Асоциация на българските застрахователи /АБЗ/
Член на Управителния съвет
-Г-н Гаврилов, АЕЦ "Козлодуй" е един от стратегическите обекти на националната сигурност в България. Застрахован ли е и срещу евентуални земетресения?
- Да , застрахован е срещу риска земетресение. Максималният лимит на обезщетение на загуби и щети от земетресение за всяко едно събитие е в размер на 300 млн. eвро.
-Какви рискове покрива застраховката "Обща гражданска отговорност за ядрена вреда“?
- Гражданската отговорност за ядрена вреда се определя съгласно разпоредбите на “Виенската конвенция за гражданска отговорност за ядрена вреда” , по която Република България е страна, и по Закона за безопасно използване на ядрената енергия.
Застраховката покрива рискове вследствие на ядрена вреда - смърт, всяка телесна повреда или всяка загуба или повреда на имущество, която е предизвикана или е резултат на радиоактивните свойства или комбинация от радиоактивни свойства с токсични, експлозивни или други опасни свойства на ядрено гориво или радиоактивни продукти или отпадъци в ядрената инсталация или на ядрен материал, идващ от инсталацията, произведен в нея или постъпващ в нея.
-Договорът между "Български национален застрахователен ядрен пул" и атомната електроцентрала е сключен през 2002 г. и се актуализира всяка година. Настъпиха ли промени в състава на участниците в българския застрахователен пул през последните няколко години ?
- Да, договорът се актуализира всяка година, като условията по договора се одобряват от Министерски съвет.
Десет застрахователни дружества са членове на „Българския национален застрахователен ядрен пул“ (БНЗЯП) . През 2005 г. ЗК „Хилдън” АД (старото наименование ЗК”Юпитер”) отпадна като член на пула поради отнето разрешение за извършване на застрахователна дейност от КФН.
-Презастрахова ли се извън България този огромен във финансово отношение риск и кои са презастрахователите?
- Да, рискът се презастрахова, защото отговорността е много голяма – 96 млн.лева за една щета и 192 млн. в агрегат . „Българският национален застрахователен ядрен пул” не е в състояние да поеме целия риск и затова отстъпва на презастрахователите 80% от риска. Водещите презастрахователи са Английският ядрен пул, Швейцарският ядрен пул, Германският ядрен пул и други, които са с по-малко участие.
-Кои са съзастрахователите по тази полица в момента?
- 20 на сто от риска се поема от БНЗЯП , като с най-голям дял от поетия риск са ЗАД ”Енергия”, ЗАД ”Алианц България”, „ДЗИ- Общо застраховане” ЕАД, ЗК ”Лев инс” АД , „Армеец” АД и ЗД „Бул инс” АД . Останалият риск се разпределя между другите членове на пула.
Съзастрахователите по тази полица са ЗАД ”Енергия”, ЗАД ”Алианц България”, „ДЗИ- Общо застраховане” ЕАД, ЗК ”Лев инс” АД, „Армеец” АД и ЗД ”Бул инс” АД, ЗАД ”Евро инс” АД, ЗАД ” ОЗК-Застраховане” АД, ЗАД ”Виктория” и „Дженерали застраховане” АД.
-За кого е предназначено обезщетението от 96 милиона лева - за работещите в централата или и за пострадалите жители от района на евентуална авария?
- Обезщетението е предназначено за всички пострадали лица, за работещите в централата и извън нея, както и за покриване на предявени претенции от физически или юридически лица във и извън пределите на страната.
-Има ли някаква яснота дали ще се прави аналогичен ядрен застрахователен пул за новата АЕЦ „Белене“?
– Не е необходимо. Гражданско дружество „Български национален застрахователен ядрен пул” е създадено специално с цел да обезпечи чрез застраховка отговорността на всяка една централа /оператор/, експлоатираща ядрена инсталация на територията на Република България,към трети лица за ядрена вреда причинена от експлоатиращия .
|
"Математически методи и модели в животозастраховането и пенси"
Д-р Никола Чолаков, 2003 "Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов
Марин Нейков, 2000 "Икономика на застраховането"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски
, |