Председател на Надзорния съвет
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Рискът от пожари е висок при непочистени вентилационни системи
- Госпожо Недялкова, у нас все още се знае малко за т. нар. „синдром на болната сграда“. А той, освен всичко, е важен и във връзка с имущественото застраховане, което заема сериозно място в застрахователния портфейл на българските застрахователни компании. Какви са вашите впечатления, имат ли застрахователите достатъчно информация по този въпрос и определени изисквания към обектите, в които съществува такъв риск?
- Името SBS – синдром на болната сграда, е дадено от Световната здравна организация (СЗО) през 1982 г. и е свързано със здравословното състояние на хората, пребиваващи дълго време в затворени помещения. То се изразява основно в симптоми като главоболие, суха и раздразнителна кожа, обриви, летаргия, раздразнителност или слаба концентрация, изсъхване и дразнене на очите, дразнене на гърлото, запушен и течащ нос. Установено е, че след като хората напуснат сградата, оплакванията изчезват, и поради тази причина състоянието се нарича „синдром на болната сграда”. А след това, при влизане в сградата, симптомите отново се появяват. Проучванията на СЗО и на съответните комисии по здраве и безопасност и организации във Великобритания, САЩ, скандинавските страни и Германия са установили пряка връзка между тези симптоми при хората, които ползват затворени помещения, и чистотата на вентилационните системи в сградите.
Анкета, инициирана от финландското общество за качество на въздуха в помещенията и посветена на връзката и въздействието на вентилацията с краткосрочните отпуски по болест, е проведена в 40 сгради и сред повече от 4000 служители. Данните сочат, че са издадени болнични листове за около 800 млн. евро годишно, като 15% от тях се дължат на лошото качество на въздуха в офисите. Всяка година се харчат 1.18 млрд. евро, за да се лекуват алергии, като 1/3 от тях се дължат на застоялия въздух в затворени помещения. Близо 600 хил. души са имали подобни оплаквания, довели до краткосрочни заболявания. Само във Финландия отсъствията от работа носят загуби за над 200 млн. евро всяка година, като 10% от по-ниската ефективност се дължи именно на мръсни вентилационни системи. 84 млн. евро струват болничните инфекции, като половината от тях са причинени от зарази, „натрупани“ с месеци във вентилации и кухни, сочи анкетата.
През последните 3 години, откакто се занимавам с проблема SBS и хигиена на вентилационните системи, се срещах с бизнес и фасилити мениджъри, някои от тях бяха чували за него. Далеч по-запознати се оказаха експерти по поддръжката, по условия на труд и експерти по обществено здраве. Трудно ми е да кажа доколко са информирани застрахователите за SBS, но мисля, че е важно да знаят за проблема - както заради своите служители, така и за оценка на риска при здравно застраховане на големи групи хора. Особено важно е и собственици (мениджъри на търговски сгради и застрахователи) да се информират задълбочено за риска от пожари, който се поема при застраховане на имущество на сгради със стари, замърсени с прах или мазнини вентилационни системи.
-Кои здания са най-уязвими при пожар, възникнал заради непочистени вентилационни системи?
-Ресторанти и сгради с мръсни вентилационни инсталации, хотели, търговски и бизнес центрове – навсякъде, където има обекти с професионална кухня и топлинна обработка на храни. Една от причините за възникване на пожари в търговски кухни е замърсената с кондензирали мазнини изходяща вентилация. Тази инсталация има за задача да отвежда в атмосферата замърсения с продуктите от топлинната обработка на храните въздух. И тъй като мястото на изхвърлянето на замърсения въздух по стандарт и на практика е на най-високата точка на сградата, трасето на въздуховодната мрежа преминава през цялата сграда по височина. Мазнините се отлагат по вътрешните повърхности на тези инсталации. Обикновено безопасното готвене с мазнини протича при температура до 200ºС. Горими пари се отделят при 200 до 300ºС и спонтанното възпламеняване възниква между 310 и 360ºС, т. е. има много малък интервал от безопасни условия до много опасни условия. Противопожарните клапи, поставени на въздуховода, не успяват да ограничат пожара поради натрупването на мазнини вследствие на дългогодишната употреба и неглижиране необходимостта от почистване, което ги блокира в отворено положение. Пожарът, тръгнал от най-долното ниво на сградата, където е кухненският блок, се разпространява по изходящата вентилационна система, захранваща го заради отложените и кондензирали по стените мазнини. Преминавайки по цялата височина на сградата, пожарът може да предизвика самозапалване на кабели, строителни материали и други запалими субстанции в близост до кухненския, нагрят до червено, въздуховод.Интензивно работещите кухни - по 10-12 часа в денонощие - за 6 месеца натрупват кондензирали мазнини във въздуховодите, надвишаващи границата на безрискова работа. Примери за пожари в резултат на самовъзпламенили се мазнини във вентилационните системи има много. От гледна точка на застрахователя и застрахования при застрахователно събитие „пожар”, предполагам, се създават доста компликации – при имуществената застраховка едно от задължителните застрахователни покрития е „пожар”, т.е. очакванията на застрахования са да му се изплати застраховка при такова събитие. От друга страна, в условията на застрахователните компании, които разгледах, съществуват клаузи за неизплащане на щети - „... при всяко действие или бездействие, извършено от застрахования, при което той е могъл да предотврати настъпването на застрахователно събитие, но не е положил дължимата грижа за това”. Предполагам, че така се създава много работа на адвокатите...
