Член на Управителния съвет и Изпълнителен директор
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Ние сме компания с ясна визия за развитието на дейността
- Г-н Логофетов, „Граве България Животозастраховане“ЕАД и „Граве България Общо Застраховане“ вече са в новата 14-етажна луксозна сграда на бул. „Цар Борис III“ № 1. Кога се настанихте в „новата къща“ и как се чувствате тук?
- Наистина вече сме щастливи “новодомци” от средата на месец ноември тази година. Имахме доста насъбрана документация за изминалите 10 години дейност, но пренасянето мина много добре.
Новата сграда предлага много повече простор и удобства за работа и вярвам, че всички колеги се чувстват добре на работното място.
- Колко души работят тук?
- Тук работят хората от „Граве България Животозастраховане“ЕАД , „Граве България Общо Застраховане“ и “Граве Имоти” (дружеството, занимаващо се със строителството и управлението на сградата). Общият брой на служителите е около 25.
- Как се развиват двете компании от групата „Граве България“ през 2010 г. след десетгодишно присъствие на българския пазар и какви са поуките от изминалата година?
- През всяка изминала година, независимо колко трудна е тя, е нужно да се гради качествен портфейл, т.е. да се работи не само по отношение на количеството, но и по отношение на качеството на продукцията, качеството на обслужване на клиентите и на съдържанието на самите договори за застраховане. Може би това е и поуката от изминалата година. Основната цел на животозастрахователите е да предоставят качествена защита и възможност за спестяване на клиентите си. Именно с такава
насоченост са нашите договори. В тежките времена на световна криза и рецесия, която засегна и България, се видя, че е много важно да е работено добре и през предходните години, така че по време кризата и след това да няма съществено негативно отражение върху резултатите на дружеството.
Това с пълна сила важи за групата “ГРАВЕ България”, тъй като съумяхме да запазим резултатите си и да постигнем сериозен положителен финансов резултат от дейността и през 2008 г. и през 2009 г., а също така се очертава да увеличим печалбата от дейността и през 2010 г. Дължи се до голяма степен и на рестриктивната ни финансова политика, на продуктовата гама, а също така и на инвестицията в хората, които работят за нас – администрация, продажби, в техния подбор, подготовка и обучение. Също така брокерите партньори на „ГРАВЕ“ ни дадоха допълнителна опора и сигурност през изминалите години.
- Какви предвиждате да са финансовите резултати за тази година – премиен приход, печалба?
-2010 г. за нас се очертава като поредната успешна година и животозастрахователното ни дружество ще завърши с положителен финансов резултат от дейността - близо 2 млн.лв. В премийния приход очаквам дружеството да реализира минимален ръст или да приключи годината с резултати, равни на тези през 2009 година. Това до голяма степен зависи от последния месец декември, когато по традиция се постига сериозен резултат.
- А как е общозастрахователното ви дружество?
- В общото застраховане ще има ръст в премийния приход спрямо 2009 г. и положителен финансов резултат от дейността.
- Какво ново можете да ни разкажете за „Граве България Животозастраховане“ЕАД , което на животозастрахователния пазар държи над 5% по данни на КФН? Има ли загуби, макар и временни, в някой от ресорите и видовете продукти, предизвикани от кризата, която е реалност през тази година?
- За нас пазарният дял никога не е бил база или показател с особено значение. Естествено е обаче, че всяко дружество се чувства по-добре, когато пазарният му дял е по-голям. В сегашната обстановка на пазара резултатът дори е сериозно изкривен, тъй като има дружество със значителен пазарен дял, който далеч не отразява коректно резултатите на това дружество и по този начин отнема част от пазарния дял на останалите компании. Затова реалният резултат е доста по-голям от официално обявения.
Не бих казал, че сме претърпели загуби по някои от ресорите си, но е засилена тенденцията на откупуване на съществуващи полици много преди изтичане на срока им. Именно това оказва в някаква степен негативно влияние на бизнеса. Очевидно като резултат от кризата хората имат нужда от капитал и дори с цената на загуби (това е така при откупи след първите няколко години) те прекратяват договорите си. Понякога откупуват с цената на загуба, а в други случаи просто спират да плащат поредните вноски.
От друга страна, по отношение на новия ни бизнес (новосключените договори) реализираме ръст от 25% в сравнение със същия период на 2009 г., но този ръст до голяма степен се неутрализира от увеличения брой на откупите и на прекратените и неподдържани договори.
-Но аз знам, че имахте опции за запазване на застраховката за известен период, дори застрахованият да не плаща....
- Да, след втората година, ако клиентът е плащал своите вноски, може да спре да плаща дори до края на срока, но тогава се намалява застрахователната сума спрямо платените до момента вноски и полицата се преобразува в безпремийна. Ако застрахованият има финансови проблеми и не поддържа своята полица в продължение на 2-3 години, впоследствие той може да реактивира полицата или дори да заплати премиите за пропуснатите предходни години, за да си върне отново предишната застрахователна сума. Може също така да получи заем срещу своята полица от „ГРАВЕ“ и по този начин да не я прекрати, т.е. има много опции за запазване на застраховката.
-Има ли нови продукти, които сте разработили и внедрили през 2010 г. в животозастраховането и в общото застраховане?
- В животозастраховането имаме нов продукт – чисто рискова застраховка, насочена повече към корпоративни клиенти.
