите за скъпо струващи медикаменти и консумативи.
• Увеличаването на капитала от 2 млн. на 4,6 млн, ла. може да доведе до отпадане на някои фондове.
• Липсват правила за организацията на обслужването на пациентите. Допълнително осигурени са включвани в листи на чакащите, въпреки че частните фондове плащат на болниците това да не се случва. Хората дават хиляди певове, за да минат без ред, а после си търсят парите. Няма неотложна помощ.
• Извънболничната помощ е дезинтегрирана. Няма структури, където всичко се получава на едно място -лабораторни изследвания и преглед от специалист.
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.