- В предния брой на вестника поместихме статистически данни за подобни случаи в световен план с „главен виновник“ гореспоменатия синдром. Какво друго бихте могли да добавите по отношение на българските сгради?
-Много претенциозно ще е да обобщавам каквото и да е за българските сгради. Нашата асоциация има за цел проблемите, които създават замърсените вентилационни системи – здравословни, SBS, пренос на инфекции, плесени, както и рисковете от пожари - да достигнат до хората, до заинтересованите за решаването им страни - собственици и мениджъри на сгради, застрахователи и, не на последно място, до органите, отговорни за създаване на нормативни документи и контрол на общественото здраве и условия на труд.
- Как е уреден въпросът в другите страни? Кои добри практики бихте посочили? Какви са последните новости по този въпрос?
- В САЩ, в западноевропейските и скандинавските страни браншовите организации са разработили правила за инспекция и почистване на вентилационните системи. Във Великобритания Асоциацията на предприемачите в отоплението и вентилацията е съставила Директива за добра практика и вътрешна чистота на вентилационните системи. В публикация за добра практика за хигиената на вентилационните инсталации още през 1998 г. са определени гранични стойности за прахово замърсяване и гранични стойности за мазни отлагания във въздуховоди; подобни са решенията и в САЩ, Германия, Франция, Испания. Във Финландия Министерството на вътрешните работи е разпоредило с декрет периоди за почистване специално за търговски кухни. В тези страни браншовите организации са авторитетни и на правилата, разписани от тях, се гледа с респект от държавните органи и, естествено, се възприемат като норми.Застрахователните компании във Великобритания в лицето на ABI – Association of British Insurers (Асоциация на британските застрахователи) съвместно със BSRIA – The Building Services Research and Information Association (Асоциация на изследванията и информация на поддръжката на сградите) - издават Наръчник за оценка на риска от пожар в изходящите кухненски и кетъринг вентилационни системи. Брошурата дава методиката за определяне на риска, свързан с отговорността за обезщетение на застрахования. Въпросите в нея са свързани с изходящата вентилационна инсталация, като в зависимост от отговорите се определя рискът от пожар. Например: „Провеждат ли се периодични инспекции на цялата изходяща вентилационна система от оторизирано лице? Месечно - нисък риск; на 6 месеца – нормален риск; на 12 месеца - среден риск; никога – висок риск.“ И така нататък.
-Докъде стигна разработването на евростандарта „вентилация за сгради“ към Европейския комитет по стандартизация. Очакват ли се някакви промени и какво е необходимо да се направи дотогава?
-Стандартът Pr. EN 15780 „Вентилация за сгради - Въздуховодна мрежа – Хигиена на вентилационните системи“ е разработен от широк кръг международни експерти от изброените по-горе организации и е публикуван в сайта на CEN – Европейския комитет по стандартизация. Той е обсъждан неколкократно от експерти, като е планирано приемането му в края на 2011 г. Стандартът е директно насочен към чистотата на вентилационните инсталации – независимо дали са нови или стари. Той определя критериите за чистота, начина за измерване на количеството замърсявания, както и периодиката на инспекция и почистване на вентилационни инсталации.Представител на БАФХВКИ ще присъства на мартенския семинар през 2011 г. в Хелзинки по обучение за прилагане на стандарта. Семинарът се организира от Европейската асоциация за хигиена на вентилационните системи (EVHA).От българската асоциация считаме, че у нас е наложително приемане на нормативна уредба, която да регламентира гранични стойности на запрашеност и на покритие с мазнини на вентилационните и климатичните инсталации на сградите. Това ще създаде предпоставки за минимизиране на риска за здравето на работещите в тях. Стандартът е едно улеснение за определяне на тези норми.
-Колко време ще трябва, за да се сложат в ред най-важните сгради в столицата, които „боледуват” тежко?
-Със сигурност не дълго. Появи ли се пазар за тази услуга, едва ли ще са необходими повече от 5-8 години. Всъщност не е лесно да се прецени. Радва ме, че се увеличава броят на запитванията към нас.
-Какво още застрахователите трябва да знаят? -Големи търговски центрове в България са застраховани от небългарски компании и те поставят изисквания и условия за чистота на вентилационните системи, също договори и документи за почистването. Особено важно е при застраховане на имущество да е видно, че вентилационната система е достатъчно добре поддържана и не създава предпоставки за пожари или че системите работят и ще предотвратят евентуални пожари.За оценка на този вид риск експерти от БАФХВКИ могат да бъдат в помощ както за запознаване с правилата, така и за обучение на застрахователни експерти.
Разговора води Славимир Генчев
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Динамика на застрахователния пазар в Бьлгария"
Доц.д-р Диана Иванова, 2000 "Юбилейна научна сесия посветена на личността и творчеството "
Проф. д-р Велеслав Гаврийски
Академик Иван Стефан, "Застрахователният пазар"
Диана Иванова, Ивайло Иванов, |