"ГРАВЕ България Животозастраховане ЕАД"
Зам. председател на Надзорния съвет
Сочинския застрахователен пул престана да съществува в края на 2010 година - заяви заместник-ръководителят на Федералната антимонополна служба (ФАС) Андрей Кашеваров
Членовете на групата, която се състоеше от следните дружества: "СОГАЗ", "АльфаСтрахование", "Гефест", "Ингосстрах", "РЕСО-Гарантия", Росгосстрах и СК "Согласие" уведомиха службата за на прекратяване работата на пула.
През септември 2010 г. ФАС е признал всички тези компании , че са нарушили закона за конкуренцията. Делото срещу групата е открито по искане на ОАО "Военно-страховая компания".
В искането се посочва, че споразумението на фирмите членки на Сочинския застрахователен пул може да доведе до редица нарушения на антимонополното законодателство, по-специално за създаването или поддържането на единни цени на застрахователни услуги и създаването на пречки за навлизане в застрахователния пазар и на други застрахователи.
Припомняме, че застрахователният пул беше ангажиран със застраховането на олимпийските рискове в Сочи.
Още през 2008 година Федералната антимонополна служба на Русия започна дело по подозрение в ограничаване на конкуренцията на пазара и картелно споразумение срещу седем застрахователни компании, обединени в Сочински застрахователен пул .
Сочинският застрахователен пул е създаден през май 2008 г. Общият размер на собствения капитал на компаниите възлиза на 49 млрд. рубли.
Застраховането на олимпийските рискове в Сочи щеше да се извършва във всички сегменти на пазара – от застраховане на имущество до застраховане на отговорност. Обемът на инвестициите за Олимпиадата в Сочи през 2014 г. превишава 300 млрд. рубли.
|
"Кратка история на застраховането в България"
Илеана Стоянова, "Презастраховане"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски , "Математически методи и модели в животозастраховането и пенси"
Д-р Никола Чолаков, 2003 |