Другият продукт, който бе направен в края на 2009 г., но стартира по-активно през 2010 г., беше в общото застраховане – имуществена застраховка за малък и среден бизнес – за малки и средни търговски обекти, пекарни, бакалници,малки работилници, аптеки, оптики, магазинчета, ресторанти, малки хотели и офиси. Този продукт беше добре приет и тепърва предстои да се развива.
- Как виждате развитието на двете компании, каква е визията и философията ви за следващата година? Има ли нови продукти и услуги, които предвиждате да продавате през 2011 г.?
- Няма промяна на визията ни в сравнение с предходните години. Ние сме компания с ясна философия за развитието на дейността си. Продължаваме и през следващата година с основен акцент върху собствените ни структури за продажби, които смятаме да развиваме усилено. Но за нас е изключително важно и успешното ни партньорство със застрахователните брокери, с които работим от години.
През 2011 г. имаме намерение да въведем нов продукт, който доразвива съществуващия ни инвестиционен продукт - застраховка “Живот”, свързана с инвестиционен фонд, но вече и с гаранция. Всичко това е свързано с раздвижването и подобряването на инвестиционните пазари.
- Най-общо какви са вашите очаквания за животозастрахователния пазар през следващата година; може ли да се очаква тенденция за излизане от кризата и постепенно подобряване на икономическото състояние, а оттам – и на животозастраховането, или още е рано за прогнози?
- Вече има стабилизация според мен и повечето компании търсят възможните варианти за излизане от кризата и застоя.
2009 г. и 2010 г. бяха свързани с намаляващите резултати, т.е. целият пазар отчете спад на дейността. От друга страна, може би пазарът леко се поразглези през предходните десетина години, когато ежегодно се постигаха резултати с ръст от 20-30 на сто. А сега е точно обратното – спад от 10% -15 %, и това прави впечатление. Повечето компании очакваха, че българският пазар ще се развива неограничено или доста бурно и бързо. От друга страна, социалният статус на хората не е осезаемо подобрен, а и мисленето ни в посока да осигурим сигурност за живота и здравето си е недостатъчно. Именно това са причините, за да не може българският животозастрахователен пазар да се развива с желаните темпове.
- Икономисти твърдят, че България остава „на опашката“ в разрешаването на тежки икономически проблеми; други – че се задава нова световна икономическа криза... Като дъщерна фирма на голямата австрийска група „ГРАВЕ“ имате ли информация как ще се развива застрахователният пазар в България през следващите няколко години?
- Сложно е да се прогнозира в една доста динамична и променяща се макроикономическа обстановка, така че не бих се ангажирал с конкретни очаквания. България е изключително малък и периферен пазар, силно зависим от това, което се случва в големите пазари.
В САЩ наскоро имаше допълнително емитиране на долари, с което световният играч номер едно на финансовите пазари искаше да окаже известен отпор на силното развитие на китайската икономика и да захрани някои по-слабо развити икономики (макар това да не се изтъква като официална информация). Според някои икономисти това поражда известни опасности в близките една-две години отново да се повтори рецесията, тъй като не е ясно дали такава мярка от страна на САЩ би довела до желаните резултати.
- Става дума за печатане на долари ли?
- Да, и то в големи количества. От друга страна, азиатските икономики се развиват изключително бързо. Има опасност обаче там да има известно “прегряване”, защото твърде дълго не могат да се запазят ръстове от 10%-12% годишно. Това означава, че оттам също може да се създаде източник на дестабилизация.
Все пак благодарение на общите усилия през последните една-две години, особено след тежките последици от кризата, има по-голяма финансова прозрачност и стабилност. В момента се вижда, че американската икономика започва да инкасира добри печалби от подпомаганите закъсали преди две години дружества, от които бяха откупени от държавата значителни дялове. Става дума за световни гиганти, като някои от най-големите банки, инвестиционни и застрахователни дружества, автомобилни дружества и т.н.
В Европа германската икономика се стабилизира, а тя е водещата. Има проблеми в Гърция, Исландия и Португалия, Испания също понесе доста тежки удари от икономическата криза и рецесия. Ще е нужно време за стабилизация и според мен следващите две-три години няма да се отличават с върхови постижения , но поне се очаква относително спокойствие, което е важно за пазара и бизнеса като цяло.
В България според мен, когато кредитирането започне отново да се възстановява и да бележи ръст, това ще даде отражение в повечето сфери и браншове на икономиката.
- Логично е, а с кредитирането идва и застраховането...
- Да, така е...Вече има първи сигнали и тенденции в посока на засилването на кредитирането. За съжаление България е една от страните с най-високи лихвени нива на отпуснатите кредити. Това означава, че банките са доста предпазливи. От друга страна, винаги сме били “скъпи” на кредити спрямо европейските нива.
- И накрая, г-н Логофетов, какво искате да пожелаете на своите колеги от компанията и от бранша по случай новогодишните празници?
- Първото, което винаги пожелавам, е здраве, а и нали сме компания, която се грижи за здравето и благополучието на хората. Пожелавам на моите колеги да имат по-успешна 2011 година в сравнение с предходните. Във всеки дом да има радост, щастие и благоденствие!
ИЛЕАНА СТОЯНОВА
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Презастраховане"
Христо Драганов, 2001 "Анализ на дейността на застрахователното дружество"
проф.д.ик.н Христо Драганов, проф.д.ик.н Марин Ней, 1999 "Управление на риска"
Христо Драганов, 2003 |