Асоциация на българските застрахователи /АБЗ/
Председател на Контролен Съвет
- Госпожо Аксентиева, как ще коментирате въвеждането на изискването застрахователните брокери у нас да бъдат само капиталови дру жества, а началният им капитал да бъде в размер на 100 хил. лв.?
- Считам, че Кодексът за застраховане е изцяло съоб разен с Директива 2002/92/ЕО
относно застрахователното посредничество и че нищо не налага промени в него. В посочената директива няма изискване застрахователните брокери да бъдат само капиталови дружества, и то с капитал 100 000 лв.
- Как въвеждането на тази мярка ще повлияе върху пазара?
- Както на всеки пазар, така и на застрахователния, има конкуренция, като тя е особено изострена на брокерския пазар, предвид големия брой вписани в регистъра по чл. 30 от Кодекса за застраховане застрахователни брокери.
Струва ми се. че предложените промени са подсказани на Комисията за финансов надзор от част от участниците в този пазар и че се цели именно елиминиране на част от брокерите. Не е тайна, че застрахователите също ще имат икономическа изгода от такова нормативно решение, очаквайки тези от брокерите, които не отговорят на новите условия, да подпишат договори за агентство с дружествата, с които е преб-ладаващата част от работата им (а това означава обвързаност и по-ниски комисионни възнаграждения).
Целеното ще бъде постигнато - брокерите ще намалеят може би наполовина. Дори ако се даде възможност капиталът да бъде внесен не веднага, а в рамките на известен период от време, той пак би бил непосилен за голяма част от брокерите. Друг е въпросът дали това ще се отрази положително на пазара като цяло. Считам, че в условията на криза дейността в сектора следва да се стимулира, а не да се ограничава. От друга страна - основната и единствена цел на регулацията в областта на застраховането е осигуряване на защита на интересите на потребителите на застрахователни услуги. В Кодекса за застраховане е посочена и друга цел осигуряването на стабилен, прозрачен м ефективен пазар, но тази цел е подчинена на първата - интересът на потребителите и обществото. Питам се в чий интерес е и какво налага елиминирането на брокер едноличен търговец, който например работи професионално, с клиенти, които му имат доверие от години, прави 100 000 - 200 000 лв, годишен премиен приход и в избрал за защита на клиентите си работа с клиентска сметка? Аз повече бих се доверила на такъв брокер, от който мога да очаквам специално внимание, отколкото на брокер, който поради големината на бизнеса си ще се погрижи повече за корпоративния си клиент, отколкото за мен. Затова смятам, че ще бъдат нарушени правата на част от потребителите. Ще се затрудни достъпът им до застраховане, вследствие на което е възможен и спад в приходите. От друга страна, не мога да си обясня защо му е на това правителство по този начин да ограничава правото на труд на още засега работещи и издържащи се хора. При това нашите брокери се държат от застрахователите далеч от процеса на ликвидация на щети. На колко от брокерите са възложени функции по ликвидация? Плащат ли застрахователите обезщетения и застрахователни суми чрез брокерите? Тогава (при условие че има клиентска сметка и застраховка) защо е необходим такъв капитал?
- Какво казват европейските директиви, регламентиращи застрахователната дейност по този въпрос, и фигурират пи някъде в тях подобни изисквания? Каква е практиката в другите страни членки на ЕС?
- Съгласно Директива 2002/ 92/ЕО относно застрахователното посредничество застрахователните посредници трябва да отговарят на няколко условия: да са правоспособни физически или юридически лица, да притежават знания и способности, определени от държавата членка по произход на посредника (тук именно биха могли да се направят промени към завишаване на изискванията), да имат чисто съдебно минало и добро име, да притежават застраховка за посочена в директивата сума и да гарантират способността си за прехвърляне на получената от тях застрахователна премия на застрахователя или платеното от застрахователя застрахователно обезщетение или възстановена застрахователна премия на застрахованото лице. Директивата посочва три възможни форми, от които в националните законодателства могат да се приемат една или повече от една, а именно:
1. Законови разпоредби или договорни клаузи, съгласно които паричните суми, платени от клиента на посредника, се третират като платени на застрахователя. а паричните суми, платени от застрахователя на посредника, не се третират като платени на застрахования, докато не бъдат получени от него;
2. Финансов капацитет, възлизащ по всяко време на 4% от сумата на получените застрахователни премии, но не по-малко от 15 000 ЕUR;
3. Познатата на всички ни клиентска сметка.
Знам, че предвид разликите в практиката на страните от Европейския съюз приемането на въпросната директива беше свързано с много обсъждания и дълго отлагано приемане, като страните членки следваше да съобразят законодателствата си до 15.01.2005 г. (нашият Кодекс за застраховане, в сила от 01.01-2006 г., изцяло е съобразен с нея). В другите страни от ЕС за разлика от нашата бизнесът работи в условията на правна сигурност и промените, ако такива се налагат, са предварително известни и одобрени от всички страни, за които се отнасят.
- Каква е вашата позиция относно указанията на Комисията за финансов надзор, с които се забранява застрахователните брокери да сключват консултантски договори с физически или юридически лица с предмет на договора извършване на дейност по намиране, привличали консултиране на клиенти на застрахователния брокер при сключването на застрахователни договори от различен вид?
- Имам категорично становище по въпроса за забраната за наемане от брокерите на лица с предмет на дейност по намиране, привличане и консултиране на клиенти на застрахователния брокер. Още в Закона за застраховането съществуваше разпоредба, която гласеше, че „Застрахователният агент не може да работи за застрахователен брокер". Тогава участвах в разработването на закона и със сигурност мога да кажа, че смисълът на този текст е да забрани на лица. вече станали агенти на застраховател, да работят за брокер, а не да забрани на брокерите да наемат лица по граждански договори. Разпоредбата е възпроизведена в КЗ, но и в него няма записана забрана за брокерите да наемат лица по граждански договори за осъществяване на дейността си. КФН на практика дописа закона с указания, с което още повече затрудни работата на брокерите. Считам, че именно този проблем следваше да намери разумно нормативно решение, вместо да се създават още пречки.
- Не по-малко дискусионен е и въпросът с таксите надзор, които ще бъдат увеличени от хиляда лв. на 5 хил. лв. Според доклад на Световната банка остарялата нормативна рамка, слабата институционална структура и отсъствието на правителствена политика при определянето на държавните такси са довели до неконтролируем ръст на таксите, които са нараснали с ирпи 60% за пеоиода 2003-2008 г. Някои държавни такси са толкова високи, че вредят на конкуренцията, се изтъква още в доклада, като се посочва, че България би трябвало да съсредоточи усилията си за намаляване на времето и разходите на фирмите, които са принудени да ги дават, за да изпълнят различни регулации. Доколко адекватно според вас е повишаването на тези такси предвид препоръките на Световната банка?
- Напълно споделям изводите направени от Световната банка относно регулаторните режими и неконтролируемия ръст на таксите. Специално таксите по чл. 27 от ЗКФН, включително таксите за вписване и осъществяване на общ финансов надзор на застрахователните брокери, са достатъчно високи и не се нуждаят от преоценка. Увеличаването на таксите наистина би ги превърнало във вредни за бизнеса. Вредни за бизнеса са и самоцелно налаганите и прекомерни санкции в някои случаи за дребни нарушения,
Интервю на ГЕРГАНА ИВАНОВА
|
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998 "Строители на съвременното българско застраховане"
Петър Андасаров, 2007 "“Оптимизиране на длъжностите в застрахователното дружество”"
гл.ас. д-р Галина Димитрова, 2010 г. |