Небанковият финансов сектор оценява високо ролята на обединения надзор

26 Януари 2006 г.,zastrahovatel.com
Преместването на КФН в нова сграда ще има сериозен отрицателен ефект върху дейността на регулатора

Комисията за финансов надзор е обжалвала пред Върховния административен съд решението на правителството за преместването на комисията в друга сграда. Евентуалното преместване ще има изключително вредни последици за нормалното функциониране на надзорния орган и съответно - върху дейността на поднадзорните лица, каза на специална пресконференция, състояла се на 12 януари т. г. в пресклуба на Българската телеграфна агенция, председателят на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване Никола Абаджиев. Г-н Абаджиев бе категорично подкрепен и от другите участници в тази първа по рода си съвместна изява на ръководители на структури от небанковия финансов сектор: Даниела Конова – председател на Асоциацията на българските застрахователи, Бистра Илкова – изпълнителен директор на Българската фондова борса, Камен Колчев – председател на Асоциацията на лицензираните инвестиционни посредници, и Стоян Тошев – председател на Асоциацията на управляващите дружества.

Те говориха на тема “Ролята на небанковия финансов сектор за повишаване на конкурентоспособността на българската икономика”.

Все повече нараства ролята и значението на небанковия финансов сектор в икономиката на страната, изтъкнаха участниците в пресконференцията. През миналата година делът на небанковия сектор е 25, 91% от брутния вътрешен продукт (БВП).

Реализираният през 2005 г. премиен приход от застрахователните и здравноосигурителните дружества бележи над 30 на сто ръст. Нетната стойност на активите, концентрирани в пенсионните фондове, надхвърли 1 млрд. лева с ръст на годишна база от над 40 на сто, което представлява 2, 63 на сто от БВП.

Много добри са показателите и на останалите сектори от небанковия финансов сектор. Към края на декември 2005 г. пазарната капитализация на Българската фондова борса е 8, 3 млрд. лв. Оборотът на борсата е 3 млрд. лева, а печалбата - около 3 млн. лв.

На практика почти всеки пълнолетен гражданин в страната ползва услугите или продуктите на сектора: пенсионно или здравно осигуряване, застраховане, инвестиции на капиталовия пазар. Запазването и задълбочаването на тези положителни тенденции е особено важно за България с оглед на предстоящото й присъединяване към Европейския съюз. Един динамично и ефективно развиващ се финансов пазар е по-устойчив на конкурентен натиск и би допринесъл за адаптирането на българската икономика към европейската икономическа среда.

Осигуряването на стабилност на този пазар изисква единодействие и затова сме тук заедно, изтъкнаха участниците в пресконференцията. Нормалното и ефективно функциониране на финансовата система е свързано и с нормалното функциониране на Комисията за финансов надзор като регулатор на небанковия финансов сектор. В този смисъл действия, които водят до възпрепятстване на регулаторната институция да упражнява своите функции, на практика ще блокира финансовата система, ще накърни доверието на потребителите и инвеститорите и всичко това ще се отрази на доверието на международната общност към българския финансов пазар, подчерта г-н Абаджиев. Около неговия извод се обединиха и останалите участници в пресконференцията. Те единодушно изтъкнаха предимствата на обединения надзор в лицето на КФН над небанковия финансов сектор.

Секторът е изключително динамичен и притежава много голям потенциал, каза г-жа Конова в своето изложение. Това се потвърждава от развитието му през последните години. Факт е, че организациите, които представляваме ние, дружествата, участващи в тях, са с изключително силно чуждестранно присъствие. Факт е, че големи чуждестранни инвеститори са обърнали поглед към България и отчитат, че тя е страна с ясно изградени правила за поведение на този пазар и с много голям потенциал за развитие.

Какво се случи на застрахователния пазар и какви са очакванията за 2006 г.? Всички добре помним вакуума, който съществуваше поради липсата на оторизиран ръководител на Управление “Застрахователен надзор” в КФН. Това положение вече е преодоляно и способства за изграждането на нова нормативна уредба, подчерта г-жа Конова. Факт е, че от 1 януари 2006 г. действа Кодексът за застраховането, който напълно е хармонизиран с европейските директиви. Тази година ще бъде годината на привеждането на всички застрахователи към залегналите в кодекса норми и изисквания, включително и изпълняването на едно много сериозно предписание на Европейската комисия за увеличаване на обхвата на задължителната застраховка “Гражданска отговорност”. Предстои прелицензиране на застрахователните дружества, както и уреждането на членството в Националното бюро на българските автомобилни застрахователи на компаниите, които още не са членове на НББАЗ, но продават задължителните застраховки “Гражданска отговорност” и “Злополука”.

Това, което улеснява нашата дейност, това, което ни дава увереност, че сме намерили правилния тон в диалога с регулаторния орган, е динамично обменящата се информация. Факт е, че разрешителните режими бяха заменени с регистрационни режими. Оборотите, които регистрираха застрахователните дружества през 2005 г., надхвърлиха 1 млрд. лева, а инвестициите на застрахователните им резерви са повече от 700 млн. лева и те са инвестирани тук, в България, в българската икономика, обобщи г-жа Конова.

На фона на успехите на небанковия сектор и необходимостта от действен надзор и поддържането на непрекъсната функционираща връзка (пенсионните дружества например извършват ежедневна оценка на своите активи и подават информацията в надзорния орган, застрахователите подават седмична информация за броя на полиците по застраховката “Гражданска отговорност”), на този фон едно евентуално преместване на институцията ще спре тези процеси поне за известно време и това неминуемо ще доведе до хаос в дейността на сектора, единодушни бяха участниците в пресконференцията.

Г-жа Конова изрази надежда, че решението на правителството за преместването на КФН в нова сграда ще бъде преразгледано и в крайна сметка отменено, за да не се прекрати и за миг дейността на надзорната институция.

Славимир Генчев



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998
orange_li
"Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева,
orange_li
"Презастраховане"
Христо Драганов, 2001